PRP TEDAVİSİ İLE GENÇLEŞİN

0
UZMANLAR KOMİK ADAM

UZMANLAR KOMİK ADAM

Özel Yalova Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Uzmanı Dr. Hüseyin Anul, Kök hücre (PRP) ile cilt gençleştirmenin yanı sıra kırışıklık azaltıcı ve saç güçlendirici özelliğini olduğunu belirtti ve tedavi hakkında açıklamalarda bulundu.
Özel Yalova Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Uzmanı Dr. Hüseyin Anul, ‘ PRP tedavisi platelet ya da trombosit dediğimiz kan hücrelerini içeren plazmanın cilt ve saçlı deri tedavilerinde deri altına enjeksiyon yöntemi ile uygulamasıdır. PRP tedavilerinde fayda görmeyi beklediğimiz Plateletler onarıcı maddelerle yüklüdür. Çevresel etkenler, genetik faktörler, yaşlanma, stresli yaşam, sigara ve alkol kullanımı gibi metabolizmayı olumsuz etkileyen bazı koşullara maruz kalındığında hücre yenilemesi yavaşlar veya tamamen durur. Bu tip durumlarda saç dökülmesi, ciltte sarkma ve lekelenmeler, vücut çatlakları gibi durumlar oluşabilir. ‘ dedi.
PRP Maddesi Nasıl Elde Edilir
Kişiden alınan 10 cc gibi az bir miktar kan tüp içerisinde santrifüj cihazına yerleştirilir. Santrifüj cihazının görevi bizim için önemli olan PRP ve PPP plazmalarını ayrıştırabilmektir. 3000 devir hızında 8 dakika boyuna santrifüj edilen kan ayrıştırılmış olur. Bu ayrıştırma sonucu santrifüj cihazından alınan kan hücreleri mezoterapi ve napaj yöntemleri ile hekim tarafından hasarlı bölgeye uygulanır. 
PRP Tedavisi Kaç Seans Uygulanır
Bu tip tedavilerde kişinin ihtiyacını belirlemek en önemli konudur. Uygulama bölgesi, kişinin yaşı, sorunu ne kadar süredir yaşadığı vb. pek çok etken dâhilinde bir tedavi programı hekim tarafından oluşturulmalıdır. Ancak tedavinin ortalama 3-6 seans civarı uygulandığını söyleyebiliriz. Bu bilgilerin netleştirilmesi ancak doktor muayenesi sonrası mümkündür.
 
 
PRP uygulama alanları:
•Tüm cildin yapılanmasında, parlak ve sağlıklı görünüm elde etmesi için
•Saç ekimi sonrası veya saç problemlerinde
•Yüz, boyun, dekolte, bacak, eller ve kolların estetik tedavisi
•Oluşmuş kırışıklıkların giderilmesi, elastikiyet kaybı
•Oluşmuş olan yara, çatlak izlerinin iyileşmesine destek olmak amacıyla
•Hiperpigmentasyon
•Kolajen azalması
•Dermal-epidermal bağlantı noktasında düzleşme
•Atipi Epidermal hücre
•Solar radyasyon ve Photochemical etkileri
•Lazer veya kimyasal peeling uygulama sonrası cildin yapılanmasına yardımcı olmak
•Kol altı veya göğüs sarkmalarında toparlamaya yardımcı olmak amaçlı olarak güvenle kullanılabilir.
 PRP Uygulama Seansları
         PRP uygulama seansları hakkında bilgi veren Dr. Hüseyin Anul, ‘Kişinin kendi kanıyla yapılan PRP sistemi steril ortamda uygulanan güvenli bir yöntemdir. PRP uygulama seansları için önerilen; 3 veya 4 seanstır. 15 gün arayla seans uygulamaları yapılır. İlk uygulama sonrası cildin aydınlanması ve parlaklığı ciltte hemen ortaya çıkar. Yapılanma veya onarım süreci uygulanan seanslar sonrasında etkili biçimde görülmeye başlanır. Uygulanan seanslar sonrasında ortaya çıkan yapılanma-onarımın kalıcılığının sağlanması için idame seansları yıl içinde 1 veya 2 seans olarak önerilir. Ağrı veya ciddi bir acı hissedilmeden güvenle uygulanan PRP yöntemi tüm cilt problemleri için etkin bir tedavi şeklidir.’ dedi.