Yalova Baro’su açıklaması

0

ALIŞMAYACAĞIZ, NORMALLEŞTİRMEYECEĞİZ, GÖRMEZDEN GELİNMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ…

Eylül, Leyla , Damla ve adını sayamadığımız binlerce çocuğumuz…Gözlerine bakmaya kıyamayacağımız küçücük bedenlerin vahşice katledildiğine dair haberleri kanımız çekilerek okuyoruz. “Bu artık son olsun “söylemleri kulaklardan gitmeden yeni bir acıyla kahroluyoruz.

Her 4 saatte bir tecavüz veya tecavüze kalkışma suçunun işlendiği, sokaklarda yaşayan yaklaşık 25.000 çocuğun cinsel şiddetle karşı karşıya kaldığı , yılda ortalama 7.000 çocuğun cinsel istismara uğradığı, yüzlerce çocuğun katledildiği bir ortamda yapılacak en ufak bir ihmal bir sonraki acının sebebidir.

Toplumsal bakış açıcı değiştirilerek , kadın – erkek eşitliğinin sağlanması için gerekli adımlar atılmadan yapılacak girişimler sadece vicdanları rahatlatma çabası olarak kalacaktır. Tüm devlet kurumlarına yönelik acil olarak ulusal eylem planı oluşturulmalı , bilimsel ve eşit düzenlemelerle ; koruyucu, önleyici ve destekleyici çalışmalar yapılmalıdır. Kanun çalışmalarında çocuk aleyhine düzenlemelerden kaçınarak , cezalar ağırlaştırılmalı , bu suçlarda sanık lehine indirim uygulanmamalıdır. Uygulama sorunlarını gidermeden sadece yasal düzenlemelerle bu duruma son verilemeyeceği ortadadır.

Biz, siz, çözüm üretmek zorunda olan herkes bu acıdan sorumludur . Tüm toplum olarak bu gidişe dur demek zorundayız.

Yalova Barosu olarak ;

Çocuklara yönelik vahşete alışmayacağız, normalleştirmeyeceğiz, görmezden gelinmesine izin vermeyeceğiz…

Acımızı tüm kamuoyuyla paylaşır, çocuklarını kaybeden tüm ailelere ve ulusumuza baş sağlığı dileriz.