Büyükbaş hayvanlara aşı zorunlu!

0

Hayvan Hastalık ve Zararlıları ile Mücadele kapsamında yürütülen 2019 yılı ilkbahar şap aşılama kampanyası başladı. Kampanya 18 Şubat – 30 Nisan 2019 tarihlerinde arasında yürütülecek.

Yalova Tarım ve Orman Müdürü Suat Parıldar kampanyayla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Şap hastalığı bütün çift tırnaklı hayvanlarda rastlanan, büyük ekonomik kayıplara neden olan, çok bulaşıcı viral bir hastalıktır. Ağızda, tırnakta ve memelerde yaralar oluşan bu hastalık; et veriminde % 30-45, süt veriminde % 15-35 arasında kayıplarına neden olmaktadır. Özellikle genç hayvanlar hastalığa karşı son derece hassastır ve hastalık ölümle sonuçlanabilir. Hastalıktan korunma yolu ise hayvanların 6 ay aralarla yılda iki kez (ilkbahar, sonbahar) aşılanmasıdır. Ayrıca büyükbaş hayvanların il dışına sevklerinde ve hayvancılık desteklemelerinde şap aşısının yapılmış olması zorunludur.

Kampanya süresince Yalova genelindeki büyükbaş hayvanların tamamının aşılanmasını hedefliyoruz. Yetiştiricilerimizin kampanya döneminde hayvanlarına aşı yaptırmalarını ve aşı yapmak üzere gelen ekiplerimize gereken kolaylığı sağlamalarını önemle rica ederiz. Yetiştiricilerimiz konuyla ilgili ayrıntılı bilgi almak için İl ve İlçe Müdürlüklerimize müracaat edebilirler” dedi.