Özsümer, Belediyenin borcu 4 milyon 444 bin TL

0

YASKİ Başkanı Ahmet Özsümer, arıtma tesislerinde gazetecilerle bir araya geldi ve 4 yıllık değerlendirmede bulundu. Yalova Belediyesi’nin YASKİ’ye güncel borcunun 4 milyon 444 bin TL olduğunu söyleyen Özsümer, Çiftlikköy Belediyesi, Taşköprü Belediyesi, Termal Belediyesi ve Kadıköy Belediyesi’nin ise borcunun bulunmadığını belirtti. Elektrik borçları nedeniyle sıkıntı çektiklerini belirten Özsümer, “2014 ile 2018 yılları arasında personel giderlerimiz 9 milyon 35 bin TL, elektrik giderlerimiz de 6 milyon 761 bin TL. Yani toplam giderimiz 15 milyon 797 bin TL. Üye olan 5 belediyeden ise katılım payı olarak 2014-2018 yılları arasında 16 milyon 358 bin TL toplanmış. Yani biz sadece 16 milyona yakın parayı personele ve enerjiye vermişiz. Bunun içinde yakıt, bakım ve onarım giderleri yok. Yalova Belediyesi para ödüyor diyorlar. Evet, doğru; ödeme yapıldı ancak güncel borcu 4 milyon 444 bin TL şu an. Bir de personel alındı falan deniyor. 2014’te 35 personel çalışıyormuş, bugün çalışan personel sayımız 36. Konuşurken insanın önce defterlerine, geçmişe bakması lazım. Biz resmi rakamlarla konuşuyoruz” ifadelerine yer verdi.

‘2016 YILINDAN BERİ BAS BAS BAĞIRIYORUZ’

“Tüm bunları anlayışla karşılıyoruz. Onlar siyaset yapıyor, biz siyaset yapıyoruz. Siyaseten ellerinden geldiğince zor durumda bırakmak için ne geliyorsa yapıyorlar” diyen Özsümer,  şöyle devam etti: “Bu çok da önemli değil ama insanın ağrına giden bir taraf var. Biz burada bir mücadele veriyoruz. Çıkıp, ‘3 yıldır sesi çıkmıyordu, seçimler yaklaşıyor, herhalde aday olmayı düşünüyor’ diyorlar. Yalova Belediyesi ile ilk yazışma tarihimiz 13 Mart 2015. Diyorlar ya 3 yıldır güzel geçiniyorlardı. Biz ilk yazışmayı 2015’te yaptık. İçişleri Bakanlığı ile Valiliğe gönderdiğimiz yazılar ise 27 adet. 2016 yılından beri bas bas bağırıyoruz. Bu tesis duracak. Bu tesisin elektrikleri kesilecek diye. Düzenli ödeme yapılmıyor demişiz. O tarihten bugüne kadar böyle gelmiş. Çevre Kanunu var. Yalova’da bu kanun uygulanmıyor. 4 yıldır kanunu uygulamıyorlar. Halk sağlığını tehdit edecek dedim. 40 milyon dolarlık, Türkiye’nin sayılı tesislerinden birisi diyoruz, durma noktasına gelecek diyoruz. Herkes kulağının üstüne yattı bugüne kadar. Peki niye? Ben burada görev yaptığım için diye düşünüyorum. Benim 7 ay sonra görevim bitiyor. Yine bir basiretsizlik var. Şartlı meclis kararı var. Valiliğe verilen taahhüt vardı. Maalesef Yalova’da bugüne kadar bu karar da uygulatılamadı.”

‘4 YILDIR UZATMALARI OYNUYORUZ’

4 yıldır bu sıkıntının var olduğunu söyleyen Özsümer, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Basında yer aldı. Valilik duruma el koydu. Ben de çıkıp açıklama yapmıştım. ‘Sorun ortadan kalktı’ dendi. ‘Sorun kalkmadı, devam ediyor’ demiştim. Vali, 1 aylık bir uzatma yaptı. Daha sonra AK Parti Yalova İl Başkanı çıktı, açıklama yaptı. ‘Devreye girdik, bakanlık düzeyinde görüştük’ denildi. Görüşülen şey belli. Yine 1 ay uzatıldı. Biz 4 yılı tamamladık. 4 yıldır biz bu uzatmaları hep oynadık. Dağıtım şirketi, özel sektör. Onlar bizim için iyi niyetli ve bizi idare ettiler. Patronlarını zaten ben defalarca arattırdım. Araya birilerini koyduk. Bir sürü insana arattırdık. Defalarca erteleye erteleye bugüne geldik. Peki, 1 ay sonra ne olacak? Gerçekten herkese sitem ediyorum ve gerçekten doluyum. Çevre Kanunu’nu uygulatın diyorum. Yalova Belediyesi’ne artık kızmıyorum ben. Onlar zaten siyasetini yapacak ama buna neden izin veriliyor, neden kulak tıkanıyor? Bir lafı ile Valilik inceleme başlatabiliyor. Ben 4 yıldır bas bas bağırıyorum. Valilik, Yalova Belediyesi’ne soru soruyor, ‘Ne kadar borcunuz var?’ diyor. Onlar da ‘öncelikli olarak ödemelerimizi yapıyoruz, peyder pey ödeme yapıyoruz’ diyor. Ben soruyorum, 2017 yılından Yalova Belediyesi’nin afişçiye, pankartçıya yemekçiye borcu var mı? Ama YASKİ’ye var. Bu sorulmuyor. Meclis kararı alındı, uygulanmıyor. O da sorulmuyor. Herkes iyi niyetli ama sorunun çözümü bu değil. Sorunun çözümü, bu kanunun uygulatılması. Başka çaresi yok. Konunun özetini çıkartıp, İçişleri Bakanı’na sundum. Uygulanmayan meclis kararıyla ilgili çalışma yapılıyor ama bu bile bir süreç. Burası ise 7 gün 24 saat çalışan bir kurum. Burada çalışan arkadaşlarımızın gecesi-gündüzü yok. Yazık günah. Bu tesisin bunu yaşamaması lazım. Kanunların uygulanması lazım. Kulağını tıkayanlar, gözlerini kapayanlar var. Benim derdim, birilerinin bu konuda yargılanması, ceza alması falan değil. Bizim derdimiz, üzüm yemek, bağcıyı dövmek değil. Bu tesis kendi ayakları üzerinde kalsın istiyoruz. Umursamazlık var. Ödemeyi önceliğe alırlarsa bu sıkıntı giderilir. İl Başkanımız devreye girmiş, 1 ay daha süre vermişler. Bir ay sonra değişen bir şey olmayacak. 1 ay sonra ne olacağı muamma. Muhtemelen elektrik de kesilebilir. Arattıralım, ertelettirelim derdinde herkes. Parayı ödettirelim, borç kapansın diyen yok. Öte yandan geçenlerde bazı bölgelerde taşmalar oldu. Amfi tiyatro kısmı ile Dereağzı bölgesinde 3 pompadan 1’e düştük. Bakım yapmak durumundaydık. 1 gün içinde taşmalar oldu. Düşünün bu daha ilkbahardaydı. Bu sıcakta bu havalarda o bakım olsaydı burada durulamazdı. Bu tesisin durması demek, 1 hafta içerisinde bütün bacalar taşar. Allah korusun, ciddi anlamda halk sağlığını tehdit eden bir durum söz konusu olur.”