Safranlıların konuğu Başkan Salman oldu…

0

Cumhuriyet Halk Partisi Yalova Belediye Meclis Üyesi Halit Güleç ve iş adamı Kemal Saraçoğlu tarafından Safranlılar için düzenlenen kahvaltıya Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, eşi Dilek Akdeniz Salman ile birlikte katıldı.

Yoğun katılımın olduğu kahvaltıda ilk konuşmayı Cumhuriyet Halk Partisi Belediye Meclis Üyesi Halit Güleç yaptı. Meclis üyesi Güleç, “50 yıldır siyasetin, 40 yıldır ticaretin içerisinde olan bir ailenin ferdi olarak Yalovalı olmaktan, Safranlı olmaktan son derece gururluyum. Köyümüzün bir bölümü Büyük Atatürk’ün hemşehrileri yani Selanik göçmenidir. İçinde benim de bulunduğum bir bölümü ise Osmanlı Sadrazamlarından Batumlu Hasan Fehmi Paşa’nın akraba ve hemşehrileridir. Bu gerçekler Safranlılar için gurur vesilesidir. 93 harbiyle birlikte Paşaköy ve Safran’a yerleşen bizlerin ataları; mert ve yiğit safranlıların Kurtuluş Savaşı sırasındaki direnişte aldıkları rol unutulamaz. Onların mücadeleleri bizlere bugünleri kazandırmıştır. Onları saygı ve minnetle yad ederken Safranlı olmaktan gurur duyduğumun altını bir kez daha çizmek istiyorum. Safranlı olmaktan gurur duymak ne demek onu bir cümle ile açıklamak istiyorum. Gurur duyuyorum çünkü; Yalova’mızın siyasi hayatına damga vurmuş isimlerden Yalova’nın ilk Belediye Başkanı merhum İsmet Acar, uzun yıllar Belediye Başkanlığı yapan merhum Rahmi Üstel ve yine eski Belediye Başkanlarından Allah uzun ömürler versin İbrahim Uzun, Safranlıdır” dedi.

Yalova’nın İl Oluşunda Üç Safranlının İmzası Var

Güleç; “Yalova’mızın yakın tarihine baktığımızda bir dönem Bursa’da daha sonra da İstanbul’a bağlı bir ilçe olduğunu görüyoruz. Yalova’mızın tarih sahnesindeki yerini vilayet olarak alışı ise 1995 yılında gerçekleşiyor. 1995 yılında Yalova’nın il olmasını kim sağladı biliyor musunuz? Bugün burada bunu gururla söylüyorum ki; yine üç Safranlı kaderinin değişmesinde önemli bir rol üstlenmiştir. Rahmetli Cevdet Aydın, İbrahim Uzun ve Harun Güleç. Yalova bu üç Safranlı’nın sayesinde il olmuştur. Yalova’nın siyasi tarihi il oluşuyla yeni bir yön kazanmıştır. Yalova il olunca ne olmuştur? Safranlı iş adamı rahmetli Cevdet Aydın Yalova’nın ilk milletvekili olmuş, bizlere bir başka gurur vesilesi yaratmıştır. Onu takiben; köyümüzden her dönem siyasette kendini gösteren ilçe başkanı, il başkanı, belediye başkan adayı, milletvekili adayı çıkmış; Ertan Şener, Birol Aslan gibi siyasetçiler birçok sivil toplum örgütünün başkan ve yöneticilerinin Safranlı oluşu gurur vermiştir. İşte tüm bunlar için ben de Safranlı olmaktan gurur duyuyorum. Değerli büyüklerim, 2009 yılında sizlerin destek ve teveccühü ile Belediye Meclis Üyesi oldum. 2014 yılında ise Vefa Salman’ın daveti üzerine Cumhuriyet Halk Partisi’ne katıldım ve yine sizlerin desteği ile belediye başkan yardımcısı oldum. İçinde bulunduğum günlerde yine bir seçim heyecanı yaşıyoruz. Bugün burada beş yıldır beraber çalıştığım ve beni kardeşi olarak gördüğünü her fırsatta dile getiren Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman ile karşınızdayız. Allah’ın izni, sizlerin desteği ile belediye başkanlığına yeniden adayız. Bu duygu ve düşüncelerle tekrar sevgi ve saygılarımı sunarak,başkanımız ağabeyimiz, kardeşiniz Vefa Salman’ı kürsüye davet ediyorum sağ olun, var olun” şeklinde konuştu.

Yalova, Bizim Ekibimizle Birlikte Aradığı Usta’yı Buldu

Güleç’in ardından Safranlılara seslenen Başkan Vefa Salman; “Sevgili çocuklar, değerli büyüklerim, değerli arkadaşlarım. Sevgili Halit ve Kemal’in düzenlediği safranlı hemşehrilerimizin davetli olduğu büyük aile kahvaltısına hepiniz hoş geldiniz, hepinizin ayaklarına sağlık. Yalova’yı tanıyan Yalova’yı en iyi bilen ekibiz biz. Yalova’nın sadece 5-10 yılını değil, 50 yılını hazır hale getirecek projeleri hazırlıyoruz. Çevre ve doğa kenti olarak Türkiye’nin değil, dünyanın en güzel kentiyiz” dedi.

2-3 Ay Kala Seçim Kazanılmıyor

“5 yıllık süreçte beraberce güldük, beraberce ağladık” diyerek sözlerine devam eden Başkan Salman, “Allahtan başka kimseden korkumuz yok. Dimdik ayakta hizmet etmekten mutluluk duyduğumuz Yalova için durduk. Atacak çamur bulamıyorlar. Biz, dededen, atadan temiziz. Bunu bilmenizi istiyorum. 31 Mart’ta yeniden seçim var. Sandıkta tekrar vatandaşın önüne çıkacağız. Mahalle mahalle sokak sokak ev ev 5 yıl boyunca gezdik. Her zaman halkın arasında olduk ve olmaya çalıştık. 2-3 ay kala seçim kazanılmıyor. Vatandaş artık yapmacık yaklaşımları, seçime yönelik yaklaşımları kabul etmiyor. Yalova’yı, “Birlikte Yöneteceğiz, Sevgiyle Büyüteceğiz” diyerek yola çıktık. Bugün buraya gelerek birlik ve beraberliğimizin en güzel örneğini sergilediniz. Moral verdiniz, güç kazandırdınız. Allah hepinizden razı olsun. Siz Yalovalılara daha da güzelini gelecek kuşaklara doğmamış çocuklara arkamızdan dua ettirecek bir Yalova’yı bırakacağımıza olan inancımla hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyor, Allah’a emanet ediyorum” diyerek sözlerini noktaladı.