Obezite Cerrahisi SGK kapsamında..

0

OBEZİTE CERRAHİSİ SGK KAPSAMINDA, FAZLA KİLOLARINIZDAN KURTULUN
Özel Yalova Hastanesi’ ne fazla kiloları nedeni ile başvuran Nihayet Hamarat’ a bir ay önce Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Faruk Çavdar tarafından tüp mide ameliyatı uygulandı.


Özel Yalova Hastanesi geçtiğimiz Ocak ayı içerisinde yapılan tüp mide ameliyatı ile Nihayet Hanım ilk ayın sonunda 10 kg verdiğini belirtti. Op. Dr. Faruk Çavdar Nihayet hanımın uzun yılladır kilolu olduğunu hastanın vücut kitle indeksinin 45,8 ile kendilerine başvurduğunu belirtip tüp mide hakkında bilgiler verdi. Nihayet hanım tüm hastane çalışanlarına teşekkürlerini iletti.

TÜP MİDE (SLEEVE GASTREKTOMİ)
Obezite; beden yağ kitlesinin orantısız olarak artmasıdır. Obezitenin derecesi vücut ağırlığı ile boy arasındaki oran ile hesaplanır.
BMI=Vücut kitle indeksi: kilogram /boy m2
BMI= 18 -25 arası normal kilolu
= 25-30 arası fazla kilolu
= 30 üzeri obezite olarak tanımlanır.

Obezite bir hastalıktır, gelişmesinde hem genetik hem de çevresel faktörler rol alınır. Normal kilolu bireylerin çocuklarının obez olma ihtimali %10 iken ebeveynlerin her ikisi de obez olanların çocuklarının obez olma ihtimali %80 -90 dır. Obezite ile birlikte gelişebilen yandaş hastalıklar (hipertansiyon, diabet, bel ağrıları, eklem ağrıları, akciğer hast. gibi) nedeni ile hem yaşam kalitesi azalır hem de beklenen yaşam ömürleri kısalmaktadır. Obezitenin tedavisinde diyet, egzersiz, ilaç ve cerrahi yöntemler kullanılmaktadır.
Kimlere obezite cerrahisi uygulanmaktadır;

1. Cerrahi dışı yöntemler ile kilo verememiş BMI 40 üzerinde olan hastalar
2. HT, DM gibi yandaş hastalığı olup BMI 35+ üzerinde olan hastalara
Dünyada obezitenin cerrahi tedavisinde kullanılan en popüler yöntemlerden biri Sleeve Gastrektomidir. (tüp mide ) Bu ameliyat ile midenin yaklaşık %70-80 çıkarılarak mide tüp mide şekline dönüştürülür. Ameliyat laparoskopik yani kapalı teknikle karın duvarına açılan 4-5 adet delikten özel aletler ile girilerek yapılamaktadır. Sleeve Gastrektomi operasyon süresi kısa, ameliyat sonrası dönem konforlu ve komplikasyon oranı nispeten daha düşüktür.
Cerrahi sonrası ne sonuç elde edilir;
Mide açlık hissine neden olan ghrelin hormonu üretir. Bu ameliyat ile bu hormonu üreten bezlerin çoğu çıkartıldığı için hastalar açlık hissi duymazlar veya az acıkırlar. Mide kapasitesi küçüldüğü için az yerler ve çabuk doyarlar, Hastalar ameliyattan sonra ilk 6 ayda fazla kilolarının %30-50′ sini, ilk yılsonunda da fazla kilolarının %50-75′ ini verebilirler. Kilo verme ve diğer faktörler sayesinde Hipertansiyon ve tip II şeker hastalıklarında da düzelme sağlanabilir.