Muharrem İnce; ‘Kamyoncu Şerif’in oğlu olarak sıra bende’

0

CHP’nin Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce: Eşimin Adı Ülkü, 35 Yıllık Ülkücüyüm
CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı İnce, Bahçeli’nin eleştirilerine, “Eşimin adı Ülkü. Bahçeli bana laf söylüyor ama ben aslında ülkücüyüm. Hatta 35 yıllık ülkücüyüm.” diyerek esprili bir yanıt verdi.

CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Yalova’daki ilk mitinginde konuştu; iktidara “Sayın Meral Akşener’e imza vermek isteyenlere ‘FETÖ’cü’ diyecek; Saadet Partisi’ni karalayacak; Selahattin Demirtaş’ı hapse atacak; CHP’yi karalayacak. Böyle yarış olur mu?” diye tepki gösterdi. İnce, “Sünniyi Aleviyi, Çanakkale’deki gibi Türkü Kürdü kolkola getireceğim, herkesin Cumhurbaşkanı olacağım” dedi. İnce konuşmasında, söz oyunları da yaptı; “Böyle giderse 50 günde ‘İnce hastalığa’ tutulur bunlar” ifadesini kullandı. Kendisiyle ilgili “MHP’ye hasım” diyen Devlet Bahçeli’ye de yanıt verdi.

CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, ilk mitingini memleketi Yalova’da yaptı. CHP adayı İnce’nin ilk mitingindeki konuşması şöyle:

“Rahmetli teyzem, ‘Büyüyünce ne olacaksın?’ diye sordu. ‘Milletvekili olacağım, başbakan olacağım’ dedim. O zaman Cumhurbaşkanı sembolikti, böyle olacağını bilseydim, ‘Cumhurbaşkanı olacağım’ derdim.

‘Beni bu sabah ağlattı’

Akşam Ankara’dan köye geldiğimde eşim sordu, ‘Nasıl hissediyorsun kendini?’ dedi. ‘Heyecanlı mısın?’ dedi, ‘Biraz’ dedim. ‘Korkuyor musun?’ dedi, ‘Hayır’ dedim. ‘Kazanacağına inanıyor musun?’ dedi, ‘Evet’ dedim. ‘Tanımlasan kendini nasıl tanımlarsın?’ dedi. ’80 milyonun yükü omuzlarımda. Öyle bir sorumluluk hissediyorum ki, öyle tanımlarım’ dedim. Artık telefonlara bakamıyorum, Yalovalılar bana kızmayın. 1875 mesaj, 2 bin 300 cevapsız çağrı. Artık bakılacak gibi değil. Telefonu tesadüfen elime aldım, bir kadın avukat, beni bu sabah ağlattı. Mesajı söyleyeyim, buradaysa elini kaldırsın; ‘Tam her şey bitti derken, tam ümidimi yitirdim artık bunlardan kurtulamayız, bunlar bu memleketi sattı, yedi, saraylar saltanatlar kurdu derken yeniden gönlüme bir ışık doğdu. Talimatınız üzerine cübbemi arabama bırakıyorum. Küçük çocuğum var, ona bakmak için eve gitmek üzereyken, yeniden yollara düşeceğim. Cübbem arabamda, talimatınızı bekliyorum.’ dedi. Bu genç kadın avukat beni ağlattı. Umutlarınızı yeniden yeşertin, tazeleyin.

Kamyoncu Şerif’in oğlu olarak sıra bende’

Tuncelili gariban bir Tapu Müdürü, rahmetli Kamer amca. Kemal Kılıçdaroğlu’nun babası. Dün rahmetli Kamer amcanın oğlu görevini yaptı. Şimdi görev sırası, rahmetli kamyoncu Şerif’in oğlu olarak bende, bir de sıra sizde. Hep beraber bunu başaracağız. Oy vermek yetmez.

‘Demirtaş’ı hapse atacak, böyle yarış mı olur’

24 Haziran’da hep beraber sandığa gideceğiz. Bir partinin 20’den fazla milletvekili varsa, grup kuruyorsa, o aday gösteriyor. Bu yoksa 100 bin imza toplayacak. Niye? Zorlaştırmak için. Kendisi devletin uçağına binecek, helikopterine binecek, örtülü ödeneği kullanacak, her şey olacak, Sayın Meral Akşener’e imza vermek isteyenlere ‘FETÖ’cü’ diyecek. Saadet Partisi’nin karalayacak, Selahattin Demirtaş’ı hapse atacak, CHP’yi karalayacak. Böyle yarış olur mu? Birinin elini bağla, birinin kolunu bağla. Böyle yarış olur mu?

Diğer adaylara imza vermelerini istedi

Buradan ilan ediyorum, CHP üyelerine talimat veriyorum; vatandaşlarımızdan da rica ediyorum; Sayın Akşener’e, Sayın Karamollaoğlu’na, Sayın Perinçek’e kim aday olmak istiyorsa, gidin hepiniz imza verin. Demokrasi budur. Ben HDP’li değilim. HDP’nin dünya görüşüyle benim görüşüm bağdaşmaz. Ben Saadet Partili değilim, Saadet Partisi gibi düşünmüyorum; ben İYİ Partili de değilim, İYİ Parti gibi de düşünmüyorum. Ben sapına kadar CHP’liyim.

‘HDP’liler de MHP’liler de İYİ Partililer de bu memleketin evladı’

Ama HDP’liler de bu memleketin evladı, MHP’liler de İYİ Partililer de AK Partililer de CHP’liler de bu memleketin evladı. Adil yarış yapacaksak, tamam uçakların, helikopterlerin, paran, örtülü ödeneğin olsun ama Meral Akşener’in, Temel Karamollaoğlu’nun, Doğu Perinçek’in imzasıyla uğraşma; Selahattin Demirtaş’ı hapiste tutma. Muharrem İnce’ye iftira atma, gel erkekçe yarışalım.

‘Dokunulmazlıklara hayır oyu verdim’

Böyle bir şey olmaz. Demokrasi kendin için değil, karşındaki için bir şey istemektir. Dokunulmazlıklar konusunda ‘Hayır’ oyu verdim, bugün olsa yine ‘Hayır’ oyu veririm. Bunu Kürtlerin hoşuna gitsin diye, oy için yapmadım. Bunun inandığım için yaptım.

‘Aleviler haksızlığa uğramayacaksınız’

Ben hepinizin, 80 milyonun cumhurbaşkanı olacağım. Buradan ilan ediyorum; Aleviler benim Cumhurbaşkanlığımda haksızlığa uğramayacaksınız. Neden? Aleviler askere gidiyor, şehit oluyor, vergisini veriyor ama biz Sünnilerin camisinin imamının maaşını veren devlet, Alevilere yardım etmiyor. Olmaz böyle kardeşlik.