CHP’li Meclis Üyesi Ahmet YAVUZ, İhraç Sürecini ve Nedenlerini Anlattı

0
AHMET YAVUZS
CHP’li Belediye Meclis Üyesi Ahmet Yavuz ile yaptığımız çarpıcı röportajın konu başlıkları bile ulusal medyaya konu olacak cinsten..
 Yalova Belediye Meclisi Üyesi Ahmet Yavuz bilinmeyenleri ATAKENT’e anlattı.Yalova’nın gözde mekanlarından TİKE Restaurant’ta gerçekleştirdiğimiz röportajda Ahmet Yavuz tün samimiyeti ile CHP’den neden ihraç edilmek istendiğinini anlattı.İşte o röportaj;
 
“Namuslularında namussuzlar kadar cesur olması ve bunu herkesin öğrenebilmesi için dik durmaya devam edeceğim”
Yalova Belediyesi  Cumhuriyet Halk Partili Meclis üyesi  Ahmet Yavuz partisini onurlu bir şekilde temsil etmenin cezasını mı çekiyor ?”
 “Milletvekili Muharrem İnce Ağız dolusu küfürler ederek  tehditler savurdu”
 
“Yalova Belediyesinde Silah ile üzerime yürüdüler, partim için mücadelemden asla vazgeçmeyeceğim”
 
“Denetim komisyonunda olmamdan neden bu kadar rahatsız oldular anlamadım”
 
Yalova Belediyesi Denetim Komisyonunda 2. kez görev alan  Chp meclis üyelerinin tek mali müşaviri  olan Ahmet Yavuz haksızlıklara göz yummadığı gerekçesi ile mi disiplin kuruluna sevk edilerek ihracı istendi, Atakent gazetesi sordu Yavuz cevapladı.
 
 Atakent : Cumhuriyet Halk Partisinde ne zamandır görev alıyorsunuz ?
 
“12 senedir onurlu bir şekilde partim için mücadele ettim”
Chp’li meclis üyesi Ahmet Yavuz sonradan partili olup bir yerlere gelmediğini mücadelesinin tamamen  parti  ve halkın menfaatleri doğrultusunda olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu “ CHP Yalova İl örgütünde yaklaşık 12 yıldır aktif görev yapmaktayım. Örgütün gençlik kollarından itibaren hemen hemen tüm birimlerinde ve kurullarında görev yaptım. Bu süre zarfında gerçekleşen gerek yerel gerek genel seçimlerin seçim koordinasyonunda hizmetler verdim görev yaptım. Bununla birlikte 2009 yerel seçimlerinde Belediye meclis üyesi adaylığı 2014 yerel seçimleri öncesi CHP Yalova Belediye Başkan aday adaylığı onuru yaşamış ve 2014 yerel seçimlerinde Belediye Meclis üyesi  1.sıra adayı olarak partimi temsil etmiş ve meclis üyesi seçilerek yaklaşık 2 yıldır Belediye meclis üyesi olarak yine partim adına hizmet vermekteyim. Yalova’da uzun yıllardır  Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik yapmakta önceki yıllarda meslek odası yöneticiliği yapmış bir partiliyim, sonradan Cumhuriyet Halk Partili olmadım.
 
Atakent : Ak parti ile işbirliği içinde olduğunuz suçlaması ile partiden ihracınız istendiğinde neler yaşadınız ?
Ahmet Yavuz : Ak Parti ile flört edenler ortada, Yalova Belediyesi Denetim komisyonu üyeliğine seçilmemizin ardından, İl Başkanlığınca Disiplin soruşturması açılarak hakkımızda verilen ihraç istemine neden olan parti gurubuna uymama gerekçeli iddiayı ve AKP ile işbirliği yapmakla ilgili suçlamayı kesinlikle ret ediyorum.Belirttiğim gibi ben sonradan Cumhuriyet Halk Partili değilim. Bana yönelik AKP’li Meclis Üyeleriyle işbirliği yapıp seçildiğim yönündeki iddialar kesinlikle gerçek dışıdır. Bu iddiamı da doğrulayacak açıklamalar 2 Şubat 2016 günüYalova Belediye Meclis toplantı tutanaklarında açıkça görülecektir. 2 Şubat 2016 tarihinde yapılan Belediye Meclis toplantısında söz alarak konuşan CHP Belediye Grup sözcüsü Sn.Şerafettin Çelik,  açıkça kendilerinin AKP ile işbirliği yaptıklarını itiraf etmiştir. Grup sözcüsünün konuşmaları meclis tutanaklarında olduğu gibi, 3 Şubat 2016 tarihli günlük yerel gazetelerde ve internet sitelerinde yer almıştır.
CHP Grup Sözcüsü Şerafettin Çelik aynen şöyle konuşmuştur: 
 “Bizler grup toplantımızda aldığımız karar sonrası  Ak parti grup sözcüsü Sayın Kasım Avar’ı da aradım,  gruptaki arkadaşlarla da paylaştım. Bir önceki mecliste yaşanan, grupların önerdiği isimlerin blok oy kullanılmamasından yaşanan sıkıntının bu dönem yaşanmaması adına, tamamen iyi niyetle biz şu anda gruptayız, il başkanımız, belediye başkanımız da burada. Grup sözcüsü olarak sizin önereceğiniz isimlerin tamamına blok oy vereceğiz demiştik. Sayın Avar da son derece iyi olur demişti. Ancak meclise girdiğimizde farklı bir olay yaşandı. Sayın Avar’ın işaretiyle AK Parti mini bir grup toplantısı yaparak tam zamanı, CHP’ye gol atalım düşüncesiyle o gün içimizden aday olan, programlanmış, muhtemelen temaslar kurulmuş iki arkadaşımıza oy vererek grubumuzun önerdiği adayları seçilememesine neden olmuştur. “
Bu açıklamada da çok nettir ki AKP’li grup sözcüsü ve Belediye Meclis üyesi ile katılmadığım toplantıda irtibat grup sözcüsü aracılığıyla kurulmuş bir işbirliği antlaşma zemini aranmıştır. 5 Ocak 2016 günü yapılan Belediye Meclis toplantısına İl Başkanımızda katılmış seçimlerin yapıldığı Belediye Meclis toplantısı bitiminde AKP’li belediye meclis üyelerine “size hiç yakıştıramadım anlaştığımız isimlere oy vermediniz” cümlesini Belediyenin koridorlarında söylediğine bizzat şahit oldum. Bu bile kimin kimle pazarlık yaptığını da ayrıca ortaya çıkarmıştır kanımca. Son olarak Belediye Meclisinde yapılan Denetim Komisyon seçimi sonuçlarından CHP’si Belediye Meclis üyelerinden benim aldığım sonuca göre ve 4 Ocak 2016 tarihinde yapılan grup toplantısında yapılan aday seçimlerinde aldığım 6 oy ile de komisyon görevi üstlenmemde bir teveccüh olduğu da açıktır.
Atakent : Konuyu baştan alalım, denetim komisyonu görevi nedir ?
Ahmet Yavuz : Komisyon belediye birimleri ve bağlı kuruluşlarından her türlü bilgi ve belgeyi isteyebilir. Bu istekler gecikmeksizin yerine getirilir Komisyon, çalışmasını kırkbeş işgünü içinde tamamlar ve buna ilişkin raporunu mart ayının sonuna kadar meclis başkanlığına sunar. Konusu suç teşkil eden hususlarla ilgili olarak meclis başkanlığı tarafından yetkili mercilere suç duyurusunda bulunulur. Bundan rahatsız olmaları için bir sebep göremiyorum şuan. Ama denetim komisyonunun görevi sonrası belki bir cevap bulabiliriz.
Atakent : 2014 denetleme komisyonunda görev aldınız kıyaslama yapabilirmisiniz iki sene için?
BELEDİYE AŞIRI MÜSRİF..
Ahmet Yavuz : 2014 yılına ait denetim komisyonu raporlarında , Yalova Belediyesi aşırı derecede müsrif davranmış. Harcamalar, maalesef bakıldığında yeme  içme , baskı-broşür, doğrudan teminlerin yüzde seksenini oluşturuyor.
 
Bir önceki dönemde hizmet alımları ile birlikte çalışan sayısı 600 650 iken, şimdi bu sayı 900 950. Bu çok ciddi bir rakam. Dünyanın 3.cü büyük fabrikası olan Aksa’da bile bu sayı yok, yazık.
 
Atakent : Komisyon seçimi  nasıl gerçekleşti ?
Ahmet Yavuz :  Size bunu gün be gün anlatayım. 4 Ocak 2016 Pazartesi günü, Ocak Ayı Belediye Meclis toplantısı öncesinde Belediye Başkanlık Makamında İl Başkanı Sn. Özcan Özel,  12 Belediye Meclis üyesi ve Belediye Başkanı Sn. Vefa Salman’ında hazır bulunarak grup toplantısını gerçekleştirdik.  Grup toplantısında gündem sırası  CHP’den iki üyenin seçileceği Belediye Meclisi Denetim Komisyonu üyelerinin belirlenmesine geldiğinde aday olacakların isimleri İl başkanı tarafından istendi.  Meclis üyelerinden Jülide Güner,OsmanBaşgül, Başar Şahin, Faruk Kırtayve ben adaylığımızı açıkladık. Bu esnada grup üyeleri Jülide Güner’in aynı zamanda Belediye Başkan Yardımcısı olması hasebiyle Denetim Komisyonu üye adayı olmasının etik olmayacağı düşüncelerini ifade etmesiyleSn. Jülide Güner adaylıktan çekildi. Bunun üzerine söz alan Belediye Başkanı Denetim Komisyonunda mutlaka Osman Başgül’ün görev yapmasını istediğini ifade etti. Daha sonra İl başkanı  4 Aday arasında gizli oyla seçim yapılmasını ve kendisinin de oy atacağını söyledi. Bende İl başkanına geçen seneki Belediye Meclisi Denetim Komisyonunda görev yaptığımı ayrıca AKP Belediye Meclisi Grubundan Denetim Komisyonuna aday olacak 3 Belediye Meclis üyesinden 2’sinin Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olduğunu dolayısıyla benimde Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olduğumu hatırlatıp hem geçen seneki tecrübelerimi hem de mesleki bilgi birikimimi grubumuz adına dolayısıyla partimiz adına kullanabileceğimi ifade ettim. Sonra yapılan oylamada, 1 aday 8 oy 3 adayda 6’şar oy aldı..Eşit oy alan adaylar arasında grupta herhangi bir kura çekimide yapılmadı ve bende grup toplantısında yarın mecliste yapılacak Denetim Komisyonunda aday olacağımı ifade ettim burada çıkan kararların karar defterine yazılmasını ve Denetim Komisyonuna aday olan arkadaşların seçim sonuçlarının da karar defterine yazılmasını istedim.  Ancak Parti grubumuzun herhangi bir karar defteri olmadığından mı veyahut Belediye Başkanı’nın Makam odasında grup toplantısının yapıldığından dolayı mı bilmediğim bir sebepten tutanak tutulmadı kayıt yapılmadı. Grupta;  konuşulanların alınan kararların tutanak altına tutulmasını veya kayıt yapılmasını talep etmeme rağmen yapılmadı ve toplantı sona erdi.Aynı gün yani 4 Ocak 2016 günü saat:18:30’da Belediye Başkanı sekreteri beni aradı ve ertesi gün yani 5 Ocak 2016 saat:09:30’da yine Belediye Başkanı Makamında grup toplantısı olacağını bildirdi. Bende bu grup toplantısına daha önce alınmış olan doktor randevusu mazeretimi ifade ederek katılamayacağımı ifade ettim.
5 Ocak 2016 Salı günü gerçekleşen Belediye Meclisinden  birkaç saat önce mazeretimi Belediye Başkanı Sekreterine bildirip katılamadığım grup toplantısına katılan diğer meclis üyesi arkadaşlarımdan tekrar bir Denetim Komisyon üyesi adayları seçimi yapıldığını benimde katılmadığım bu grup toplantısında gıyaben aday olarak gösterildiğimi öğrendim.  Bu toplantıda bazı meclis üyesi arkadaşlarında gıyaben aday olanların toplantıda bulunmadığını öne sürerek şerh düştüğünü de öğrendim.  Bana bu konuda herhangi bir yazılı grup kararı tebliğ edilmedi. Yapılan Denetim Komisyonu seçimlerinde grup toplantısında  ifade ettiğim gibi mecliste aday oldum ve seçildim. Ayrıca 5 Ocak 2016 günü yapılan grup toplantısının kararları karar defterine değil,  bir beyaz kağıda yazılarak imza altına alındığını da bu seçimlerden sonra öğrendim.
“Milletvekili Muharrem İnce Ağız dolusu küfürler ederek  tehditler savurdu”
  7 Ocak 2016 gecesi partimizin CHP Yalova Milletvekili Sn.Muharrem İnce şahsi telefonundan beni arayarak Denetim Komisyon seçimlerine katılmam ve seçilmem sebebi ile ağıza alınmayacak ağır küfür ve hakaretler etti ve ertesi gün kendi ofisinde yapacağı toplantıya gelmemi aksi halde partiden istifa etmemi söyledi. 8 Ocak 2016 günü Saat 10.00’da CHP Yalova Milletvekili Sn.Muharrem İnce ‘nin ofisinde kendisinin de katıldığı İl Başkanı, il Yöneticileri ve Belediye Meclis Üyelerinin de hazır bulunduğu toplantıya, bir önceki gece tarafıma yapılan ağır hakaretler nedeniyle ve gerginliğin daha fazla büyümemesi için katılmadım. Bu toplantıda CHP’si Yalova Milletvekili Sn.Muharrem İnce’nin, denetim komisyonu üyeliğinden aynı gün yani 8 Ocak 2016 günü saat 17.00’ye kadar istifa etmemi istediğini, aksi halde Genel Merkez Yüksek Disiplin Kurulu üyeleriyle görüştüğünü ihraç talebiyle Disiplin kuruluna bizzat sevk edilmemi isteyeceğini  Belediye Meclis grup sözcüsü  Şerafettin Çelik tarafıma iletti. Parti içi demokrasi seçme ve seçilme hakkımın saygı duyulması gerektiğini belirterek seçildiğim Denetim Komisyonundan istifa etmeyeceğimi kendisine ifade ettim.
Atakent : Muharrem İnce size neden bu denli baskı kurdu, baskılar devam ediyor mu ?
 
Ahmet Yavuz : 2014 denetim komisyonu seçiminde olmamı hem riyaset hemde Muharrem İnce istedi. Yaptığım çalışmalarda Yalova Belediyesinin aşırı derecede müsrif olduğunu tespit ettik, tüm uyarılarımız rağmen müsriflik devam ediyor. Baskıların sebebi işimi hakkıyla yaptığım için olabilir.
MUHARREN İNCE;SİZİ GÖNDERMEZLERSE BEN GİDECEĞİM DEDİ..
 
Anlattığım gibi yaşadığım o süreçte konuşmalardan sonra  yine aynı günün gecesi geç saatlere kadar CHP Yalova Milletvekili Sn.Muharrem İnce’nin telefonundan defalarca aranmak ve özellikle “sizi göndermezlerse ben gideceğim” mesajlarına kadar varan baskı ve rahatsızlığa maruz kaldım.
Atakent : Yalova Belediyesinde size silah çektikleri doğrumu ?
“Yalova Belediyesinde Silah ile üzerime yürüdüler, partim için mücadelemden asla vazgeçmeyeceğim”
 
Ahmet Yavuz : Evet maalesef bu olay yaşandı,2014 denetleme komisyonu görevimde İhalesiz arsa satışlarını tespit ettik. Şirketler üzerinden yapılmış yabeltaş ve hizmet aş.den, Yalova belediyesine  ve şirketlerine ait olan arsalar kamunun malıdır, bu arsaları korumak gerek, eşe dosta yandaşa olmayacak cüzi rakamlarla vermek kul hakkıdır kamuya ihanettir bu nedenle siyasetteyim ve komisyondayım, amacım kamu menfaatini korumak.
İHALESİZ CÜZİ RAKAMLARA ARSA SATTILAR..
İşte bu arsaların satışı ile ilgili tereddütlerimi ve itirazlarımı denetim komisyon raporlarında ve encümen odasında grup toplantısı sırasında dile getirince başkan Vefa Salman tarafından tüm meclis üyelerinin önünde hem hakarete uğradım, karşılık verince de korumalar tarafından şahsıma silah çekildi.
 
“Süreç basında nasıl yer almıştı”
Yalova Belediye Meclis Üyesi Ahmet Yavuz, Yalova Belediyesi Denetim Komisyonuna aday olup, seçilmesinin ardından CHP Yalova İl Başkanlığı iki meclis üyesini kesin ihraç istemi ve tedbirli olarak Disiplin Kuruluna sevk edilmişti.
Yalova Belediye Meclisi Denetim komisyonu seçimleri öncesinde CHP gurup toplantısında, 2 Komisyon üyesinin seçileceği Denetim komisyonu seçimlerine  4 Belediye meclis üyesi adaylığını açıklamış, ancak parti gurubu içinde yapılan seçimlerde 3 Meclis üyesinin eşit oy alması üzerine, Ahmet Yavuz ve Faruk Kırtay, Belediye Meclis üyelerinin iradelerine saygı gösterilmesi gerektiğini belirterek Komisyon seçimlerinde aday olacağını açıklamıştı.
Aynı gün yapılan ve 31 Belediye Meclis üyesinin katılımıyla yapılan seçimlerde, CHP Grubunun önerdiği isimlerinin dışında Komisyona aday olan Faruk Kırtay ve Ahmet Yavuz 17’şer oy alarak Denetim komisyonuna seçilmişti. Denetim Komisyonu seçimlerine aday olan Ak partili üç üye ise CHP’nin de oylarıyla 29’şar  oy alarak Denetim Komisyonu üyeliğine seçilmişti.
CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, Denetim Komisyonu seçimlerinin ardından İl yöneticileri ve belediye meclis üyelerinin de katılımıyla kendisine ait ofisinde düzenlediği toplantıda Denetim komisyonuna seçilen Faruk Kırtay ve Ahmet Yavuz’un istifasını istemiş, ancak denetim komisyonuna seçilen üyeler istifa etmeyerek 11 Ocak Pazartesi günü düzenlenen denetim komisyonunun ilk toplantısına katılmışlardı.
 
İstifa etmeyen CHP’li Meclis üyelerini Disipline vermek için 12 Ocak Salı günü olağanüstü toplantı yapan CHP Yalova İl başkanı Özcan Özel, iki Meclis üyesini CHP tüzüğünün 68-f maddesi gereğince tedbirli olarak disiplin kuruluna sevk etti. İl yönetimi ihraç kararlarını oy birliği ile onayladı.