Yalova’da huzurun bozulmasına asla müsaade edilmeyecek..

0

İl Özel İdaresi Toplantı Salonu’nda 2018 yılı Güvenlik ve Asayiş Değerlendirme Toplantısı yapıldı. Yapılan toplantıda güvenlik güçleri tarafından alınan önlemler konuşuldu. Düzenlenen toplantıya Yalova Valisi Muammer Erol, İl Emniyet Müdürü M. Hakan Fındık, Jandarma Alay Komutanı Ali Gemalmaz’ın yanı sıra birim müdürleri ve amirleri katılım sağladılar. Toplantıda bazı açıklamalarda bulunan Vali Erol, “Rütbeli, rütbesiz güvenlik personeline canı gönülden teşekkür ediyoruz. Şehir adına hakikaten güvenlik başlığı altında yürütülmeye çalışılan hizmetler gördük ki; artan bir ivmeyle sonuç alıcı olarak devam ediyor” dedi.

‘Tüm personel gayret içerisinde’..

Yalova’daki tüm güvenlik güçlerinin bir gayret içerisinde olduğunu söyleyen Vali Erol, “Kimse Yalova için şunun mekanıdır ya da merkezidir diye kolay kolay yakıştırma yapmayacak. Herkes ona göre mesafe alsın. Aklından dahi geçirmesin. İcraata geçerlerse de yapmamız gerekenlerle ilgili ne bir erteleme ne de bir tereddüdümüzün olmadığını herkes bilsin. Her iki sunumda da açıklanan çalışmalar ve başarılı sonuçlar içinde başta Emniyet Müdürümüz ve Komutanımız olmak üzere; tüm rütbeli, rütbesiz güvenlik personeline canı gönülden teşekkür ediyoruz. Şehir adına hakikaten güvenlik başlığı altında yürütülmeye çalışılan hizmetler gördük ki; artan bir ivmeyle ve inşallah sonuç alıcı olarak devam ediyor. Bu gayretin önümüzdeki yıl da inşallah aynı şekilde devam ettirilmesi konusunda arkadaşlarımızın tüm personeli niyet ve gayret içerisinde. İnşallah başarıları aynı şekilde devam eder” şeklinde konuştu.

‘Yakın zamanda olur’..

Kentsel dönüşümün ile alakalı önemli açıklamalarda bulunan Vali Erol, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Belirli bir mahalle diyerek o mahalledeki tüm insanları töhmet altında bırakacak tanımlamayı artık yapmayalım. Biz uyuşturucunun kullandığı, yakalandığı mekanlara baktığımızda aslında şehrimizde özellikle de turizm sezonu açıldığında çok hareketli, mevcut nüfusun 3-4 katı nüfus var. O hareketli nüfusla gelen ‘uyuşturucuyla mücadele’ başlığında yürüttüğümüz çalışmalara konu olan işler cereyan ediyor maalesef. Uyuşturucu sıfırlamak mümkün mü? Maalesef değil. Çünkü bir şekilde tatil, turizm, eğlence, keyif maksatlı gelişler maalesef içerisinde uyuşturucu kullanım alışkanlıklarıyla birlikte geziyor. Bu dünyanın her tarafında böyle, bizde de böyle. Burası şehrimizin diğer yerlerine göre kentsel dönüşüme muhtaç. Oradaki yerleşim itibariyle de biraz daha dikkat edilmesi gereken yer hüviyetini koruyor ama o mahallenin içerisinde çok da düzgün, öğrenci toplayan, şehirdeki tanımlamaya rağmen iyi öğrenci toplayan düzgün, kaliteli okullarımız da var. Biz oranın adım adım hem imarı, inşası hem de oradaki demografik yapı üzerine yapılması gereken çalışmaları hep beraber yerine getireceğiz. Kentsel dönüşüm o mahalle için ilk konuşulan yer. Kentsel dönüşüm kar ve orada yaşayan insanların beklentileriyle gerçekleşiyor. Orayı yenilemek için bir takım firmalar, şahıslar girecek ve oradaki insanlarla anlaşılınca kentsel dönüşüm olacak. O şehrin kısmı sorunlu altyapısına rağmen kıymetli. Öyle tahmin ediyorum ki, yakın zamanda o kıymet oranın beklediğimiz kentsel dönüşümün önünü açacak diye düşünüyorum. ”

‘Huzurlu ve güvenli şekilde devam edeceğiz’..

İl Jandarma Alay Komutanı Ali Gemalmaz, huzurlu ve güvenli bir şekilde çalışmaya devam edeceklerini belirterek, “Tüm personelimiz 2018 yılı içerisinde 3 kişilik çalışarak ilimizde emniyet ve asayişi sağlamaya çalıştılar. İl Emniyet Müdürlülüğümüzle koordineli olarak. Elimizden geleni yapmaya çalıştık. İnşallah 2019 yılında da ilimizde huzurlu, güvenli şekilde çalışmaya devam edeceğiz. Vatandaşlarımızın huzur ve güvenli şekilde yaşaması için var gücümüzle çalışacağız” ifadelerini kullandı.

‘3 büyük ilin kapısıyız’..

3 büyük ilin arasında Yalova’nın adeta kapı görevi üstlendiğini söyleyen İl Emniyet Müdürü M. Hakan Fındık ise, “Yabancıların yoğunlukta olduğu bölgeleri devamlı izliyoruz. Kimden ne kadar var, bunalar nereye gider, nerede oturur, nerede eğitim alır takip ediyoruz. İlimizde şöyle bir avantaj var. Iraklı, Suriyeli’den daha fazla. Bizim ilimizdeki yabancılar diğer illere göre daha yerleşmiş, oturmuş. Emniyetteki birimlerimiz sürekli takip ediyor. İlimizin ufak olmasının da faydası var. Ufak olması nedeniyle hareketliliği daha rahat kontrol ediyoruz. Aynı zamanda bu yabancıların kanaat önderleri, takıldıkları yerler, yoğunlaştıkları yerler hemen hemen denetimimiz altında. Kaçak olanlarla ilgili de her hafta metruk binalar, iş yerleri ve günü birlik evlerle ilgili çalışıyoruz. Kaçak olanlar genellikle günü birlik evleri tercih ediyorlar. Bu günü birlik evlerin yüzde 90’ına hakimiz. Biz 3 büyük ilin arasındayız. Aynı zamanda 3 büyük ilin kapısıyız. Bizden geçmeden gidemiyorlar. Onun da hassasiyetini bildiğimiz için yol uygulamalarına önem veriyoruz. Hatta yol uygulamalarında nüfusa göre birinciyiz. Diğer anlamda ilk 3’teyiz. En büyük avantajımız ilin ufak olması. Yabancılarımız hem çeşitliği ve maddi durumlarının iyi olması bizim için kalite. Diğer illere baktığınızda çok iyi durumdayız” açıklamasında bulundu.

‘Gereğini yerine getiririz’..

‘Bir şehirde insanın kendini güvenli hissetmesi ve kendini orada arzu etmesi güvenlik tedbirleriyle direk doğru orantılı ama oradaki insanların birbirlerine tavır ve davranışları da çok önemli” diyen Vali Erol da sözlerini şu şekilde tamamladı: “Bir yer yaşanabilir olacaksa insanların birbirine sahip çıkması gerekiyor. Uyuşturucu ve adaba mugayir suçlarla ilgili şikayetler fazla oluyor. Ama Allah’ın izniyle bundan sonra arkadaşlarımızın gayreti ve kararlılığıyla bunların olduğunu değil; bunların ortadan kaldırılmasına yönelik mücadelenin haberini, bilgisini göreceksiniz. Şehirde bunlara soluk aldırmamaya, böyle işlerin Yalova’da olduğunu bittiğini, merkez olduğunu kimseye söyletmemeye kararlı olacağız. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Bu kararlılığın da altını kalın kalın çiziyoruz. Gereğini de yerine getireceğiz.”