Becan; Meydanda yapılan organizasyon doğru değil..

0

Yalova Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tahsin BECAN, uzun süre açık kalan kermesler ve meydanlara kurulan ve Yalova dışından gelerek satış yapan yerlerin İlimizde haksız rekabete neden olduğunu belirti.

Becan Turizm Haftası etkinlikleri çerçevesinde Yalova meydanında oluşturulan ve uzun süren satış amaçlı etkinliklerin ve şehir merkezinde ki iş yerlerinde yapılan kermes adı altındaki doğrudan şatış yapılan yerlerin, üyelerimize ve esnaf ve sanatkarların ticari faaliyetlerine zarar verdiğini öne sürdü.

Kamu kurumları, dernek, vakıf ve sivil toplum örgütlerinin bazı haftalar özelinde düzenlediği etkinliklerde satış amacıyla oluşturulan yerlerde Yalova dışından firmaların yer almasını uygun görmüyoruz, ayrıca şehir merkezimizde yapılan kermeslerin hayır için yapılması gerektiğini hatırlatan Becan, kermeslerinde uzun süre açık tutularak ticari faaliyete dönüşmemesi gerektiğini ifade etti.

Gerek üyelerimiz, gerekse Esnaf ve sanatkarımız kirasını ödemek, vergisini, sosyal güvenlik primini yatırmak için gecesine gündüzüne katarken, İlimiz meydanında oluşturulan ve Yalova dışından gelerek satış yerleri kuranlar ve kermes adı altında vergisiz, stopajsız ve masrafsız boş dükkanlarda, yapılan şatışlar haksız rekabet oluşturup üyelerimize zarar veriyor.

Üyelerimiz zor ve sıkıntılı bir dönemden geçiyor, amacına ve kurallara uygun düzenlenen etkinlikler ve kermesler yapılabilir, ancak haksız rekabete neden olanların denetlenmesi ve Cumhuriyet meydanımız da yapılan satışa yönelik faaliyetlerin daha kısa süreli olması ve mutlaka Yalova’ da yerleşik olarak ticari faaliyetini yürüten kişilerden oluşturulması gerekiyor.

Turizm Haftası nedeniyle ilimizde yapılan etkinlikler için İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüze teşekkür ediyoruz, ilimizin tanıtımına katkı sağlayacak her türlü çalışmaya YTSO olarak bizlerde destek vermeye devam edeceğiz, ancak yapılacak etkinliklerde önceliğimizin her zaman Yalova’lı esnafımız ve iş adamlarımız olmasına önem vermeliyiz, Ramazan şehri gibi etkinliklerde de oluşturulacak satış yerlerinin YTSO ya ve Esnaf Sanatkarlar odasına bağlı iş yerlerinden oluşturulması sağlanmalıdır.

Bu doğrultuda bundan sonraki süreçte yapılacak organizasyonlarda bu konulara önem verilmesini ve ilgili kuruluşların bu konuya dikkat etmesini istiyoruz.