ÇİFTLİKKÖY’DE 17 AĞUSTOS MARMARA DEPREMİ ANILDI

0
ÇİFTLİKKÖY ANMA 17 AGU

ÇİFTLİKKÖY ANMA 17 AGU

17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin 16.yılı dolayısı ile Çiftlikköy Belediyesi tarafından Mokamp’ta bir anma etkinliği düzenlendi. Çiftlikköy Belediyesi’nin organize ettiği etkinlikte Çiftlikköy ve Yalova Mahalle Afet Gönüllüleri enkaz altından yaralı çıkarma tatbikatı gerçekleştirdi. İtfaiye ekipleri de senaryo gereği çıkan yangını söndürdü. Çiftlikköy Belediye Başkanı Ali Murat Silpagar, depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet dilediğini ifade ederek bir daha böyle büyük felaketlerin yaşanmaması temennisinde bulundu.
YÜKSEKTEN İNİŞ VE İP BAĞLAMA TEKNİKLERİ GÖSTERİLDİ
Etkinliklerde Çiftlikköy Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekipleri tarafından yüksekten iniş tatbikatı gerçekleştirildi. İtfaiye aracının bomundan iple aşağıya inme ve yukarı çıkma tatbikatı yapıldı. Mokamp alanında kurulan standta çeşitli deprem kurtarma malzemeleri sergilenirken, Ala Bağı gibi yaralıyı sedyeye sabitlemede kullanılan çeşitli ip bağlama teknikleri uygulamalı olarak gösterildi. 
BAŞKAN SİLPAGAR DEPREM GÖRMÜŞ BİNALARIN DURUMUNA DİKKAT ÇEKTİ
Akşam saatlerinde ise MAG ve Çiftlikköy Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekiplerinin ortak kurtarma tatbikatı gerçekleştirildi. Tatbikat öncesinde depremde hayatını kaybedenler saygı duruşu ile anıldı. Kuşadası Arama Kurtarma Ekibi KAKEB ve İstanbul’dan gelen MAG ekipleri de alanda yer aldı. Çiftlikköy Belediye Başkanı Ali Murat Silpagar, burada yaptığı konuşmada depremin bir Türkiye gerçeği olduğunu ifade ederek bu konuda vatandaşların bilgilenmesinin önemini vurguladı. 
MAG, “TÜRKİYE’DE YETERLİ SAYIDA ARAMA KURTARMACI YOK”
Mahalle Afet Gönüllüleri Dernek Başkanı Sabri Karaçam ise afetlerle ilgili kısa film sunumunun ardından deprem gerçeğinin Marmara’da mutlaka yaşanacağını bilim adamlarının dile getirdiğini söyledi. Karaçam, “Biz Mahalle Afet Gönüllüleri, yereldeki AFAD Müdürlüğü, başka arama kurtarma ekipleri bu yarayı sarmaya çalışacağız ama siz vatandaşlarımıza da çok iş düşüyor” dedi. 
DEPREM TATBİKATI NEFES KESTİ
Konuşmaların ardından yapılan deprem tatbikatında senaryo gereği deprem sonrası yıkılan bir evdeki yaralı Mahalle Afet Gönüllerinin çalışmalarıyla kaza kurtarma ve ilkyardım teknikleri kullanılarak enkaz altından çıkarıldı. Kurtarma operasyonunda ileri düzey kurtarma ve müdahale yöntemleri kullanıldı. Kurtarma operasyonunun ardından senaryo gereği çıkan yangın da Çiftlikköy Belediyesi İtfaiye ekiplerinin müdahalesiyle başarılı bir şekilde söndürüldü. Tatbikatı çok sayıda Çiftlikköylü ilgiyle izledi. Tatbikat sonrasında etkinlikler sona erdi.