Yalova Barosu; Kadınlarımızın yanındayız!

0

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslar Arası Mücadele Günü sebebiyle Baro Başkanı Av. Fedayi Doğruyol, Baro Yönetim Kurulu Üyeleri, Baro avukatlarının katılımı ile bugün Yalova Adliyesi önünde basın açıklaması yaptılar.

Son yıllarda ülkemizde kadınlara yönelik cinayetler %1400 artış göstermiştir.
Son 3 yılda 1391 kadın öldürüldü.982 kadın tecavüze uğradı, 981 şiddet vakası yaşandı. Bu istatistikler sadece adli mercilere intikal eden rakamlar , gizlenen , üstü kapatılan , meşru sayılan  olaylarda eklendiğinde çok vahim bir tablo ile karşı karşıyayız .

Kadına yönelik şiddet ve cinayet vakalarındaki artışa rağmen , bu haberlerin basında yer alma süreleri her gün kısalmakta , bu olaylar sıradanlaştırılarak , toplumsal tepki azalmaktadır.

Her kadın cinayetinden sonra yaşanılanlar kınanmakta ancak somut hiç bir
adım atılmamaktadır.

Her 25 Kasımda olduğu gibi bir kez daha , bir can daha yanmadan bu büyük sorunun çözümü İçin gerekenleri tekrarlıyoruz;

Ülkemizin ilk imzayı attığı İstanbul Sözleşmesi ivedilikle uygulanmalı, sözleşme ile ilgili
olumsuz algı yaratma çabalarının önüne geçilmelidir .

Toplumsal bakış açısının değiştirilerek farkındalık yaratılması için başta siyasiler olmak üzere söylemlerde cinsiyetçi ifadeler kullanılmamalı , toplumsal eşitlik sağlanmalıdır . Eğitim müfredatı kadın erkek eşitliğine uygun hale getirilmelidir. Tüm kamu çalışanları başta olmak üzere toplumun her kesimine toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimi verilmelidir.

Kadının iş hayatına katılımının arttırılması için ücretli doğum izni süresi en az 6 ay olarak düzenlenmeli , iş yerleri kreşlerinin açılması sağlanmalıdır.

Aile içi şiddet ve cinayetlerde indirim maddeleri uygulanmayarak , faile verilen cezalar caydırıcı olmalıdır . Yasaların uygulanmasındaki sorunlar aşılmalı, kadın sığınma evleri arttırılarak suç mağdurlarının korunması sağlanmalıdır.

Unutulmamalıdır ki ; toplumun temelini inşa eden kadınlardır.

Yalova Barosu olarak ; kadına karşı şiddetle mücadelede tüm kadınlarımızın yanında olduğumuzu kamuoyuyla paylaşır, bu konuda atılacak adımlar için tüm sorumluları göreve davet ediyoruz