Ahmet Özsümer ; Yalova’da parti içindeki malum yapı CHP’li belediyeye daha sıcak bakıyor..

0

Yalova Atıksu ve Kanalizasyon Alt Yapı Tesisleri’ni İşletme Birliği (YASKİ) Başkanı Ahmet Özsümer, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Özsümer, yaptığı açıklamada partide milletvekilleri ile aralarını bozmaya çalışanların olduğunu söyledi. “Yalova Belediye yönetimini içlerine sindirdikleri kadar bizleri içlerine sindiremeyen bir yapı var” diyen Özsümer, “Başından beri, yerelde, en yakınımızda ve en tepemizde bizim bu görevlerde bulunmamızdan rahatsız olanlar her türlü fırıldaklığı denemeye devam ediyorlar. 2014 yerel seçimlerinden sonra ki süreçte gerek meclis üyesi olmamızdan, gerekse birliklerde görev almamızdan ciddi anlam da rahatsız olan bir yapı var. Milletvekilimiz Fikri Demirel’in görevde olduğu dönem, bu ayrımcılığa izin vermemesinden dolayı, bu yapı minimum seviyeye inmiş olmakla birlikte. Genel seçimlerin hemen ardından aynı yapı hortlayarak yeni milletvekillerimiz ile aramızda mesafe oluşturma çabası içine girdiler. Milletvekillerimiz Ahmet Büyükgümüş ve Meliha Akyol’a teşekkür ederim” diye konuştu.

‘Egolarını tatmin etmek istiyorlar

“YASKİ ile ilgili yaşanan son günlerdeki enerji tedariki sorunu ile alakalı benim özel durumumdan dolayı her ne kadar bir araya gelemesek de, konuya anın da sahiplenmeleri ve çözüm arayışına girmelerinden ötürü teşekkür ederim” diyen Özsümer, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Ancak yukarıda da ifade ettiğim gibi bizlerin bir araya gelmesini istemeyen malum yapı, yalan yanlış bilgiler paylaşarak, konuyu amacı dışına taşımaya çalışıyorlar. Onların ne YASKİ umurunda, ne enerjinin kesilmesi ne de YASKİ personelinin maaş alıp alamaması. İfade ettiğim gibi konuyu saptırarak gerçeklerden uzaklaştırma çabası içindeler. Problemin yaşandığı zaman ki; elektrik dağıtım firmasının alacağı 1 milyon 100 bin TL civarında idi. Üzerinden 15 gün geçti alacakları 834 bin 745 TL oldu. Vekillerimize iletildiği gibi Yalova Belediyesi mahsup bedelinin tamamını da yatırmadı. Ancak kurumun başkanı olmama rağmen beni dışarıda tutarak egolarını tatmin etme gayreti içersinde olanların yapacakları bu kadar olur, onların ne YASKİ umurlarında ne de çalışan personel. Yalova Belediye yönetimine hangi gözle bakılıyorsa, bize bakış açısı da aynı. Bakış açıları ile ilgili kullandığım ifade aslın da eksik. Hatta bu yapının Yalova Belediyesi’ne bakışı bizlere bakışlarından daha yumuşak. Bu nu hem söylemleri ile hem de uygulamaları ve uygulattırmaları ile sürekli olarak belli etmekten geri durmuyorlar.”

‘Manzaradan rahatsız oluyorlar’

YASKİ’nin yaptığı projelerden rahatsız olanların olduğunu söyleyen Özsümer, açıklamasını şu sözlerle sürdürdü: “Bizlere karşı verdikleri ve verdirttikleri mesaiyi 4 yıl boyunca mevcut belediye yönetimine karşı verselerdi seçim bu günden bitmişti. Derin deşarj bitti, ön arıtma bitti, kapasite 3 kat arttı, bütçe 3 kat arttı, çalışanların aldıkları ücretler 3 kat arttı, sulama suyunda 3 pilot il arasındayız, 1 ay içinde güneş enerjisi santrali projesi ihalesine çıkıyoruz ama parti içinde bu manzaradan rahatsız olan bir yapı var. Bu güne kadar tesisimize kazandırmış olduğumuz taşınmazların toplam değeri 9 milyon 869 bin 80 TL. 2014 kira geliri 0 TL. 2017 kira geliri 320 bin TL. 2014 yılı abone sayısı 0 adet. 2017 yılı abone sayısı 32 adet 2014 yılı abone geliri 0 TL. 2017 yılı abone geliri 251.273.03 TL. 2014 yılı gerçekleşen bütçe 2.288.122,58. 366.219.00 TL bütçe açığı 2017 yılı gerçekleşen bütçe 6.740.514,37 +412.499.00 TL. Bütçe fazlası yıllık gelirlerin tahsilat oranı, 2014 yılı yüzde 24, 2017 yılı yüzde 72. 2014 yılından bu güne kadar, YASKİ Birlik Başkanlığı tesis içi yatırımları toplam 1.888.000,00 TL. Şu ana kadar projelerde kullanılmak üzere aktarılan ve harcanan tutar 16.181.243,00 TL. Faydalanan teşvik ve hibeler 3.739.851,31 TL. Sulama suyu projesi de devreye girdiğinde YASKİ Birliği’ne ait projelerin toplam maliyeti: 29.841.094 TL. Bu tablonun ortaya çıkmasında emeği geçen Çiftlikköy, Taşköprü, Kadıköy ve Termal Belediye Başkanlarımıza, meclis üyelerimize ve özellikle tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ederim .”