Val Yılmaz; ‘Ülkemizi yarınlara taşıyacak olan gençlere güveniyoruz’

0

Yalova Valisi Tuğba Yılmaz, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla kutlama mesajı yayınladı.

“19 Mayıs 1919 tarihi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün istiklal mücadelesinin meşalesini tutuşturduğu, Türk milletinin tarihinde bir büyük geleceğin ve inkılâbın ilk adımı ve başlangıcıdır. Türk milletinin âdeta yeniden var oluş destanının yazılmaya başlandığı, Türk Milletinin kendi istiklâlini kurtarmak yönünde kendi azim ve kararını ortaya koyduğu bir tarihtir” diyen Vali Yılmaz, şunları dile getirdi: “Gazi Mustafa Kemal Atatürk, özgürlük ateşini yaktığı 19 Mayıs 1919 tarihini cumhuriyetimizin teminatı olan gençlerimize bir bayram olarak armağan etmiştir. Geleceğimizin teminatı gençlerimizin; milli benliğine sahip çıkan, değerlerini yeni nesillere aktarabilen, öz güveni yüksek, milli şuur ve karakter sahibi, nitelikli genç nesiller olarak yetişmeleri en büyük gayemizdir. Ülkemizin korunması, gelişmesi, muasır medeniyetler seviyesine ulaşması, yetişmekte olan genç kuşaklarımız sayesinde gerçekleşecektir. Bu bakımdan gençlerimizin her geçen gün büyük bir hızla değişen ve dönüşen dünyayı takip etmeleri, bütün enerjilerini işlerine vermeleri ve bilimle uğraşmaları memleketimize ve insanlığa karşı en önemli görevleridir.

Aziz milletimiz; Türk milletinin istiklal mücadelesinin ilk kıvılcımı olan 19 Mayıs ruhunu, temsil ettiği bütün değerleri, ifade ettiği anlamları, gençlerimizin sahipliğinde ve şahitliğinde çok değerli bir miras olarak nesilden nesile aktarmıştır. Aziz milletimiz 23 Nisan 1920’de bir milletin egemenliğini, 30 Ağustos’ta 1922’de bir milletin kurtuluş zaferini ve 29 Ekim 1923’te ise bir milletin kendini yönetebilme becerisini kazanmasına bir medeniyetin yeniden inşasına şahitlik etmiştir. Aziz milletimiz 7’den-77’ye 15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilmek istenen hain darbe girişimine karşı koyarak, sınırları şehitlerimizinkanıyla çizilmiş olan bu kutlu emanete sahip çıkmıştır. 15 Temmuz’da bir kahramanlık destanı yazan aziz milletimiz, yurdumuzu işgal etmeye çalışan hainlere karşı, onurumuzla, özgür ve bağımsız yaşama kararlılığımızı tüm dünyaya bir kez daha göstermiştir.

Sevgili gençler;

Ülkemizin geleceği, vatanımız ve bayrağımız, bağımsızlık bilinciyle yetişen sizlere emanettir. Güçlü ve büyük bir Türkiye idealini yaşatmakiçin, muasır medeniyetler seviyesinin üstüne taşımak için daha çok çalışmalısınız. Çağın gerekleri doğrultusunda nitelikli, idealist özgüven sahibi, vatan ve millet sevgisi ile dolu bilimle uğraşan çalışkan bireyler olarak, güçlü ve müreffeh bir Türkiye idealini yaşatma doğrultusunda ülkemizi yarınlara taşıyacak olan sizlere güveniyoruz.

Bu düşüncelerle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, bu cennet vatan uğruna canını feda etmiş aziz şehitlerimizi rahmetle anıyor, kahraman gazilerimize şükranlarımı sunuyor, geleceğimizin teminatı olan gençlerimiz ve siz değerli Yalovalı hemşehrilerimin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyor, hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”