Uzman ellerde karın germe operasyonu (abdomioplasti)

0

UZMAN ELLERDE KARIN GERME OPERASYONU (ABDOMİNOPLASTİ)

Özel Yalova Hastanesi Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ceyla Özbayoğlu, özellikle karın bölgesinde oluşan yağlanmadan ve sarkmalardan dolayı karında oluşan görüntü kirliliğini gidermenin 2-4 saat kadar süren bir operasyon ile giderilebileceğini belirtti.

Abdominoplasti yani karın germe operasyonu hakkında bilgiler veren Özbayoğlu, ‘Karın duvarındaki fazla yağ ve derinin çıkarılıp, gevşemiş karın kaslarını sıkılaştırarak, karın duvarının yeniden gençleştirilip şekillendirilmesidir. Bu şekilde operasyon sonunda, karın derisi sarkma ve çatlaklarında düzelme ve belde bir incelme meydana gelir. ‘ dedi.

Karın germe operasyonu kalıcı bir iz bırakır, ancak bu iz iç çamaşırın içinde kalacak şekilde ayarlandığı için hastalar açısından pek sıkıntı yaratmaz.

*Operasyon süresi 2 ila 4 saat kadardır.

*Operasyon sonrası hastanın durumuna göre 1 veya 2 gece hastanede kalınabilir.

*Dikişler operasyon sonrası yara iyileşme durumuna göre 10-14. günlerde alınır.

*Hastalar günlük aktivitelerine 15-20 gün sonra dönebilir. 2 ay aktif egzersizlerden uzak durmak gerekir. Operasyon sonrası 2 ay boyunca karın korsesi önerilir.

Karın germe operasyonu nasıl yapılır?

Karın germe operasyonu kilo verdirici ya da zayıflatıcı bir operasyon değildir, sadece karın ön kısmında mevcut sarkmış olan fazla yağ ve derilerin alınıp, zayıf karın kaslarının gerdirilerek sağlamlaştırıldığı bir operasyondur. Bu nedenle, aşırı kilolu hastaların operasyon öncesinde diyet ve egzersiz eşliğinde fazla kilolarından kurtulmuş olmaları gerekir.

Göbek sarkıklığı ve karın gevşekliği belirgin bir şekilde düzeltilir, ancak operasyon kalıcı iz bırakır. Bu iz yeri iç çamaşırınızın içinde kalacak şekilde dizayn edilir.

Karın germe operasyonu öncesi yapılan fizik muayene ile cilt ve yağ doku fazlalıkları tespit edilir. Uygun çizim ve işaretlemeleri takiben hasta operasyona alınır. Cerrah gerekli gördüğü durumlarda bu operasyon sırasında liposuction işlemini de yapabilir.

Karın germe operasyonu genel anestezi altında ve tam donanımlı hastane koşullarında gerçekleştirilmelidir. Operasyon sonrası ilk günlerde şişlik ve ağrılar doktorun önerdiği uygun ağrı kesiciler ile kontrol altında tutulur. Yerleştirilmiş olan drenler yaklaşık 2-3 günde alınır. Hastanede yatış süresi 1-2 gecedir. Hastalar normal yaşantılarına 2-4 hafta içerisinde döner. İlk 3-6 ay yara izleri belirgin pembe-mor renklidir. 6. aydan sonra izler düzleşmeye ve solmaya başlar. Arda kalan izler kolaylıkla bikini bölgesine gizlenebilir niteliktedir.

Karın germe operasyonunun riskleri nelerdir?

Karın germe operasyonu da bir cerrahi işlemdir ve her cerrahi girişim gibi bu operasyonun da belirli riskleri mevcuttur. Operasyon öncesi yapılan değerlendirme ve tetkikler ile risk minimuma indirilmeye çalışılır. Enfeksiyon, kanama, hematom, sıvı toplanması (seroma), yara iyileşmesinde uzama veya kötü yara iyileşmesi gibi durumlarla karşılaşılabilir. Sigara kullananlarda yara iyileşme problemleri başta olmak üzere komplikasyonlar daha sık ortaya çıkar.

Karın germe operasyonunun etkileri uzun dönem kalıcıdır. Ancak bu operasyon sonrasında ciddi kilo alıp vermeler, operasyon sonucunu kötü yönde etkiler.

Karın germe operasyonunda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

– Karın germe operasyonundan en az 4 hafta öncesinde sigara kullanımı bırakılmalı ve operasyondan en az 2 hafta sonrasına kadar da içilmemesi gerekir.

– Antidepresan ve kilo verdiren ilaçlar operasyondan yaklaşık 3 hafta önce kesilmelidir.

– Operasyondan en az 10 gün once aspirin ve her türlü kan sulandırıcı ilaçlar kesilmelidir.

– Ağrı kesiciler, NSAID grubu apranaks, voltaren, dikloron gibi ilaçların kullanımından, hem operasyon öncesi hem de operasyon sonrası kaçınılmalıdır. Ağrı durumlarında parasetamol türevi ilaçlar önerilir.

– Vitaminler (Vit C, Vit D, Vit E, Vit K ), Ginseng, Ginko Biloba, Co-Enzim Q gibi maddeler içeren multivitamin haplarının kullanımına ara verilmelidir.

– Yeşil çay, keten tohumu, kiraz sapı gibi kanı inceltecek yiyeceklerden kaçınılmalıdır.

– Alkol kullanımına ara verilmesi gerekir.