Silpagar, ‘Kamu ve Çiftlikköy yararına her riski göze alırım’

0

Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Yalova’da görev yapan basın mensuplarıyla bir araya gelen Çiftlikköy Belediye Başkanı Ali Murat Silpagar, 5 yıllık dönemde Çiftlikköy’de gerçekleştirilen hizmetleri detaylarıyla anlatarak, “Çiftlikköy halkının önüne hesap veremeyeceğim hiçbir konuyla çıkmam. Burada yaşıyorum, ailem, evim burada. Burada yaşamaya da devam edeceğim. Halkımın karşısına alnımda lekeyle çıkmam. Bizim için Çiftlikköy halkı ne taktir ederse odur” diye konuştu.

Basın mensuplarının büyük ilgi gösterdiği toplantı Özdilek AVM Salonu’nda yapıldı. Toplantıya Başkan Silpagar’ın ve basın mensuplarının yanı sıra Çiftlikköy Belediye Başkan Yardımcısı Abdurrahim Solmaz ve Kültür Sosyal İşler Müdürü Alper Perihanoğlu da katıldı.

“SU İHALESİ BELLİ ŞARTLARDA YAPILAN AÇIK BİR İHALEYDİ”

Belediye bünyesindeki tüm birimlerin yapmış olduğu çalışmaları basın mensuplarıyla paylaşan Başkan Silpagar, bazı basın yayın organlarında zaman zaman yer alan içme suyu yenileme hattı ve asfalt yapımı ihaleleriyle ilgili de konuştu. Silpagar, “Su ihalesi pazarlık mı yapılmış diye sözler dönüyor. Su ihalemiz belirli şartlarda yapılan, Kamu İhale Kurumu’ndan paylaşılan açık bir ihaledir. 12 firma giriyor firmalar burada ikinci aşamaya geçen 4 firmanın biri geçici teminatı yatırmadığından ihaleye giremiyor. İhaleye giren 3 firma kalıyor. 32 Milyon 166 Bin TL veren firma kazanıyor” diye konuştu.

“ADAYLIK SÜRECİNDE SİYASİ KUMPAS KURULDU”

Asfalt ihalesiyle ilgili detaylı açıklamalarda bulunan Başkan Silpagar, “5 yıldır Belediye Başkanıyım. Bir suç duyurusunda bulunulmuş benimle ilgili, resmi bir yazı yok. Bu bir siyasi kumpastır onu söyleyeyim. Bir taş ihalesi yapılıyor, 4 Milyon 976 Bin TL’ye Tuğ İnşaat’ta kalıyor. Başka bir firma 5 Milyon 890 Bin TL veriyor, arada 915 Bin TL fark var. Biz bunu Tuğ İnşaat’a veriyoruz. Bunlar KİK’e gidiyor iptal ediyorlar. Çiftlikköy’de bu iş 4 Milyon 900 Bin TL’ye yaptırılacaksa ben onu niye 5 Milyon 900 Bin TL’ye yaptırayım? Beni niye belediye başkanı diye seçtiler? Çiftlikköy’ün 1 lirası benim için kendi cebimdeki paradan daha değerlidir. Siz verir misiniz? Aynı iş, ikisi de yerli firmadır. Yapılacak iş ise, taş döşenecek. Özel bir konu olsa, başka teknik yeterlilikler gerektirse tamam. Mevzu budur” dedi.

KAMU VE ÇİFTLİKKÖY YARARINA HER RİSKİ GÖZE ALIRIM”

Sözlerine devam eden Başkan Silpagar, “Ben belediye başkanıyım, kamu yararına, Çiftlikköy yararına her türlü riski göze alırım. Ben bunu yapmayacaksam Çiftlikköy Belediye Başkanlığı yapmamın hiçbir manası yok. ‘Dünya beşten büyüktür’ diyen bir liderin belediye başkanıyım. İhaleyi iptal ettik ve yeni bir ihale yaptık. O ihaleyi da Tuğ İnşaat aldı, diğer beyefendi 12 Milyon TL teklif verdi, Tuğ – gürel ortaklığı 7 Milyon TL teklif verdi ve aldı. Aynı şahıslar mahkemeye gittiler, idari mahkemeye, incelemeksizin reddine diye karar var. Biz mahkeme kararını uygulamışız. Ve ne hikmetse aradan bir yıl geçiyor, Haziran ayında adaylık belirlenecek süreçte bizi şikayet ediyorlar. Ben buna cevap verir miyim sizce, az çok tanıdınız beni.”

Silpagar, “Bakın arkadaşlar ben yanlış da yapmış olabilirim, hata da yapmış olabilirim. İyi niyetle yola çıktım, iyi niyetle de devam ediyorum ve devam da edeceğim. Yıldız Teknik Üniversitesi’nde hocalık yaparken taktir hakkımı hep öğrenciden yana kullandım. Belediye Başkanlığı yaparken de taktir hakkımı hep Çiftlikköy halkından yana kullandım. Çiftlikköy halkına hesap veremeyeceğim hiçbir konuda, halkımın karşısına alnımda bir lekeyle çıkmam. Burada yaşıyorum, ailem burada. Burada yaşamaya da devam edeceğim. O yüzden ne olursa, hangi konu olursa olsun her soruya açığım, basının önünde olsun her yerde olsun” ifadelerini kullandı.

“BİZE YAKIŞAN PROJELERİMİZİ SUNUP, SAHAYA İNMEKTİR”

Seçimle ilgili bir soruya yanıt veren Başkan Silpagar, “Biz seçimi şöyle görüyoruz, biz projelerimiz sunup halkın önüne çıkacağız. Türkiye’nin en büyük partisinin adayıyım. Bize yakışan şey projelerimizi sunup sahaya inmektir. Kimin aday olduğu çok da mühim değil, önemli olan bizim halkımıza ne vereceğimiz. Önümüzdeki dönemde projeleri sunarız, geçmişte yapılanları sunarız, halka arz ederiz, halkta ne taktir ederse bizim için odur. Biz Çiftlikköy’de yüzde 55 seviyelerinde bitirmezsek seçimi, kendimi başarısız sayarım. Halka yeterince dokunamamışız derim” dedi.

Ada projesiyle ilgili soruyu yanıtlarken bu projeden vazgeçilmediğinin altını çizen Başkan Silpagar, “Bakın samimiyetle söylüyorum, İlçe Başkanımız ‘Yalova’da özür dilemek bir erdemdir’ dedi. Ada projesi bu dönem yapamadık özür dilerim. Allah bu dönem nasip etmedi ama bu yapmayacağız anlamına gelmez. Ama biz 2014’te çıktığımızda Çiftlikköy’de proje olarak anlattığımız şeyler Çiftlikköy’ün eksiklikleriydi. Çiftlikköy’de deniz iyi kullanılmıyor, bu dönem kullanılacak inşallah. Yalnız bunu unuttuk değil, alınamayan izinler var. İzinlerde tıkandık. Deniz altı haritalarına kadar aldık. Çaba gösterdik, bayağı mesafe kat ettik ama izinlerde sıkıntı oldu. Yine de hata bizdedir, onu söyleyeyim” dedi.

Çiftlikköy’ün bu dönemde bir sıçrama yaptığını ifade eden Başkan Silpagar, “Çiftlikköy bundan sonra çok hızlı bir şekilde yükselişe geçer. Şimdi sıçrama yaptı. Artık üst yapıda şehir olmamızı gerektiren işler var. Önümüzdeki dönem işimiz sosyal, kültürel, çevre, bu tip çalışmalara döneceğiz. Zaten yapıyoruz. Bu projeler için ön hazırlıklara başladık, bunları tabi ki açıklayacağız. Biz 5 yıldan beri çalışıyoruz, son gün dersine çalışan tembel bir öğrenci değiliz. Projelerimiz anlatacağız herkes de çıksın kendini anlatsın diye temenni ediyoruz” diye konuştu. Toplantının ardından Başkan Silpagar gazetecilere tek tek hediye takdim ederken, gazetecilerle birlikte hatıra fotoğrafı da çekildi.