GÜNEŞİN ZARARLI IŞINLARININ CİLT ÜZERİNE ETKİLERİ

0
24tem.zararlıgüneşışın

24tem.zararlıgüneşışın

Özel Yalova Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Uzmanı Dr. Hüseyin Anul, öğle saatlerinde özellikle saat 11:00- 15:00 arası uzun süre güneşe maruz kalmanın ciddi derecede güneş yanıklarına sebep olabileceğini, aynı zamanda güneş alerjisinin ortaya çıkabileceğini belirterek açıklamalarda bulundu.

Özel Yalova Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Uzmanı Dr. Hüseyin Anul, ‘Güneş alerjisini tetikleyen birçok faktör vardır. Örneğin turunçgiller, turpgiller, gülgiller, antibiyotikler, diyabet ilaçları, maydanozgiller ve bazı çayır bitkileri. Güneş alerjisine maruz kalan kişilerin cildinde kaşıntılar, kızarıklıklar, şişlikler, içi su dolmuş kabarcıklar, yanma hissi uyandıran noktalar oluşabilir. Hava sıcaklıklarının artması ile birlikte ve güneş ışınlarının dik gelmesi durumlarıyla başta çeşitli güneş alerjileri olmak üzere çeşitli güneş yanıkları ve çeşitli akne sorunları ortaya çıkar. ‘ dedi.

Dr. Hüseyin Anul, ‘Uzun saatler güneşin altında, güneşin en zararlı ışınlarını yaydığı saat dilimlerinde herhangi bir koruyucu sürmeden güneşin zararlı ışınlarına maruz kaldığınızda güneş alerjileri kaçınılmazdır. Bunun yanında kullandığınız bazı ilaçlar güneş alerjilerini tetikleyebilir. Örneğin, bazı şeker hastalıkları için kullanılan şeker ilaçları, bir takım antibiyotikler, tükettiğiniz bazı maydanozgiller, incirin özellikle sütü, turunçgillerde ilaçların yanında güneş alerjisini tetikleyen bazı besinlerdir.’ Diye belirtti.

Güneş alerjisi tedavisi
Güneş alerjisine genelde vücudunuzun açıkta kalan kısımları olan kollar, ayaklar, yüz bölgesi, bacaklar gibi bölgelerde rastlanılır.
Genelde ciddi olmayan güneş alerjileri herhangi bir tıbbi müdahale uygulanmadan 1 hafta ila 10 gün arasında geçer. Bunun yanında güneş alerjisinin durumuna göre enfeksiyonu önleyici ve iyileşmeyi çabuklaştırıcı antibiyotikli ya da sıvı çekici kremler kullanılarak güneş alerjisinin tedavi süreci hızlandırabilir.

Güneş yanıkları hakkında bilgiler vermeye devam eden Dr. Hüseyin Anul ‘İlk belirtiler, güneş ışınlarına maruz kalma üzerinden birkaç saat geçtikten sonra gözlenir. Güneş yanığının bütün etkileri ise, ancak 24 saat veya daha uzun bir süre sonra ortaya çıkar. Kızarmış, hassaslaşmış deri, saatler hatta günler sonra, sıvı dolu kabarcıklar oluşması, ateş, titreme, bulantı, döküntü gibi şiddetli reaksiyonlar ve yanık bölgelerde derinin günler sonra soyulup dökülmesi güneş yanığının belirtileri arasında yer alır. Deri kanserleri genellikle erişkin yaşlarda ortaya çıkar. Ancak oluşmasına neden olan cilt etkileri, çocuk yaşlardaki güneş yanıklarına bağlıdır. Yani deri kanserlerinden korunmanın yolu, kendinizin ve çocuğunuzun zararlı güneş ışınlarından sakınmasıdır.’ Dedi.

Açık tenli ve sarışın kişilerin güneşe daha duyarlı olduğunu belirten Dr. Hüseyin Anul, öğle saatinde 15 dakikadan az bir süre güneş ışığına maruz kalan açık tenli kişilerde güneş yanıklarının hemen oluşabileceğini, bebekler ve çocuklarında cildinin hassas olduğunu söyledi.

Güneş Yanığına Karşı Yapılması Gerekenler

Eğer güneş yanığı olmuşsa, soğuk suyla duş alın, banyo yapın veya soğuk suyla ıslatılmış çarşaf ve bezleri yanıklarınızın üzerine koyun. Eğer su toplama başlamışsa, keseler patlamışsa, enfeksiyonu önlemek için kuru bandajla kapatın. Eğer su toplamalar olmuyorsa, ciltteki rahatsızlığı azaltmak için nemlendirici kremleri kullanabilirsiniz. Çocuklara kesinlikle aspirin vermeyin.

Güneş yanığı ile birlikte yüksek ateş, şok, baygınlık, aşırı bitkinlik, ağız kuruluğu, susuzluk belirtileri, aşırı susama, idrar çıkışının durması, gözlerin yuvalarına çökmesi, deride solukluk, soğukluk, bulantı, ateş, titreme, döküntü, gözlerde kızarıklık, yanma, ışığa duyarlılık ve şiddetli ağrılı su toplama belirtileri görüldüğünde doktora başvurulmalıdır.