SICAK YAZ GÜNLERİNDE BESLENMEYE DİKKAT!

0
31tem.uzmanlar

 31tem.uzmanlar

Özel Yalova Hastanesi Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Aynur Sağol, sıcak yaz günlerinde dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında ilgili uyarılarda bulundu.

Özel Yalova Hastanesi Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Aynur Sağol, ‘Yazın sıcak havaların ve aktivitelerin etkisiyle vücudun sıvı ihtiyacı artmaktadır. Dolayısıyla sağlık sorunları yaşamamak için bol bol sıvı tüketilmelidir. En iyi tercih sudur, hiçbir sıvı suyun yerini tutmaz. Gün içerisinde 2,5-3 litre civarında su tüketmeye özen gösterilmelidir.’ dedi.

Diyetisyen Aynur Sağol, vücudun hem vitamin, mineral, hem posa, hem sıvı ihtiyacı için günlük 4 porsiyon meyve tüketmeye dikkat edilmesi gerektiğini, yaklaşık olarak meyvelerin porsiyonu; 1 dilim karpuz (200 gr), 5 adet büyük boy erik, 1 küçük salkım üzüm, 1 keşkül kâsesi kiraz şeklinde olduğunu belirtti. Meyveler ara öğün olarak yemekten 2 saat sonra tercih edilmelidir. Her ana öğünde mevsim sebzelerini içeren salata, söğüş sebze dilimleri veya cacık tercih edilmelidir. Serinlemek için yine bir ara öğünde 2 top dondurma içecek olarak ise ayran, kefir, süt, maden suyu(2 şişe) tercih edilebilir. Mutlaka içilecekse limonata ya da asitli içecekler 2 bardakla sınırlandırılmalıdır.

Açıklamalarına devam eden Sağol, ‘ana öğünde ızgara veya fırında pişirilmiş et yemekleri, zeytinyağlı sebze yemekleri yanında tam buğday veya çavdar ekmeği ile tüketilmeli, ağır yağlı yemeklerden, kızartmalardan uzak durulmalıdır.’ diye belirtti.

Yazın gıda zehirlenmesinden korunmak için sağlıklı olduğu düşünülen yerlerden yiyecek alınmalı, açıkta satılan yiyecekler alınmamalıdır, iyi pişirilmemiş özellikle tavuk, et vs uzak durulmalıdır. Çünkü sıcak havalarda bakteri üremesi hızlıdır. Hazırlanılan yemeklerin dışarıda bekletilmemesi, buzdolabında muhafaza edilmesi, yenileceği zaman tüketilecek kadar miktarın çıkarılması gereklidir. Buzdolabında bile olsa hazırlanan yemekler 1-2 gün içerisinde tüketilmelidir.

Et, tavuk vs oda sıcaklığında çözdürülmemeli, bir önceki gece buzdolabında çözdürülerek kullanılmalı, kullanmadığınız et kesinlikle tekrar dondurulmamalıdır.

Yaz aylarında kronik hastalıkları olanlar ( Şeker, yüksek tansiyon, kalp hastalığı, şişmanlık vs.) uyaran Diyetisyen Aynur Sağol, özel diyetlerine mutlaka uymaları gerektiğini, güneşin etkili olduğu saatlerde dışarıya çıkmamaları gerektiğini, mutlaka çıkmaları gerekiyorsa yanlarına şapka, güneş gözlüğü, su, ara öğünlerini almaları gerektiğini belirtti. Günlük sularını (2,5-3 lt) içmeleri, yürüyüş için serin saatleri tercih etmeleri, yürüyüşü ana öğünden yaklaşık 1,5 saat sonraya denk getirmeleri uygun olacaktır.