Aksa Akrilik, Global 100 Ödüllerinde sektör birincisi

0

Aksa Akrilik, Endüstri 4.0 vizyonuyla Global 100 Ödülleri’nde sektör birincisi

Dünyanın en büyük, Türkiye’nin tek akrilik elyaf üreticisi Aksa Akrilik, bu yılki teması “Endüstri 4.0” olarak belirlenen Platin Global 100 Ödülleri’nde “Kimya” kategorisinde sektör birincisi olma başarısını gösterdi.

Yalova’daki üretim tesislerinden 5 kıtada 50’den fazla ülkeye ihracat yapan Aksa Akrilik, Endüstri 4.0 vizyonuyla hayata geçirdiği çalışmalarıyla bir ödülü daha kucakladı. Aksa Akrilik, aylık ekonomi dergisi Platin’in, bağımsız araştırma şirketi İpsos ile birlikte yürüttüğü çalışmalar sonucu belirlediği Global 100 Endeksi’nde, Endüstri 4.0 temasıyla başarı gösteren şirketler arasındaki yerini aldı. Aksa Akrilik, İstanbul’da düzenlenen törende, 15 sektör birincisinin ödüllendirildiği endekste “Kimya” kategorisinin birincisi oldu. Ödül, Aksa Akrilik Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Berkman’a takdim edildi.

İlk kez 2011 yılında Almanya’da gündeme gelen ve 2017 Dünya Ekonomik Forumu’nda geniş kitlelerin ajandasında yer almaya başlayan endüstri 4.0 kavramı, Aksa Akrilik için kalite, sürdürülebilirlik ve verimliliği sağlarken aynı zamanda müşterilere daha iyi hizmet vermek için bir araç olarak görülüyor. Şirket, Endüstri 4.0 yatırımlarıyla ürün ve süreç kalitesini artıracak iyileştirmelere imza atıyor.

Aksa Akrilik Hakkında:

Akkök Holding’e bağlı Aksa Akrilik Kimya Sanayi A.Ş., 1968 yılında yüzde 100 Türk sermayesiyle kuruldu. 5.000 ton/yıl kapasiteyle Yalova’daki fabrikasında 1971’de üretime başlayan Aksa Akrilik, ilk kez 1977’de dış pazara açıldı. Yıllar içinde gelişme ve ilerleme odaklı üretim politikasından ödün vermeyen Aksa Akrilik, 315.000 ton/yıl üretim kapasitesiyle dünyanın en büyük, Türkiye’nin tek akrilik elyaf üreticisi konumuna ulaştı. Aksa Akrilik, Türkiye’deki akrilik elyaf talebinin yaklaşık yüzde 69’unu, dünyadaki akrilik elyaf pazarının ise yaklaşık yüzde 17’sini karşılamaktadır.