İl Sağlık Müdürü Dr.Sezen; Antibiotik de değil,sağlığınızda ısrarcı olun..

0

Yalova İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Sağlık Bakanlığının öncülüğünde yürütülen ‘Sağlığınızda Israrcı Olun’ temalı Akılcı Antibiyotik Kullanımı Medya Kampanyası başlatıldı.

Sağlık Bakanlığı tarafından yanlış, gereksiz ve bilinçsiz antibiyotik kullanımını azaltılmak, hastaların bilinçlendirilmesini sağlamak amacıyla Türkiye genelinde başlatılan farkındalık çalışmasına Yalova İl Sağlık Müdürlüğü ve bağlı sağlık tesisleri tam destek veriyor.

Sağlık Müdürü Dr. Hakan Sezen; kampanya ile birlikte vatandaşların görebilecekleri alanlarda bilgilendirme afiş ve broşürlerinin asıldığını, sağlık tesislerinde vatandaşa birebir bilgilendirme yapılacağını ve basın mensuplarının da desteği ile Akılcı Antibiyotik Kullanımının öneminin anlatılacağını belirtti.

Doğru Antibiyotik Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Dr. Hakan Sezen vatandaşların eşten dostta duyduğu tedavi yöntemlerini kendileri için de doğru olabileceğine inanarak hekimlerden antibiyotik yazmalarını talep etmemeleri gerektiği, öncelikle aile hekimlerine eğer gerekli ise hastanelerde ilgili uzman hekimlere muayene olduktan sonra hekim tarafından uygun görülmesi halinde antibiyotik kullanılması gerektiğini belirtti. Her ateş, her hastalık belirtisi antibiyotik ile tedavi edilmez. Vatandaşlarımızın antibiyotik ile olan yanlış bağının yapılacak eğitimler ve bilgilendirme çalışmaları ile düzeltilmeye çalışılmaktadır. Antibiyotik sadece hekimin uygun gördüğü zaman, uygun dozda yeterince kullanılmalıdır.