Çınarcık’tan Fransa’ya Atatürk büstü

0

Çınarcık Belediyesi, kardeş şehri olan Fransa’nın Strasbourg kentine bağlı Phalsbourg’a Atatürk büstü hediye etti. Heykelin açılışı Phalsbourg’da yapılan törenle yapıldı.

Çınarcık ile Fransa’nın Phalsbourg kenti arasında 3 yıl başlayan dostluk adımları geçtiğimiz yıl kardeş şehir ilişkisiyle taçlanmıştı. Çok sayıda Türk vatandaşının yaşadığı Phalsbourg kentinden gelen heyet ile kardeş şehir protokolü imzalanmış ve ilişkiler resmiyet kazanmıştı. İki şehir arasında karşılıklı gelişen ilişkiler çerçevesinde anlamlı bir adım atıldı. Çınarcık Belediyesi, yaptırdığı Atatürk büstünü törenle Phalsbourg Belediyesi’ne hediye etti.

Atatürk büstü için Çınarcık Belediye Başkanı Avni Kurt ve Çınarcık heyeti, Phalsbourg’u ziyaret etti. Çınarcık heyetinde Belediye Başkanı Avni Kurt’un eşi Elif Kurt ile belediye meclis üyeleri ve ilgili yetkililer yer aldı. Heykelin açılışı için Phalsbourg belediye binası önünde tören düzenlendi. Törene Türkiye’nin Strasbourg Başkonsolosu Muzaffer Rami Şaylıman da katıldı.

Törende konuşan ev sahibi Phalsbourg Belediye Başkanı Dany Kocher, kozmopolit bir kent olan Phalsbourg’da yaklaşık 50 yıldır Türk nüfusunun bulunduğunu ve birlikte kardeşçe yaşadıklarını kaydetti. “Phalsbourg’da yaşayan Türklerin yaklaşık 50 yıllık bir hikayesi var” diyen Kocher, şöyle devam etti:

“Bundan 3 sene önce Çınarcık ile güzel ilişkiler başlattık. 3 sene önce başlatılan bu dostluk adımları bize gurur verdi. Geçen sene Türkiye’de bizi adeta krallar gibi ağırladılar. Buradaki pek çok kişinin Çınarcık’ta yazlıkları var. Bu sayede güzel bir köprü kurmayı başardık. Şimdi bu ilişkilerin temelini daha da sağlam atıyoruz. Bizim için çok anlamlı ve güzel bir eser. Sembolik olarak çok büyük öneme sahip”

Çınarcık Belediye Başkanı Avni Kurt da Phalsbourg Belediye Encümeni’nde yer alan Ekrem Kılıç’ın gayretleriyle başlatılan, Türk vatandaşları Denis Ayyıldız ve Ayten Kılıç’ın gayretleriyle gelişen kardeş şehir ilişkilerini çok önemsediklerini belirtti. Kurt, ikinci kez geldiği Phalsbourg’la güzel projelere imza atmak istediklerini ifade ederek “Burada yaşayan Türk dostlarımızın gayretleriyle güzel bir ilişki süreci başlattık. Kendilerinden böyle bir teklif gelince seve seve kabul ettik ve hemen bir Atatürk büstü hazırlattık. Buradaki vatandaşlarımızın da Atatürk sevgisini, kurucu liderimize olan bağlılıklarını halen sürdürmeleri bizi çok mutlu etti. Phalsbourg Belediyesi de güzel bir projeyle bu büstü şehrin güzel bir noktasına yerleştirecekler” diye konuştu.

Törende yer alan Türkiye’nin Strasbourg Başkonsolosu Muzaffer Rami Şaylıman da iki şehir arasındaki kardeşliğe övgüde bulundu.

Törende hep bir ağızdan İzmir Marşı ve Sarı Saçlım Mavi Gözlüm şarkıları söylenirken heykelin açılışını Kocher, Şaylıman ve Kurt birlikte yaptı.

Çınarcık Belediye Başkanı Avni Kurt, Fransa temasları kapsamında burada yaşayan Türklerle de biraraya geldi.