Okula başlama çocuklar için önemli bir adımdır.

0

Yalova İl Sağlık Müdürlüğü Çocuk, Ergen, Kadın ve Üreme Sağlığı Biriminde görevli Çocuk Gelişim Uzmanı Halenur Canata bu yıl okula başlayacak çocukları olan ailelere uyarılarda bulundu.

Canata ailelere 10 maddelik öneride bulundu. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi ;

OKULA BAŞLAMA ÇOCUKLAR İÇİN ÖNEMLİ BİR ADIMDIR

 Okula başlama, çocuklar ve aileleri için önemli bir aşamadır ve çocuğun yaşamında büyük bir değişim anlamına gelmekte, çocuklarıyla birlikte aileler de bu heyecanı paylaşmaktadır.

 Okula başlayacağı güne kadar çocuklar, zamanlarının büyük bir bölümünü evde kardeşleri ile birlikte ya da anne babalarıyla bir arada geçirmektedirler. Okulların açılmasıyla birlikte çocuklar tamamen yabancı olduklar yeni bir ortama girerler. Bu ortam yani okul ortamı, çocuğun daha önce belki hiç görmediği, tanımadığı ortamdır. Bu nedenle okula yeni başlayan çocuk, daha önce hiç tanımadığı yeni insanlarla bir arada vakit geçirmeye başlayacaktır.

Bu durumu kavramakta zorlanan çocukların okula uyumları güçleşmekte ve gelecekteki eğitim yaşamları da bundan etkilenmektedir. Aslında okula yeni başlayan çocukların belli bir süre yabancılık çekmesi ve uyum güçlüğü yaşaması normaldir. Önemli olan; aile, okul ve öğretmenin bu süreçte işbirliği içerisinde olup, çocuklara yardımcı olmalarıdır.

2018-2019 Eğitim Öğretim yılının başlamasına az bir süre kala, okula yeni başlayacak olan öğrencilerin okula uyumlarını kolaylaştırmak için velilere önerilen

Okula Hazırlık Aşamaları;

1. Psikolojik Hazırlık
2. Çocuğun Öz bakım, İletişim ve Fiziksel Gelişim Hazırlığı

Çocuğunuza Neleri Öğretmelisiniz?

1. Öğretmen, diğer öğrencileri bırakıp sizin çocuğunuzu tuvalete götürmeyeceğini, üstünü düzeltmeyeceğini, çocuğunuzun hem evde hem de dışarıda gideceğiniz her yerde tek başına hijyen ve tuvalet becerisini ve malzemelerini bilmesi gerektiğini anlatmalısınız.

2. Çocuğunuza önceden harfleri ve sesleri öğretmeye çalışmamalısınız. Hatalı öğretilirse; hatalı öğrenileni düzeltmek öğretmenler için çok daha zor…
3. Çocuğunuza kendinin ve ailesindekilerin ad ve soyadını, mümkünse telefon ve iş yerinin adını da öğretmelisiniz.

4. Anasınıfı düzeyinde; içinde bulmaca, labirent, eşleştirme, farkları bulma gibi alıştırmaların olduğu kitaplardan edinerek; her gün mutlaka birkaç etkinliği ödev yapar gibi yaptırınız.

5. Çocukların el yazısında ilk aşamada zorlanmaktadırlar. El kasları gelişmeyen çocukların yazıları asla istenildiği kadar güzel olmuyor, silip yaptıkça çocukların şevki kırılıyor ve okuldan soğuyorlar. Aksine başarılı yazan çocuklar daha fazlası için çok güzel motive oluyor. Bu yüzden çocukların el kaslarını mutlaka güçlendirmesi gerekir. Kız çocukları ilgilendikleri oyun türleri nedeniyle el kaslarını çok daha iyi kullanırlar. Temel olarak, parmak döndürme, bilek döndürme, parmak açma kapama, dirsek oynatma içeren her türlü aktivite yazma sürecine katkı sağlar.

5.a. Eldeki ince motor kaslarını geliştiren oyun ve materyaller neler?
• Oyun ya da gerçek hamurlar, toprak, kum, çamur gibi yoğurma malzemeleri,
• Gereksiz kağıtları gazeteleri buruşturma, yırtma, makasla kesme yapıştırma etkinlikleri,
• “Buraya bir kuş konmuş, bu yakalamış…” gibi el oyunları, karanlıkta fenerden gölge çıkarma oyunları,
• Anne hamur işi yaparken yumurta sürme, fındık batırma, susam ekleme, kremşantiyi sürmek gibi pek çok ince iş,
• Küçük parçalı lego gibi sök tak oyuncaklar,
• Her türlü boya ile resim (kuru boya, pastel, parmak boya, guaj boya, cam boyası…vb.)
• Kurşun kalem ile resim çizme, silgi ile silme (kalemi hatalı tutan çocuklar için silindir yerine üçgen gövdeli kalem ve kuru boyalar çok işe yarıyor her markanın üçgen kalemi var.)
• Küçük misket ya da toplar ile oyunlar,
• Her kalınlıkta ip ve kurdeleyi bağlama sökme,
• Islak bez sıkma, yüzeyleri silme,

6. Çocuğunuza kendi başına giyinmeyi öğretiniz. Kıyafetlerini çıkarıp düzeltme, atkı bere eldiven takma, montunu ve ayakkabısını giyme fermuarını takıp çekme… Çocuğunuz bağlayamıyorsa ipli ayakkabı almayınız.

7. Çocuğunuza tekerlemeler, şaşırtmacalar ve bilmeceler öğretiniz. Bunları söylemesi için teşvik ediniz. Bildiği şarkıları yüksek sesle ve anlaşılır şekilde söyletiniz. Konuşurken boğuk, sesleri yutarak konuşmaması için uyarınız.

8. Matematik her yerde! 10 ve 20 içinde ileri geri saydırınız, çevresindeki varlıkları saydırınız, basit toplama ve çıkarma işlemleri sorunuz.

9. Kitap okuyunuz, resimli kitaplar alınız, ona resimleri anlattırınız. Kendiniz de okuyun ki örnek olunuz.

10. İyi öğretmen bulma telaşı tüm velilerde var, tüm öğretmenlerde de iyi ve ilgili veli temennisi olduğunu unutmayınız. Öğretmen ile işbirliği içerisinde olmaya özen gösteriniz.