Uzmanlar hekim kadrosuna İç Hastalıkları Uzmanı Dr.Gamze Üstüntaş’ı dahil etti..

0

UZMANLAR, BAŞARILI HEKİM KADROSUNA İÇ HASTALIKLARI UZMANI DR. GAMZE ÜSTÜNTAŞ’I DAHİL ETTİ

Uzman ekibiyle öncü uygulamalara imza atan Özel Yalova Hastanesi kadrosuna, İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Gamze Üstüntaş’ı ekledi. Yalova ve çevre illere sağlık hizmeti sağlayan Özel Yalova Hastanesi, Uzm. Dr. Gamze Üstüntaş ile başarılı hekim kadrosunu genişletmeye devam ediyor.

Özel Yalova Hastanesi, İç Hastalıları Uzmanı Dr. Gamze Üstüntaş gestasyonel gebelik (gebelik diyabeti) hakkında açıklamalarda bulundu.

Gestasyonel diyabet, gebelik öncesinde diyabet tanısı olmayan kişide gebelik sırasında saptanmış kan şekeri yüksekliği olup anne ve bebeğin sağlığını etkileyen önemli bir hastalıktır.

Anne karnındaki bebek plasenta yoluyla annesinden aldığı besinler ile beslenir. Diyabetli annenin şekerinin yükselmesi, doğrudan bebeğin de kan şekerini yükseltir. Bebek bu duruma insülin salgısını artırarak karşılık verir.

İnsülin büyümeyi uyaran bir hormondur. Gebeliğin 24-28. haftalarından itibaren insülin salgısı artar, bebeğin büyümesi hızlanır ve doğum ağırlığı 4.000 gramın üzerine çıkar. İri bebek olarak adlandırılan bebek için doğum sırasında oluşabilecek omuz çıkıkları, sinir yaralanmaları, solunum sıkıntısı, şeker düşüklüğü ve sarılık gibi pek çok risk vardır.

Bu yüzden her gebede gebeliğin 24. ve 28. haftaları arasında yani 6 – 6,5 ay arasında şeker hastalığı taraması yapılır. Şeker hastalığı taraması için günün herhangi bir saatinde 50 gr glukoz bir bardak su içinde eritilir. 1 saat sonra kan şekerine bakılır. Kan şekeri 140 mg/dl’nin altında ise normaldir. Kan şekeri bunun üzerinde çıkarsa 100 gr glukozla şeker yükleme testi yapılır. Ayrıca 75 gramlık tek bir yükleme testi ile de tanı konulabilmektedir. Şeker yükleme testinde de kan şekeri değeri belli sınırların üzerinde gelirse o zaman gestasyonel diyabet vardır. Ağızdan yapılacak şeker yükleme testinin gerek anneye gerekse anne karnındaki yavruya hiçbir zararı yoktur.

Gestasyonel diyabet tanısı konulduğu andan itibaren hastaları yakından takip etmek çok önemlidir. Hastalar eğer mümkünse kan şekeri ölçümlerini kendi kendine yapmalı, günde 7 defa kan şekeri ölçmeli, diyetine uyum göstermelidirler. Kontrollere geldiğinde bakılabiliyorsa 3 haftalık ortalama kan şekerini gösteren fruktozamin ve 3 aylık ortalama kan şekerini gösteren Hba1C mutlaka bakılmalıdır.

Gebe diyabetli hastaların kan şekerlerinin açlıkta 70-90 mg/dl arası, toklukta 140 mg/dl altında, Hba1C’nin ise %6’nın altında olması istenir. Bu her ne kadar zor gibi görünsede gestasyonel diyabetli hastaların diğer diyabet hastalarına göre uyumu daha fazladır.

Diyetle kan şekerleri istediğimiz aralıkta olmayan hastalara insülin tedavisi başlanır. Hastaların burda kan şekerlerini kendilerinin ölçmesi çok önemlidir. Bu ölçümlere göre günde tek veya çoklu doz insülin başlanıp gereken doğru miktar tespit edilir.

Doğumdan sonra ilk 48 saat hastaların kan şekeri takiplerine devam edilir. Çoğu hastada bu süre içinde insülin tedavisine ihtiyaç kalmaz ve kesilir. Gebelikte diyabeti çıkan kişilerin yarısından fazlasında yaşamlarının ileri safhalarında erişkin diyabeti dediğimiz Tip 2 diabetes mellitus görülmektedir. Bu nedenle doğumdan sonra 6. ayda mutlaka gestasyonel diyabetli hastalara şeker yükleme testi yapılıp diyabetin kalıcı olup olmadığının görülmesi gerekir.

Unutulmaması gereken bir diğer konuda gebelikte bir kez gestasyonel diyabet tanısı konmuşsa sonraki gebeliklerde de gestasyonel diyabet gelişme ihtimali çok yüksektir. Bu sebepten dolayı daha önce gestasyonel diyabet tanısı konulmuş hastaların gebe kalmadan önce kadın doğum, dahiliye veya endokrinoloji uzmanlarına başvurmaları ve gebelik boyunca yakın takipte olmaları bebeğin ve annenin sağlığı açısından çok önemli bir durumdur.