Mehmet Gürel; Yalova’yı Türkiye’nin ‘En yaşanılabilir Kenti’ yapacağız

0

CHP’den Yalova 3.sıra Milletvekili adayı Şehir Plancısı Mehmet Gürel geçtiğimiz günlerde belediye başkanlığı aday adaylığını açıklamıştı.Yazılı bir açıklama yapan Mehmet Gürel;

Bilindiği üzere partim Cumhuriyet Halk Partisi’nden Yalova Belediye Başkanı olmaya talibim. Partimde değişik kademelerde görev yapmış, teknik ve bürokratik tecrübeleri olan bir kişi olarak ben ve ekip arkadaşlarım Yalova’nın güncel ve gelecekte oluşabilecek sorunlarını ve bu sorunları nasıl çözeceğimizi çok iyi biliyoruz. Belediye başkanı olduğumda ilk iş olarak “Kentsel Dönüşüm, Kentsel Ulaşım ve Kentsel Tasarım “ konuları üzerinde gereken çalışmaları başlatacağım. Beraberinde tüm bu konuları da ayrıca içeren “Kentin Stratejik Pazarlaması, Kentsel Kültür ve Kentsel Ekonomi “ konularını da tüm alt başlıkları ile projelendirip “Yeni Yalova’nın Vizyonunu” oluşturacağız.

İlk iş olarak Yalova’nın Kentsel Dönüşüm Master Planı’nı hazırlatacağım. Bu master plan ile mahalle mahalle Yalova’nın dönüşüm senaryosunu kurgulayacağız. Yalova’da yaşayan insanlar olarak şu anda kullanılan mevcut imar planı ile depremde yorulmuş, riskli binalarda oturma zorunluluğunda bırakıldık. Doğru bir dönüşüm planı ile hem oturduğumuz binalar depreme dayanıklı hale gelecek, hem estetik anlamda daha güzel yapılar ortaya çıkacak hem de yeni oluşacak yapı adalarında otopark sorunu çözümlenecek, çocuk bahçesi, spor alanı, park gibi donatı alanları oluşturulacak. Bu çalışmayla mevcut yollarımız genişleyecek ve altyapımız da yenilenecek. Üstelik oturduğumuz konutların değeri de artacak. Tabi ayrıca yeni yatırımlar için arsa kazanımı da söz konusu olabilecek. Ben bu konuda ciddi tecrübesi olan bir şehir plancısıyım. Yalova’yı önümüzdeki süreçte baştan sona olumlu yönde değiştirecek bu dönüşümü, iddia ediyorum ki Yalova’da en iyi yönetebilecek kişiyim.
Kentsel dönüşümden sonra bir diğer en acil şekilde çözüm üreteceğimiz konu; herkesin büyük sıkıntı çektiği ve önümüzdeki yıllarda daha da büyüyecek olan Kentsel Ulaşım Sorunu. Tabii ki ulaşım; araç, yaya, bisiklet, alt-üst geçitler, otoparklar, toplu taşıma sistemleri vb. gibi birçok alt başlığı olan, doğru ve ciddi ölçümler sonucu, profesyonel bir yaklaşımla çözümlenebilecek bir konu.

Belediye başkanı olunca bu konuda hemen yeni bir ulaşım yaklaşımı ortaya koyacağız. Yayalaştırma çalışmaları, bisiklet yolu güzergahları ve toplu taşımada alternatif çözümler üzerine vizyonel bir çalışma yapıyorum. Tabii ki bu çalışmanın bir ulaşım master planına dönüşerek detaylandırılması gerek. Hayalimdeki Yalova’nın ulaşımında, istediğim çözümlerinin hepsinin yapılabilmesi için çok ciddi bir mali kaynak gerekiyor. Özellikle raylı çözümler çok maliyetli. Ama inşallah hepsini yapacağız. Yaya öncelikli, çevreye duyarlı, konforlu ve ucuz ulaşım sistemini Yalova’da oluşturacağız.

Bir diğer önceliğim ise Kentsel Tasarım. Kentsel tasarım; ağırlıklı olarak kamusal alanların; aktif ve pasif yeşil alanların, meydanların ve ortak algılanan kentsel mekanların ve kent mobilyalarının estetiği ve ergonomisi konularını içeriyor. Bu bağlamda bu alanların kullanım şekilleri de çok önemli. Örneğin kentin prestij ve perakende ticaret-eğlence caddeleri olan Gazipaşa Caddesi, Yalı Caddesi, Cumhuriyet Caddesi, Barış Sokak, Hürriyet Sokak, Huzur Sokak ve Safran Deresi Aksı kentsel tasarım başlıklı detaylı bir şekilde çalışılmalı. Yalova’yı ziyarete gelen, günlük ve mevsimsel olarak sahil şeridini ve şehir merkezini yaşayan insanlar için bu akslar bir sanat eseri güzelliğinde olmalı. Bu alanlarda yayalaştırma, bina cephesi güzelleştirme, peyzaj, aydınlatma ve yeni kent mobilyaları üzerine gereken ana projeleri hazırladım. İnşallah önümüzdeki süreçte detaylı bir şekilde geniş katılımlı bir toplantıda bu proje yaklaşımlarımı halkımızla paylaşacağım. Herkesin son günlerde sıklıkla şikayet ettiği, özellikle sahil şeridindeki seyyar satıcıların konumlandırılmasındaki yanlışlıkları göreve gelince hemen düzelteceğim ve bu konuda herkesi memnun edecek disiplini acilen sağlayacağım. Kentsel Tasarım konusunda; kentin tüm mahallelerinde, hemen hemen her sokağında Yalova’yı güzelleştirecek bir çok detay çalışmamız olacak. Bir önceki aday adaylığım zamanında önerdiğim “Yalova Kent Parkı’nı” muhakkak oluşturma niyetindeyim. Beraberinde Dere Ağzı’na da herkesin beğeneceği bir “Turistik Cazibe Alanı” oluşturacağız. Bu alan Yalova Balık Mezatı çalışmalarıyla birlikte hazırlanması gereken bir konu olduğundan dolayı bu çalışmayı henüz bitirmedik.

Bu öncelikli yaklaşımlar beraberinde; Yalova’nın konumundan dolayı eğitim yatırımları ile alakalı çok avantajlı olduğunu da biliyorum. Hem bu konuda hem de diğer sektörlerdeki yatırımlar ile alakalı arsa üretimine öncelik vereceğiz. Bu başlıkların hepsini doğru bir şekilde ve doğru zamanda yaptığımızda Yalova; hem deprem güvenliliğini sağlamış çağdaş bir kent görünümüyle hem ulaşımındaki rahatlık ve konforla hem de estetik anlamda güzelliğiyle “Türkiye’nin En Yaşanabilir Kenti” olacak. İddiamız budur. Ve bunu değerli Yalova Halkı’nın desteğiyle yapacağız. Kimsenin şüphesi olmasın.