Botoks,spastisite tedavisinde çığır açtı..

Kozmetik amaçlı kullanımıyla bilinen botoks (botulinum toksini) 1980’lerden beri tedavi edici olarak kullanılıyor. Spastisite tedavisinde ise Botoks uygulamasının çığır açtığını belirten Özel Atakent Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Uzm. Dr. Ferda ERKİŞİ spastisite botoks uygulaması hakkında bilgi verdi.

‘’Belirli kasların aşırı aktif hale gelerek , adale katılığına , sertliğine ya da spazmlarına neden olduğunu ifade eder. Serebral Palsi ,inme , omurilik yaralanmaları ve hastalıkları , Multipl skleroz gibi durumların beyinde ya da omurilikte yol açmış olabileceği hasardan ileri gelir. Spastisite vücudun çoğunu ya da sadece küçük bir bölgeyi etkileyebilir. Sapastisitenin etkileri , hafif sertlikten ağrılı , kontrol edilemeyen spazmlara kadar uzanır. Vücudun hangi bölgesinin etkilendiği ve bu bedensel etkilerine göre çeşitli yakınmalara neden olur .Bacaklardaki şiddetli kas katılığı yürümeyi, dengede durmayı , bacak arası temizliğini , tuvalete çıkmayı ve giyinmeyi zorlaştırabilir. Hareket ve temizlik konusunda yaşanılan güçlükler cilt hasarıyla sonuçlanabilir ve basınç yarası ( yatak yarası olarak da bilinir) riskini arttırabilir. Kollar ve eller etkilenmişse , parmakları açmak ya da dirseği veya bileği bükmek zor olabilir. Bu, gündelik yaşam için engel oluşturur ve temizliği güçleştirir. Ağrılı kas spazmları sandalyede oturmayı ya da yatakta uzanmayı olanaksız kılabilir ve pozisyon değiştirmeyi zorlaştırabilir. El ve kollardaki spastisite uzvun kullanılmasını önleyerek yaşam kalitesini bozar. ‘’diyen Özel Atakent Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanı Ferda ERKİŞİ , Botoks uygulamasının etkileri hakkında da açıklamalarda bulundu.

‘’Spastisite tedavisinde etkin bir şekilde kullanılan ve hastanemizde de başarıyla uyguladığımız en önemli tedavi yöntemlerinden biri kas içine Botoks uygulamasıdır. Botoks yalnızca spesifik kaslara enjekte edilir. Botoks uygulaması küçük kaslarda 24 saat içinde etkisini göstermeye başlar ve tam etkisini göstermesi 3 ya da 4 gün içinde görülür. Daha büyük ya da çok sert olan kaslarda tam faydanın elde edilmesi için 2 hafta gibi bir sürenin geçmesi gerekebilir. Tedavinin etkileri yaklaşık 3 ya da 4 ay devam eder. Sonrasında kas yeniden daha önce olduğu haline geri dönmeye başlar. Bu sürede germe egzersizleri ve atel kullanılmasını kapsayan yoğun bir fizik tedavi programı uyguluyorsanız botoks uygulamasından elde edeceğiniz fayda 6 ila 12 aya kadar uzayabilir. Botoks uygulamasını size yardımcı olduğu sürece devam ettirmenizde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.’’ dedi.

Bir cevap yazın