Sultaniye Ortaokulu temelleri atıldı..

0

Çiftlikköy Sultaniye Ortaokul temel atma töreni düzenlendi. Çiftlikköy’e yeni bir devlet yatırımı olarak okulun ilk temelleri Yalova protokolünün de katılımlarıyla atıldı.

Sultaniye Ortaokulu’nun 16 derslikten oluşacağını ifade eden İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tosun, okulun 8 bin 740 metre kare arsa içerisinde konferens salonu, laboratuar, kütüphane, görsel sanatlar müzik ve yabancı dil odaları ile idari odalardan oluşacağının bilgisini aktardı.

Temel atma töreninde Yalova Valisi Tuğba Yılmaz, AK Parti Milletvekili Fikri Demirel, İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tosun, İl Emniyet Müdürü Hakan Fındık, İl Meclis Başkanı Yaşar Demirel, Çiftlikköy Belediye Başkanı Ali Murat Silpagar ve çok sayıda protokol mensubu iştirak etti.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tosun, “Eğitim geleceğe tutulan projektördür. Eğitimin amaçlarından biri, Milli kültürümüzün değerlerini nesilden nesile aktarmak, sürekliliği sağlamak, toplumu meydana getiren bireyleri bilgi, davranış ve kabiliyetini geliştirerek toplumun ilerlemesini ve gelişmesini sağlamaktadır. Biz eğitimciler olarak milli eğitimin temel amaçlarına uygun bir şekilde gücümüzü geçmişimizden alıp, emin adımlarla ilerliyoruz” dedi.

Yalova’da 198 okulda 42 bin 314 öğrenciye uluslararası standartlarda eğitim öğretim verildiğini aktaran Müdür Tosun, “Bakanlığımızın 2023 vizyonuna uygun olarak 3 ilkokul 5 ortaokulu 3 lise olmak üzere 11 okul ve 136 derslik kazandırdık. Sultaniye ortaokulu 8 bin 740 metre kare arsa içerisinde, 700 metre oturum alanına sahip, 3.500 metre kare inşaat alanında inşa edilmektedir. 16 derslikten oluşacak okulumuzda konferens salonu, laboratuar, kütüphane, görsel sanatlar müzik ve yabancı dil odaları ile idari odalar bulunacak. Bu okulumuzla birlikte beraber 5 okul 1 spor salonu yapmayı hedefliyoruz. Bu projelerimizin 105 milyon yatırım maliyeti var. Bu projelerde emeği geçen tüm herkese teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

Açılış töreninde bir konuşma gerçekleştiren Vali Tuğba Yılmaz şu ifadeleri kullandı: “Yalova’mız eğitim altyapısı konusunda oldukça iyi bir noktaya geldi. Burada öğrenim görecek öğrencilerimizin önemli bir gayesi var. Devlet olarak ve ana baba olarak önemli görevlerimiz var. Bu görevimiz vatanını, milletini, bayrağını seven, zalime dur diyecek aynı zamanda da mazlumun yanında olan nesiller yaratmaktır. Bu çalışmalar esnasında öğrencilerimizin bize mesajları ile ne kadar önemli bir görev yaptığımız ortaya çıkarıyor. Burada eğitim öğretim görecek öğrencilerimizin bu duygularla yetişmesini temenni ediyor emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

AK Parti Yalova Milletvekili Fikri Demirel ise hükümetin en büyük payı eğitime ayırdığına dikkat çekerek şu ifadeleri kullandı: “Bizim amacımız eğitilmiş toplumları oluşturmak. Çünkü ülkelerin kalkınması eğitilmiş toplumlarla sağlanıyor. Bu eğitimleri verirken ülkemizde vatanını milletini bayrağını seven nesil yetiştirme gayretinde olacağız. Hükümetimiz en büyük payı eğitime ayırmaktadır. Yalova’mızda budan katkısını almaktadır. İlkokulları mahallerin içine inşa etmek gibi bir stratejimiz var. Bu okulumuzda onlarda bir tanesi olacak inşallah. Emeği geçen herkese teşekkür eder temeli atılan okulumuz hayırlara vesile olsun.”

İl Müftüsü Turgut Açari tarafından yapılan duaların ardından temel atma merasimi; Vali Tuğba Yılmaz, Protokol Mensupları ve bu okulda eğitim-öğretim görecek öğrencilerimizle beraber butona basılarak coşkulu bir şekilde gerçekleştirildi.

Vali Tuğba Yılmaz, inşaatı 270 günde tamamlanması gereken okulun, yeni eğitim öğretime yetiştirilmesi için yüklenici firma yetkilisinden 15 Ağustos’ta bitirme sözü aldı.