PAB’TAN ATLAS BEBEK İÇİN KÖK HÜCRE BAĞIŞI

0
İLİK NAKLİ 17 AGU 2

İLİK NAKLİ 17 AGU 2

 
 
Yalova’da bisiklet kültürünün gelişmesi için sosyal etkinliklerde bulunan Perşembe Akşamı Bisikletçileri (PAB), bu kez 6 aylık lösemi hastası Atlas bebek için kök hücre bulunabilmesi için kan verdi. Her Perşembe akşamı düzenlenen rutin bisiklet turu öncesinde Yalova Kent Meydanı’nda bir araya gelen PAB üyeleri, Kızılay Kan İstasyonu Gezici Tırı’nda kök hücre bağışı yapmak için kan verdi. 
Etkinlikle ilgili bilgi veren Yalova Perşembe Akşamı Bisikletçileri Derneği Başkanı Özlem Bayrı, “Yalova’da öğretmenlik yaptıktan sonra Kayseri’ye tayin olan, aynı zamanda bisiklet grubu üyesi olan Enes Yaşa’nın 6 aylık bebeği Atlas Yaşa 4 aydır lösemi (kan kanseri) ile mücadele veriyor. İnternet üzerinde #Atlasicinilik hashtagi ile etkinlik açıldı. Atlas bebeğin sağlığına kavuşması için 4 ay içinde ilik nakli yapılması gerekiyor. Şu an kemoterapisi sürüyor, tam uyumlu ilik bulunduğu zaman nakil yapılacak. Biz de gönüllü kök hücre için sadece 10 dk mı alan kan testimizi verdik. Diliyoruz ki Atlas Bebeğe ya da başka bir hastaya umut verebilelim” diye konuştu.
 
STK’LARA ÇAĞRIDA BULUNDU
 
Her bir donörden 3 tüp olmak üzere 20 mililitre olarak verilen kan analiz edilip ilik bankasına kaydediliyor.  Kızılay tarafından yapılan incelemede uygun eşleşme olması halinde bağışçı haberdar edilip ilik nakli işlemine geçiliyor. Dernek Başkanı Özlem Bayrı, Yalova’daki tüm bisikletçilerin yanı sıra duyarlı her vatandaşı ve sivil toplum örgütlerini de Atlas bebek başta olmak üzere tüm ilik nakli ihtiyacı olanlar için Kızılay’a başvurmaya davet ettiklerini de belirtti.