YASKİ,projeleri anlatıldı..

0

Yalova Atıksu ve Kanalizasyon Alt Yapı Tesislerini İşletme Birliği (YASKİ) projelerini düzenlediği basın toplantısında tanıttı.

Toplantıya, AK Parti Yalova Milletvekili Fikri Demirel, AK Parti İl Başkanı Yusuf Ziya Öztabak, Çiftlikköy Belediye Başkanı Ali Murat Silpagar, YASKİ Birliği Meclisi üyeleri ve birlik çalışanları katılım sağladı. YASKİ Birlik Başkanı Ahmet Özsümer toplantıda, Derin Deniz Deşarjı Projesi, Güneş Enerjisi Santrali Projesi, Ön Arıtma Kurulum Projesi ve Sulama Suyu Projesi ile ilgili son durum ve devam eden çalışmalar hakkında bilgi paylaşımında bulundu.

Toplam uzunluk bin 458 metre..

Birlik Başkanı Ahmet Özsümer, ilk olarak Derin Deşarj Projesi hakkında bilgilendirdi. Özsümer, şu şekilde konuştu: “Derin Deniz Deşarj Projesi’nin proje maliyeti 6 milyon 243 bin TL.  Projeye SUKAP kapsamında alınan hibe desteği ise 1 milyon 61 bin TL. Projenin toplam uzunluğu bin 458 metre. Derinliği ise 40 metre civarında. Şu an 558 metre kara hattı ve 450 metre deniz hattı tamamlandı. 220 metrelik hattın montajı karada bitti. Proje bitiş tarihi Nisan 2018. Eski hat ise 3 metre derinlik 120 metre uzunlukta. Kalan kısım ise Yalova depreminde kopmuş.”

Yıllık 56 bin enerji tasarrufu..

Ön Arıtma Kurulumu Projesi ile yıllık 56 bin TL civarında enerji tasarrufu sağlamayı hedeflediklerini belirten Özsümer, “Proje’nin maliyeti, 1 milyon 50 bin TL. SUKAP kapsamında 178 bin TL hibe alındı. Bu proje ile arıtma tesisine gelen atıksu ön arıtma sayesinde tortularından arıtılarak tesise giriş yapacak. Yıllık 56 bin TL enerji tasarrufu sağlayacak, ayrıca pompa arızalarını minimum seviyeye düşüreceğinden dolayı pompa bakım onarı masrafımız yüzde 70 oranında azalacak. Projenin bitiş tarihi ise Nisan 2018” diye konuştu.

Türkiye’de ilk..

Güneş Enerjisi Projesi’nin Türkiye’de ilk olduğunu belirten Özsümer, “GES Proje’sinin maliyeti 7 milyon TL. Kalkınma Bakanlığı teşviği ise 1 milyon 500 TL. Güneş enerjisi santralinin kapasitesi 1 megavat boyutunda olacak. YASKİ’nin yıllık elektrik tüketim bedeli ise 1 milyon 916 bin TL. Bu santral enerji maliyetimizi yüzde 52 düşürecek. Ayrıca 10 yıllık devlet alım garantisi üzerinden teşvik olduğundan bu rakam yüzde 70 olacak. Yılsonunda Çevre Bakanlığı’ndan aldığımız teşvik ile birlikte enerji maliyetimiz yüzde 90 oranında olacak. Çevresel olarak da 725.331 kg-yıl karbonun atmosfere salınımı önlenecek. Bu hafta itibarı ile İller Bankası Genel Müdürlüğü’nden ihale yapma yetkisi YASKİ Birlik Başkanlığı’na devredilmiş olup; proje tamamlama hedefimiz bu yılın Temmuz sonudur” dedi.

Sular arıtılacak..

Sulama Suyu ile ilgili de bilgi veren Özsümer, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bu proje ile günlük arıtılan 35 bin metreküp çıkış suyu ileri arıtma ile sulama suyu olarak değerlendirilecek. İlk etapta 5 bin metreküp kapasiteli arıtma tesisi tasarımı ve fizibilite çalışması marka hibesi ile tamamlandı. İkinci etapta tesis içi ve AR-GE bahçesi içerisinde Haziran 2017’de uygulamaya geçildi. Üçüncü etapta tesis içerisinde olası afet durumlarında gerek sulama suyu gerekse içme suyu olarak arıtma yapmak üzere istasyonumuz hazırlandı. Şu an Orman ve Su İşleri Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü tarafından Türkiye’de arıtma suyundan sulama suyu kazanımı kapsamında Ankara, Kayseri ve Malatya’dan sonra 4. pilot il olmaya hazırlanıyoruz. 5 bin metreküp-gün kapasite yatırım maliyeti 1 milyon 560 bin TL civarında. 35 bin metreküp-gün yatırım maliyeti ortalama 10 milyon 920 bin TL olacaktır. 2014 yılından bu güne kadar, YASKİ birlik başkanlığı tesis içi yatırımları toplam 1 milyon 888 bin TL’dir.  Şu ana kadar projelerde kullanılmak üzere aktarılan ve harcanan tutar, 16 milyon 181 bin TL’dir. 3 milyon 739 bin TL teşvik ve hibelerden faydalandık. Sulama Suyu Projesi de devreye girdiğinde YASKİ birliğine ait projelerin toplam maliyeti: 29 milyon 841 bin TL olacak.”

‘Temiz olması için elimizden geleni yapmalıyız’..

AK Parti Yalova Milletvekili Fikri Demirel de, YASKİ’nin projeleri hakkında şu şekilde konuştu: “Bu arıtma tesisinin işletilmesinde belirli maliyetler var. Bu maliyetlerin en büyüğünü de elektrik kapsıyor. Zaman zaman buraya ortak olan ya da hissedar olan belediyelerin ödemelerde sıkıntıları da yaşanıyor. Zaman zaman bu tesis UEDAŞ’ın elektriğini kesmesi riski ile de karşı karşıya kalıyordu. Bu elektriğin kesilmesi demek, çalışmama anları olduğu zaman koku gelmesi anlamını taşıyordu. Güneş panelleri, GES kurulması ile bu sorunun çözümü gündeme geldi. Biz de Ahmet Özsümer’e, ‘Sen gerekli girişimleri yap, biz de görüşmeler yapalım’ dedik. O projeyi hazırladık. Biz de gerekli destekleri gördük. Görüşmeler yaptık. 7 milyon TL maliyetli proje bu. Kalkınma Bakanlığı’nın destekleri de var bunda. Şu anda İller Bankası bu ihalenin yapılma yetkisini YASKİ’ye verdi. Her şeyi hazırlanınca ihaleye çıkacak. Gayretimiz daha temiz ve güvenli bir çevre oluşturmak adına. Aynı çevrede biz de yaşıyoruz. Aynı havayı bir de soluyoruz, aynı denize biz de giriyoruz. Temiz olması için elimizden geleni yapmanın gayreti içerisindeyiz. Bu tesisin en iyi şekilde işletilebilmesi için çalışmalar yürütülüyor. Bizler belediye meclis üyeleri, il genel meclisi üyeleri, seçilmiş belediye başkanları ve ben milletvekili olarak Yalova’da siyaset yapıyoruz, Yalova’nın ihtiyaçları noktasında elimizden geleni yapmanın gayreti içerisindeyiz.”

‘AK Partili ekiplerin yapacağı hizmetin kanıtı’..

AK Parti İl Başkanı Yusuf Ziya Öztabak ise şu şekilde konuştu: “YASKİ’nin kuruluş aşamasında, bu tesisin Yalova’mıza kazandırılması döneminde ben de belediye meclisinde görev yapıyordum. YASKİ’nin yönetimi şu anki Yalova Belediyesi yönetiminin kontrolünde olsaydı bu projeleri beklememiz hayal olacaktı. Biz AK Partili ekiplerin yapacağı hizmetin ne denli büyük olabileceğinin, nasıl bir hizmet yapabileceğimizin göstergelerinden bir tanesi bu. Hizmet yapmayı dert edinme ile ilgili bir durum bu. Parasal kaynakları doğru bir biçimde kullanıp, milletin en güzel hizmet alabileceği şekle dönüştürürseniz güzel eserler ortaya çıkar; ancak böyle dert ve kaygınız yoksa yapacak bir şey yok. Gününüzü ve vaktinizi doldurursunuz. YASKİ’nin projelerini takdir ediyorum.”