KAYTAZDERE’DE KUDUZ KARANTİNASI

0
13AĞU.KUDUZ

13AĞU.KUDUZ

Karamürsel’e sınır komşusu Yalova Altınova ilçesine bağlı Kaytazdere Merkez Mahallesi Dere Sokak’ta yaban hayvanlardan bulaştığı tespit edilen kuduz mikrobundan telef olan inek nedeniyle karantinaya alınan Kaytazdere’de bütün hayvanlar aşılandı.
 
Karamürsel’in komşusu Kaytazdere Merkez Mahallesi Dere Sokak’ta, kuduz hastalığı nedeniyle Kaytazdere karantinaya alındı. Alınan bilgiye göre, Kaytazdere Dere Sokak’ta hayvancılık yapan R.A. adlı kişinin büyükbaş hayvanını yaban hayvanlardan biriden kaptığı tespit edilen kuduz mikrobundan dolayı bir ineğin telef olması nedeniyle hayvan sahibinin ihbarıyla bölgeye giden Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Kaytazdere Belediyesi yetkilileri inceleme yapıp, telef olan inekten numune aldı.
 
TEDBİR ALINDI
Analizlerde kuduz mikrobuna rastlanılması sonucu karantinaya alınan mahalle ile çevresindeki tüm hayvanlar aşılama yapıldı. Kaytazdere Belediye Başkanı Ali Kangal, yaptığı açıklamada, mahallede bir büyükbaş hayvanın yaban hayvanlarından kaptığı kuduz mikrobundan dolayı telef olan inek üzerinde yapılan analiz sonucunda kuduz hastalığı mikrobu bulunduğunu ve gereken tedbirlerin alındığını duyurdu.