Özel; Dünya Meteoroloji Gününü Kutladı

0

Yalova Meteoroloji Müdürü Maksut Özel Dünya Meteoroloji Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Dünyadaki tüm meteoroloji kuruluşları, Genel Müdürlüğümüzün de üyesi olduğu Dünya Meteoroloji Teşkilatı’nın(WMO) kurulduğu 1950 yılının 23 Mart gününü, 1961’den itibaren, meteoroloji biliminin hayatımızdaki önemini vurgulamak ve farkındalık oluşturmak gayesi ile Dünya Meteoroloji Günü olarak kutlamaktadırlar.

Bu yıl, Dünya Meteoroloji Teşkilatı(WMO) tarafından Dünya Meteoroloji Günü ana teması “Hava olaylarına hazırlıklı olmak, iklim değişikliğine akılcı çözümler üretmek” olarak belirlenmiştir.

Hepimiz farkındayız ki hava durumu, insan hayatında oldukça önem arz etmektedir. İnsanlık, tarihe bakıldığında göçebe hayattan yerleşik hayata geçiş sürecinde dahi hava durumunun belirlediği şartlara göre hareket etmiştir. Bugüne geldiğimizde, hava durumu bilgisine verilmesi gereken önem artarak devam etmektedir.

Resmi olarak 1937 yılında kurulan Meteoroloji Genel Müdürlüğümüz sürekli kendini yenileyerek çağın gerektirdiği son teknolojik gelişmeleri her zaman takip etmiştir ve etmektedir.

Meteoroloji, Dünyada ortak bir dile sahip olduğu için son çıkan teknolojiyi takip etmek bizim için zaruridir. Dolayısıyla bugün yeni teknoloji ve sistemleri en iyi kullanan kurumlardan biriyiz.Tüm plan ve projelerimizi yeni Türkiye vizyonuna uygun olarak sürdürmekteyiz. Bugün, Ülkemizin tamamını kapsayacak şekilde Otomatik Meteoroloji Gözlem Sistemleri Ağı planlandı ve kurulum çalışmaları kesintisiz olarak devam ediyor.

Uydu teknolojisiyle Türkiye’nin atmosferini sürekli olarak izliyoruz. Kısa süreli tahmin ve erken uyarılar konusunda son teknoloji olan Meteorolojik Radar Ağımızı tüm Türkiye’yi kapsayacak şekilde genişletiyoruz. Karasal alanlar, denizlerimiz ve havaalanlarımızda kurduğumuz otomatik meteoroloji gözlem istasyonlarımızla kesintisiz, doğru ve güvenilir bilgiyi kullanıcılarımızın hizmetine sunuyoruz.

Bu imkânlar ile ulaşımdan tarıma, açık hava organizasyonlarından günlük hayat planlamalarına kadar ülkemizdeki tüm sektörler için bilgi üretiyoruz ve bu istikamette hizmet vermeye devam edeceğiz. 23 Mart dünya meteoroloji günü vesilesiyle tekrar hatırlatmak isterim ki hava şartları o gün için olumsuz değilse de meteorolojik tahminleri takip etmek gerekir. Gelecek günlerdeki yaşanabilecek olumsuz havalardan haberdar olabilmek, maddi-manevi kayıpları en aza indirebilmek için meteorolojiye kulak vermeliyiz.

Biz tahminlerimizi ve meteorolojik uyarılarımızı; mgm.gov.tr internet sayfamızdan, Meteorolojinin Sesi Radyomuzdan, cep telefonlarındaki mobil uygulamamızdan, televizyon ve diğer basın yayın organlarından duyuruyoruz. Bizi takip etmeye devam ediniz. Bu vesile ile; tüm meteoroloji çalışanlarının 23 Mart Dünya Meteoroloji Gününü kutlarım.