Yalova’yı yeniden eğitim kenti yapacağız

0

2 Mayıs 2018 Cumartesi günü Liselere Geçiş Sınavı’na girecek 8. sınıf öğrencilerimize şimdiden başarılar dilerim. İlimiz genelinde 3 bin 300 öğrencimiz bu yıl 8. sınıftan mezun olacak. Bu öğrencilerimiz 2 Haziran Cumartesi günü yapılacak sınavla ne yazık ki yüzde 10’luk dilime girebilmek için yarışacak/yarıştırılacaklar.

3 bin 300 öğrencimizin yüzde 10’u yani 330 öğrencimiz nitelikli okullara gidecek geriye kalan yüzde 90’ı yani 2 bin 970 öğrencimiz Milli Eğitim Bakanlığı’nca “NİTELİKSİZ” olarak adlandırılan okullara gidecekler.

İlimizin bir eğitim kenti olması gerektiğini yıllardır dile getirdik. AKP iktidarından önce, ülke genelinde yapılan sınavlarda üst üste Türkiye dereceleri elde etmişti. Gerek liselere giriş sınavlarında, gerekse üniversite giriş sınavlarında ilimiz Türkiye genelinde en başarılı iller sıralamasında hep ilk üçte yer almıştı.

16 yıldır uygulanan yanlış eğitim politikaları yüzünden ilimiz eğitimin her geçen gün ne yazık ki geriye gitmiştir. İlimizin köklü okullarını “Niteliksiz Okula” çevirmek, bu şekilde adlandırmak, eğitimi olumsuz etkileyecektir. Yalova Anadolu Lisesi, Şehit Osman Altınkuyu Anadolu Lisesi ve Çiftlikköy Atatürk Anadolu Lisesi gibi yıllarca büyük başarılara imza atmış köklü okullarımızı “NİTELİKSİZ” olarak adlandırmak akıl tutulması değilde nedir?
İlimizde yalnızca Fen Lisesi’ne 90, Sosyal Bilimler Lisesi’ne 90, İmam Hatip Lisesi’ne 90 ve Meslek Liseleri’ne 60 olmak üzere toplamda 330 “Nitelikli Okul Kontenjanı” ayrılmıştır.
Anadolu Liselerimize kontenjan ayrılmaması büyük hatadır. 3 bin 300 öğrencimiz öncelikle sadece 90 kontenjanı olan Fen Lisemize giriş yapabilmek için yarışacaklardır. Bu da öğrencilerimizin yüzde 2.70’lik bir dilime girmeleri gerektiği anlamına gelmektedir. Bu kontenjan ilimize yetersizdir. Bu uygulama ilimizdeki öğrencilere yapılan büyük bir haksızlık ve eşitsizliktir.
YANLIŞ EĞİTİM POLİTİKALARINA, ÇOCUKLARINIZIN GELECEĞİNİN ÇALINMASINA 24 HAZİRAN’DA OYUNUZLA DUR DEYİN!
Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımız bizim birinci önceliğimizdir. Onları en iyi şekilde eğitip, hayata hazırlamak en önemli görevimizdir. 25 Haziran’dan itibaren her gün değişen bir eğitim sistemi değil, her gün gelişen bir eğitim sistemi uygulanacaktır. Yalova’mızdaki ve ülkemizdeki çocuklarımızın tamamı nitelikli eğitim alacaktır. İlimiz okullarına hak ettikleri nitelikleri kazandıracağız. Tarihleri başarılarla dolu okullarımıza yapıştırılan “NİTELİKSİZ” yaftasını kazıyacağız. Yalova’mızı bir eğitim kenti yapacağız. Biz bunu başaracağız.