Silpagar’dan asırlık çınar Zeliha Nine’ye ziyaret

0

Çiftlikköy Belediye Başkanı Ali Murat Silpagar, 18-24 Mart Yaşlılara Saygı Haftası nedeniyle ilçenin en yaşlısı 117 yaşındaki Zeliha Barlas nineyi ziyaret ederek, elini öptü ve Yaşlılar Haftası’nı kutladı.

Başkan Silpagar, aslen Kafkas kökenli bir Avar Türkü olan Muş doğumlu Zeliha Nine’nin oğlu Cafer Barlas’la birlikte hazırladığı 9 bin kitabın yer aldığı ev kütüphanesi olan ‘Diriliş Kütüphanesi’ni de ilgiyle inceledi.

ZELİHA NİNE’NİN 9 BİN KİTAPLIK KÜTÜPHANESİNİ GEZDİ

Küçük yaşlardan beri annesi Zeliha Nine’nin desteğiyle topladığı binlerce kitabın yer aldığı kütüphane için büyük emekler verdiğini dile getiren Cafer Barlas, “Kütüphane müdürü annem tabi. Kütüphane benim çocukluğumdan beri var. Annem o zamandan beri tüm bunlara ve bu merakıma müsamaha gösterdi. Her yere taşındığımızda kitaplarla beraber taşınıyorduk. Son 2 yıldır buradayız. Eksiklerimiz var, onları tamamlıyoruz. Tabi bu sabrın bir sonucu. Şimdi kitaplar kendi yerini buldu. 4 kere Kafkasya’ya, 2 kere Çeçenistan’a gittim. Her gelişte kitap getiririm. Avar Türküyüm, annem de Avarca bilir. Burada her türlü fikrin, her türlü aklın, her türlü akımın kitapları var. Hat sanatı örnekleri var. Her şeyde anamın ve benim emeğim var” diye konuştu.

“TÜM YAŞLILARIMIZIN HAFTASINI KUTLUYORUM”

Kütüphane-evi ilgiyle gezen ve anı defterine duygularını yazan Başkan Silpagar, “Her yıl 18–24 Mart tarihleri arası kutlanan “Yaşlılara Saygı Haftası”nda, Çiftlikköy’ün en 117 yaşındaki Zeliha Ninemizi ziyaret ederek elini öptük, çiçeğimizi hediye ettik. Asırlık çınar Zeliha Ninemizin bir o kadar değerli oğlu Cafer Bey’in yıllardır verdiği büyük emekle evinde hazırladığı 9 bin kitaplık ‘Diriliş Kütüphanesi’nde çaylarımızı içerek hasbıhal ettik. Zeliha Teyzemizin nezdinde tüm yaşlılarımızın haftalarını kutluyor, hepsine uzun, sıhhatli, huzurlu ömürler diliyorum” dedi.