Aksa Akrilik ve Ak-Kim Kimya İSO 500’de daha da üst sıralarda

0

Akkök Holding bünyesinde Yalova’da faaliyet gösteren dünyanın en büyük akrilik elyaf üreticisi Aksa Akrilik ile sektörünün öncü şirketlerinden Ak-Kim Kimya, Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesinde bu yıl daha da üst sıralarda yer aldı.

“Devler ligi” olarak bilinen listede geçen yıl 44’üncü sırada olan Aksa Akrilik, 2017 yılında gerçekleştirdiği 2.834.463.303 tutarındaki üretimden net satışla bu yıl 39’uncu sırada yerini aldı.

Geçen yıl 325’inci sırada bulunan Ak-Kim Kimya ise, 2017 yılında gerçekleştirdiği 502.637.201 tutarındaki üretimden net satışıyla listeye 320’nci sıradan girdi.

1971 yılından beri Yalova’da faaliyet gösteren Aksa Akrilik, 1200’den fazla çalışanı ve 502 bin metrekarelik alana yayılan üretimiyle dünyadaki en büyük, Türkiye’deki tek akrilik elyaf üreticisi konumunda. Üretimdeki başarısının yanı sıra uyguladığı yönetim sistemleri, çevre uygulamaları ve sosyal sorumluluk projeleriyle de öne çıkan Aksa Akrilik, geniş ürün gamı sayesinde halıdan döşemeliğe, süveterden çoraba, iplikten el örgüsüne, kadifeden kilim, battaniye, tente ve endüstriyel filtrelere kadar çok çeşitli alanlara tekstil ve teknik tekstil hammaddesi tedarik ediyor.

1977 yılında Yalova’da kurulan Ak-Kim Kimya ise, entegre üretim tesislerine sahip olmasıyla öne çıkıyor. Şirket, temizlik, kimya, tekstil, kâğıt, su arıtma, gıda, metal, zirai ilaç, enerji, yapı, maden, deri, plastik ve inşaat gibi farklı sektörlere yönelik kimyasallar üreten yapısıyla sektörde özel bir yere sahip. Temel kimyasallar ve performans kimyasalları alanında faaliyet gösteren Ak-Kim Kimya, iştirakleriyle birlikte 6 farklı lokasyonda yüksek teknolojiye sahip üretim tesisleriyle 6 kıtada ulusal ve global birçok markaya hizmet veriyor.