AKUT BİSİKLETÇİLERİ BAŞKAN SALMAN KARŞILADI

0
AKUT YALOVA 17 AGU

AKUT YALOVA 17 AGU

Deprem farkındalığına dikkat çekmek için AKUT Arama Kurtarma Derneği Ankara Ekibinin 04 Ağustos’ta Erzurum’dan başlayan ve Kuzey Anadolu Fay Hattında 1500 Kilometrelik mesafede süren bisiklet yolculuğu 17 Ağustos 2015 Pazartesi günü Yalova’da sona erdi. Alkışlar arasında Yalova Cumhuriyet Meydanı’na ulaşan AKUT ekibini Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, Başkan Yardımcısı Jülide Güner ve Rıdvan Acar, Yalova Belediyesi Meclis Üyesi Faruk Kırtay ve vatandaşlar karşıladılar.
 
Depremlere dikkat çekmek, farkındalık oluşturmak için AKUT Arama Kurtarma Derneği Ankara Ekibi üyeleri Mehmet Murat Boz ve Derya Keçeci 04 Ağustos 2015 günü Erzurum’un Erciş İlçesinden başladıkları bisiklet yolculuğunu Erzincan, Amasya, Bolu, İzmit üzerinden Yalova’ya ulaştılar. 13 gün süren yolculuk kapsamında Kuzey Anadolu Fay Hattını takip eden AKUT üyeleri Yalova’da karşılandılar
 
Bisikletçilerden Derya Keçeci, yaptığı açıklamada; “Bu projeyi çok önemsiyorduk. Fay hattı bize çok şey çağrıştırıyor. Bizde fay hattı nereden başlayıp nerede bitiyorsa burayı geçmeyi hedefledik. Bu amaçla Erzurum’dan yola çıkarak Kuzey Anadolu Fay Hattını geçtik ve 17 Ağustos’ta büyük acılar yaşayan Yalova’ya ulaştık. Amacımız Kuzey Anadolu Fay Hattı boyunca pedal çevirerek fay hattı üzerinde yaşayanlarda deprem farkındalığı oluşturmaktı. Bunu başardık. İnşallah bu insanların farkındalıklarında küçük bir katkımız olmuştur” diye konuştu.
 
“Unutmadık, Unutmayacağız, En Önemlisi Unutturmayacağız”
 
Bisikletçilere teşekkür eden Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, Yalova’da depreme yönelik yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Yerel yönetici olarak sorumluluklarının farkında olduğunu vurgulayan Başkan Salman; “Biz depremi, unutmadık, unutmayacağız ama en önemlisi unutturmayacağız sloganıyla yola çıktık. Depremin ilk yıldönümünde çalışmalarımızı bu sloganla başlatıp anma etkinliklerinde bulunmuştuk. Geçen sürede unutturmamak için elimizden geleni yaptık. Yapmaya da devam ediyoruz. Yerel yöneticilerin deprem konusundaki sorumluluklarının farkındayız” dedi. Başkan Salman, 17 Ağustos Marmara Depremi’nde Yalova’da arama kurtarma çalışmalarına katılan Zonguldaklı madencilerin Yalova’ya hediye bıraktığı madenci bareti ve el fenerini AKUT üyelerine hediye ederek, çiçek takdim etti.