Yalova Belediyesi ‘Anıt Ağaçlar’ için çalışmalarını sürdürüyor..

0

Uzun ömürleri boyunca geçmişten günümüze taşıdıkları, günümüzden de geleceğe taşıyacakları özel anlam ve önemle Yalova için paha biçilmez bir değerde olan anıt ağaçlar için Yalova Belediyesi ekipleri, çalışmalarını kapsamlı şekilde yürütmeye devam ediyor.

Bahçelievler Mahallesi, Fatih Caddesi ve Liman Sokak kavşağından Yalova Deresi’ne kadar olan ve Gazi Paşa Caddesi’nde Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle dikilen tescilli çınar ağaçları, 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamında doğal yetişme ortamı koşullarının sağlanması amacıyla Yalova Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü Park ve Bahçe birimi tarafından yeniden düzenleniyor. Yapılan bakım çalışmasıyla anıt ve korunmaya değer ağaçların içinde bulundukları koşulların iyileştirilmesi ve olanaklar ölçüsünde doğal yetişme ortamı koşullarının sağlanması hedefleniyor.

Kocaeli Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun hazırladığı bakım raporundaki koruma, kurallarına göre istisnasız şekilde gerçekleştiriliyor. Bu kapsamda; Anıt ağaçların kök boğumundan itibaren 3×3 m’lik kısmı açıkta bırakılacak şekilde toprak alan sağlanıyor, ağaçların aydınlatmaları ve ışıklandırma teçhizatları kaldırılıyor. Son olarak toprak üzerine sıcak ve soğuğa karşı doğal bir yalıtım malzemesi olarak, sulama ihtiyacını azaltan, yabani ot oluşumunu engelleyen volkanik cürüf (tüf) serilerek Anıt ağaçlar için sağlıklı bir ortam hazırlanıyor.