Bağımsız Meclis Üyesi Kırtay; Yalova Protokolünde Kadının Adı Yok..

0

BELEDİYE MECLİS ÜYESİ KIRTAY” YALOVA VALİLİK PROTOKOLÜNDE DE KADININ ADI YOK”

Bağımsız Yalova Belediye Meclis Üyesi Faruk Kırtay, 8 Mart Dünya Çalışan Kadınlar günü nedeniyle yaptığı açıklamada, Yalova’da kadın nufus oranı, erkeklerden fazla olmasına rağmen Yalova’daki kadınların, burokrasi, siyaset, ekonomi ve STK’larda etkin olmadığını, Yalova Valilik protokol listesinde bulunan 280 kişiden sadece 28’inin kadın olduğunu söyledi.

Yalova’da görev yapan 93 Köy ve Mahalle muhtarlarından sadece 3 kadın muhtarın görev yaptığını, Yalova kamu kurumları il müdürü olarak protokola kayıtlı 54 kurum il müdürü ve 3 kamu bankası müdürü bulunduğunu, ancak bu kurumların arasında sadece 3 Kadının yer aldığını belirten Faruk Kırtay “ Şaka gibi ama; Yalova’daki bazı belediyelerde tek bir kadın Meclis üyesi olmamasına karşın, bu ayıbını gizlemek için- 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutlamak için etkinlikler gerçekleştiriyor.”dedi.

Bağımsız Yalova Belediye Meclis Üyesi Faruk Kırtay “Yalova Valiliğinin protokol listesinde bulunan toplam 280 kişiden sadece 28 kadın bulunmaktadır. Üstelik, Yalova’da kadın nufus oranı erkeklerden fazla olmasına, Yalova Valiliği ve Yalova Üniversitesinin Rektörünün kadın olmasına karşın Yalova’da siyasi partilerde, ne STK’lar da ne kamu kuruluşlarında nede meslek odalarında kadının adı yoktur..Yalova’nın Yüzde %51 nufusuna sahip kadınların yaşadığı Yalova’da protokolde dahi kadının adı %10’dur” dedi.

Yalova Valiliği Protokol listesinde 280 kişi bulunduğunu belirten Kırtay Protokol listesini incelediğinde çarpıcı gerçeklerle karşı karşıya kalındığını belirterek şöyle konuştu.

“Yalova Üniversitesinden protokole kayıtlı 35 kişi bulunmaktadır. Bunlardan sadece 5’i kadındır. Yalova Adliyesinden protokole kayıtlı 40 kişilik hakimler ve savcılar arasında sadece 4 hakim vardır. Yalova kamu kurumları il müdürü olarak protokola kayıtlı 54 kurum il müdürü ve 3 kamu bankası müdürü bulunmaktadır. Protokolde sadece 3 kadın İl Müdürü bulunmaktadır. 14 Belediye başkanı arasında, Kadın belediye Başkanı olmadığı gibi, 17 Kişilik Yalova İl Genel Meclisinde Kadın Üye yoktur.. 5 Kaymakam ve 4 Vali Yardımcıları arasında yine kadın yoktur.”

Siyasi Partilerden Protokole kayıtlı, 17 Parti bulunduğunu belirten Kırtay, 17 Partiden sadece 2 Partinin İl Başkanının kadın olduğunu, Yalova’daki Meslek odalarından Protokole kayıtlı 25 Oda bulunduğunu, bu odalardan da sadece 2 Kadının Oda Başkanı olarak görev yaptığını söyledi.

Yalova’da Kamu yararına çalışan Derneklerden Protokole kayıtlı 18 Derneğin bulunduğunu, kadın dernekleri de olmak üzere sadece 5 Kadının Dernek Başkanı olarak görev yaptığını vurgulayan Kırtay, Protokol dışındaki Yalova’da kadının yerinin daha da vahim olduğunu söyledi.

Yalova’da toplam köy ve mahalle muhtarı olarak 93 Muhtarın görev yaptığını, 93 muhtardan sadece 3 kadın muhtarın görev yaptığını, 10 yıl önce ise bu sayının 9 olduğunu belirten Kırtay “Yalova ilçe ve Beldelerinde toplam 148 Belediye Meclis üyesi bulunmaktadır. 148 Meclis üyesinden sadece 16’sı kadındır. Bir başka ifadeyle 6 Belediyede tek bir kadın meclis üyesi bulunmazken, 3 Belediye’de ise 1’er kadın meclis üyesi, 2 Belediyede ise 2’şer kadın meclis üyesi bulunmaktadır. Yalova’daki bu tabloya baktığımızda kadınların, gerek ekonomide, gerek siyaset ve burokraside, yerel yönetimlerde etkin olmadığını belirten Kırtay “ En Vahim nokta ise bazı belediyelerde tek bir kadın Meclis üyesi olmamasına karşın, bu ayıbını gizlemek için 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutlamak için etkinlikler gerçekleştiriyor.”dedi