Doğu Türkistan’daki zulme dünya sessiz kalıyor…

0

Türk Ocakları Yalova Şubesi tarafından Halil İnalcık Kültür Merkezi’nde ‘Doğu Türkistan’ konulu bir panel düzenlendi.

Halil İnalcık Kültür Merkezi’nde düzenlenen panele AK Parti İl yöneticileri, MHP İl yöneticileri, İYİ Parti İl yöneticileri, Yalova Ülkü Ocakları yöneticileri, Kamu-Sen yöneticileri ve çok sayıda vatandaş da katılım sağladı. Programın açılış konuşmasını yapan Türk Ocakları Yalova Şubesi Başkanı Evren Çınar, “1949’da Çin tarafından işgal edilen ve Çin tarzı özerk bölge ilan edilen Doğu Türkistan’da yaşayan ve çoğu Uygur olmak üzere Kazak, Kırgız ve diğer Türk unsurlarında oluşan Doğu Türkistan halkı son yıllarda daha önce eşi benzeri görülmemiş baskı ve zulüm politikasına maruz durumdadır. Çin Devleti, Doğu Türkistan’da yaşayan ve çoğu da Uygur olmak üzere Doğu Türkistan halkını kitlesel bir biçimde sözde eğitim kamplarında tutmaktadır. Araştırmacılar yaklaşık 1 milyon kişinin yargılama olmaksızın tutuklu olduğunu tahmin ediyorlar” diye konuştu.

‘Dünya sessiz kalmamalı’..

“Bu tutuklular katı bir yönetim altında psikolojik baskılara maruz kalıyor” diyen Çınar, “Ana dillerini, dinlerini ve kültürlerini terk etmeye zorlanıyorlar. Kampların dışındaki Müslüman Türk halk ise yoğun izleme sistemleri kontrol noktaları ve kişilerin birbirlerini gözetimi gibi temel insan haklarını açıkça ayaklar altına alanlar tarafından büyük bir baskı altında yaşıyorlar. Bu şekilde devam etmesi halinde soykırıma dönüşecek olan bu uygulama ve batılıların gündeme getirmesi asla Çinlilerin iç işlerine karışmak olarak değerlendirilmemeli. Milyonlarca Müslüman Türk’ün tüm dünyanın gözü önünde asimilasyona uğratılması izin verilmemelidir. Çinin uzun zamandır Doğu Türkistan’da terörizm ve bazı bahaneleri ile devam ettirdiği bu ırkçı tutumdan insan hakları ve inanç hürriyeti kısıtlamalarından vazgeçmelidir” ifadelerine yer verdi.

Panele konuşmacı olarak Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Abdurreşit Celil Karluk ve Doğu Türkistan Vakfı Eski Başkanı Hamit Göktürk katıldılar. Prof. Karluk, panelde Türklüğü ilgilendiren bazı kavramları ve sosyolojik analizini yaptı. Eski Başkan Göktürk ise Doğu Türkistan’da yaşanan soykırımı enine-boyuna anlattı.