Yalova Kocadere Katliamı ilk defa Yalova Soykırımı olarak anıldı..

0

Yalova ve civar bölgelerde 1921 yılının Nisan ve Mayıs aylarında Yunan ordusu Ermeni ve Rum milislerin desteğiyle toplam 42 yerleşim bölgesinde yaptığı toplu katliamların en ağırlarından biri olan Çınarcık İlçesi Kocadere Köyü katliamı Türk Ocakları Yalova Şubesinin düzenlediği konferansla anıldı. 29 Nisan 1921 tarihinde Kocadere köyünde 830 kişinin diri diri yakılmak ve denizde boğdurulmak suretiyle yapılan vahşet, 97 yıl sonra ilk kez soykırım olarak bir konferansla ele alındı.

Türk Ocakları Yalova Şubesi tarafından hazırlanan program Çınarcık Müftülüğü konferans salonunda gerçekleştirildi. Konferans Çınarcık Müftüsü Sn.İdris Yavuzyiğit, Türk Ocakları Yalova Şube Başkanı Sn. Evren Çınar, Çınarcık Meslek Yüksekokulu Müdürü Sn. Bayram Karakurt, çok sayıda siyasi parti ve sivil toplum örgütü yöneticileri ile Çınarcık ve Kocadere halkının katılımıyla gerçekleşti. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program şehitler için Kur’an-ı Kerim tilaveti ile devam etti. Açılış konuşmasını yapan Türk Ocakları Yalova Şube Başkanı Sn. Evren ÇINAR “29 Nisan 1921 tarihinde Rum çeteleri ve Yunan işgal kuvvetlerinin vahşeti ile Kocadere Köyümüzde atalarımız katledilmiştir. Biz onların torunları Türk Ocaklılar olarak kurulduğumuz 1912 yılındaki ruhumuzla bugünde atalarımıza ve şehitlerimize sahip çıkmaya, unutturmamaya geldik.”dedi. Sn. Çınar konuşmasında “Kocadere katliamı Yalova ve çevre bölgelerde toplam 42 yerleşim bölgesinde yapılan soykırımların en ağırlarından biri olduğu için şehitlerin torunları tarafından unutturulmamış ve bugüne kadar aziz hatıraları yad edilmiştir. Ancak bu rakam sadece bu köyümüz için geçerlidir. 1921 yılının Nisan ve Mayıs aylarında, Yalova bölgesi merkez olarak yapılan toplu katliamlarda Kızılhaç ve Uluslararası İnceleme Heyeti rakamlarına göre 6 bin, Osmanlı kayıtlarına göre ise en az 9 bin Müslüman Türk etnik temizliğe dolayısıyla soykırıma maruz bırakılmışlardır. Bu katliamların soykırım olarak tarihe geçirilmesi hususunda ilk adımı Türk Ocakları olarak bizler atıyoruz. Bu katliamın sivil ve resmi kuruluşlar olarak araştırılması ve tarihçiler tarafından uluslararası mecralarda ilan edilmesi lazımdır. Kocadere katliamının 97. yılında tertip ettiğimiz konferansımız bu işin ilk adımıdır ve önümüzdeki yıllarda önce ulusal sonra uluslararası sahalarda Yalova Soykırımı ile alakalı çalışmalar yapacağız.”diyerek konuşmasını tamamladı.

Programın konuşmacısı emekli tarih öğretmeni Sn. Orhan Öztürk Yalova Kocadere Soykırımını dinleyicilere şu şekilde anlattı; “Osmanlı İmparatorluğu vatandaşları arasında hangi dinden ve milletten olursa olsun ayrım yapmamıştır. Osmanlı’nın son dönemlerinde emperyalist devletlerin, bölge bölge pay ettiği topraklarımızda yaşayan azınlık ve çeteler de bu amaç doğrultusunda kışkırtılmıştır. Anadolu’nun işgal edildiği o günlerde Milli mücadele başlatılmıştır fakat Yunan çeteleri ile onun işbirlikçilerinin gücü, ancak savunmasız insanlarımıza yetmiştir. Bu saldırıların en vahşisi 29 Nisan 1921 yılında Kocadere’de 830 vatandaşımız diri diri yakılmasıyla yaşandı. Bunda 97 yıl önce kadınlarımız, yaşlılarımız ve çocuklarımızın camilere doldurularak yakılması ilk gün ki acısı ve ayıbı ile tarihteki yerini korumaktadır.

Atalarımız su uyur düşman uyumaz demişlerdir. İmkanları olsa yine aynı vahşeti gerçekleştirirler. Bu soykırımı unutmamalı, unutturmamalıyız. Yine asla unutulmamalıdır ki bağımsızlığımızı kaybettiğimizde bizi yok etmek isteyen düşmanlarımız daima hazırdır. Türk evladı kendisine yapılan iyiliği de kötülüğü de unutmamalıdır.”diyerek sözlerini tamamladı. Daha sonra konuklardan gelen soruları cevapladı. Program da Çınarcık Müftüsü Sn. idris Yavuzyiğit, Sn. Orhan Öztürk’e plaketini takdim ederken “Böylesi bir programa ev sahipliği yapmaktan gurur duyduğunu her zaman gençlere kapılarının açık olduğunu” dile getirdi ve plaket takdimi sonrası program sona erdi.