17 AĞUSTOS’UN YILDÖNÜMÜNDE SESSİZ YÜRÜYÜŞ YAPILDI

0
17 AGU 2

17 AGU 2

17 Ağustos 1999 depreminin 16. Yılı anmasında  sessiz yürüyüş yapıldı.  Anma etkinlikleri kapsamında Yalova Mag-Der’in düzenlediği Deprem Anıtından Cumhuriyet meydanına kadar meşaleli sessiz yürüyüşe, Yalova Mag-Der, Kuşadası Mag-Der, Zeytinburnu Mag-Der, Kağıthane Mag-Der Yalova Belediyesi Umut Merkezi , CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, AKP Yalova Milletvekili Fikri Demirel, Yalova Valisi Selim Cebiroğlu ve Yalova belediye Başkanı Vefa Salman ile çok sayıda Yalovalı katıldı.
 
Yürüyüş öncesinde açıklama yapan Yalova Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği (MAG-DER) Başkanı Sabri Karaçam, “Bizim amacımız depremi hatırlatmak değil. Deprem gerçeğine halkımızın dikkatini çekmek. Sessizlikle de insanların dikkatini çekmek istiyoruz. İnsanlar bu sessizlikten bir şey hissetsinler istedik” dedi
 
Yalova Belediye çalışanlarının da yoğun katılım gösterdiği anma yürüyüşünün ardından  CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, deprem anıtında yakınlarını kaybeden depremzedelerle görüşerek, depremde yakınlarını kaybedenlerin anısına dua okudu.
 
Saatler 03.02’yi gösterdiğinde deprem anıtında yapılan saygı duruşunun ardından, depremde hayatını kaybeden vatandaşların isimlerinin bulunduğu Deprem Anıtı’na gelen vatandaşlar, deprem fotoğraflarının bulunduğu fotoğraf sergisini de gezdiler.
Anmanın ardından Yalova Belediyesi katılımcılara Lokma ve Helva dağıttı.