Ömer Nergiz, Yalova’da çeşmeden su asla içmeyin!

0

Yalova’nın bir çok mahallesinde çeşme suyunun temiz olmadığı ve içilmemesi gerektiği vurgulandı.

Yeşil Körfez Su Birliği Başkanı Ömer Nergiz, katıldığı bir programda ilginç açıklamalarda bulundu. Nergiz, Yalova Merkez’de akan musluk sularının temiz olmadığını ama Çiftlikköy gibi altyapısı değişmiş yerlerdeki musluklardan akan suların hazır sulardan bile temiz olduğunu dile getirdi.

Yeşil Körfez Su Birliği Başkanı Ömer Nergiz, çarpıcı açıklamalarda bulundu. Belediyelerin tasarruf konusunda dikkatli olması gerektiğini söyleyen Nergiz, Çiftlikköy’de vatandaşların rahatlıkla su içebileceğini söylerken, Yalova Merkez’de musluktan su içilmemesi gerektiğini söyledi.

Haberci gazetesinin haberine göre “Yalova’nın içme suyunun Türkiye’nin en iyi 5 temiz suyu arasında olduğunu belirten Ömer Nergiz, Merkez’de kayıp-kaçak suların 15 ton olduğunu da söyledi. ’40 bin ton su veriyoruz, 15 ton kayıp’.. Yalova’nın suyunun Türkiye’nin en temiz 5 suyundan biri olduğunu söyleyen Nergiz, şu açıklamalarda bulundu: “Tasarrufu en iyi bilmesi gereken illerin başında geliyoruz. 2014 yılında bir kuraklık yaşadık. Kimse o kuraklığı bir daha yaşamak istemiyor. Yalova Merkez’e günlük yaklaşık 40 bin ton su veriyoruz. Yalova Belediyesi’nden veri istediğim zaman günlük tahakkuk eden 25 bin ton su. 15 bin ton günlük su kayıp- kaçak; nereye gittiği belli değil. Bunlara biraz da belediyelerin önem vermesi gerekiyor.

Bizim suyumuz, Türkiye’deki en kaliteli 5 sudan birisi. Çiftlikköy’de gidip, istediğiniz kadar çeşmeden su içebilirsiniz. Çiftlikköy’deki sular, hazır sulardan daha güzel. Ama Merkez’de öyle değil. Yalova Merkez’de Asbest – 30 yıllık eski borular- olduğu için kansorejen maddeler bol. O yüzden içilmemesi gerekiyor. Belediyelerin daha çok altyapıya önem vermesi gerekiyor.

MAHALLELERDE KANSER TEHLİKESİ

Konu ile ilgili bir diğer haber ise Bölge gazetesinin internet sayfasında yayınlandı. Mehmet cantözün imzalı habere göre Yalova’nın bir çok mahallesinde çeşme suyunun temiz oolmadığı ve içilmemeis gerektiği vurgulandı.

Yayınlanan habere göre Yeşil Körfez Su Birliği Başkanı Ömer Nergiz, katıldığı bir programda korkunç bir açıklama yaparak Yalova halkını uyardı.

Yalova belediyesinin AKP li belediye meclis üyesi ve Yalova da suyun patronu Olan Yeşil Körfez Su Birliği başkanı Ömer Nergis Yalova’lılara “çeşmeden su içmeyin” uyarısı yaptı. Nergiz, Yalova Merkez’de akan musluk sularının temiz olmadığını ama Çiftlikköy gibi altyapısı değişmiş yerlerdeki musluklardan akan suların hazır sulardan bile temiz olduğunu dile getirdi.

Yalova’nın eski kurulmuş mahalleleri olan Rüstempaşa, Süleymanbey, Bahçelievler, Bağlarbaşı (Bir bölümü), GOP’ (Bir bölümü) un su şebekesinin kansorejen madde olan Asbestli borulardan olduğu öğrenilirken Yalova Belediyesi İller Bankasının yıllardan beri yapacağı 450 kmlik değişim projesine başlamasını bekliyor.

2016 PROJE BİTTİ DEMİŞLERDİ !

2014 yılında yaşanan kuraklık nedeni ile Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Yalova da eskiyen su borular nedeni ile su kaybının olduğunu açıkladı. Eroğlu Yalova’nın tüm yer altı su şebekesinin yenilenmesi talimatı vermesine rağmen bugüne kadar bir adım atılmadı. .2014 yılından beri yapılan çalışmalar hakkında İller Bankası Bursa Bölge Müdürü Ali Ekrem Ayti, 2016 yılında gazetelere verdiği açıklamada, “Yalova ilinin 450 kilometre uzunluğundaki şebeke proje çalışmaları sürüyor. Bu Yalova için önemli bir proje çünkü su kaçakların yüzde 60-65’i vardı, eski sistemden dolayı. 450 km lik şehir şebekesi hattının projesi neredeyse bitti. Biz şu anda yapılan projeyi inceliyoruz. Çok kısa sürede genel müdürlüğümüze göndereceğiz. Ondan sonra kredi aşamasına geçip ihalemizi yapacağız. Su problemine önemli katkı sağlayacak” açıklamalarına rağmen aradan geçen yıllara rağm en şebeke bir türlü yenilenemedi.

BAŞKAN TEHLİKEYİ AÇIKLADI
Yıllardan beri Yalovalılar kansorejen su borularından su içerken acı gerçeği Yeşil Körfez Su Birliği Başkanı Ömer Nergiz, dile getirerek Yalovalıları uyardı.
Nergiz,” Yalova Merkez’de musluktan su içilmemesi gerek. Yalova’nın içme suyunun Türkiye’nin en iyi 5 temiz suyu arasında. Bizim tesislerinden çıkan suyun kalitesi çok iyi.Ama barajdan sonra su Asbesli borulara giriyor. Çiftlikköy belediyesi şebekesini yeniledi. Orda tehlike yok.

Çiftlikköy’de gidip, istediğiniz kadar çeşmeden su içebilirsiniz. Çiftlikköy’deki sular, hazır sulardan daha güzel. Ama Merkez’de öyle değil. Yalova Merkez’de Asbest – 30 yıllık eski borular- olduğu için kansorejen maddeler bol. O yüzden içilmemesi gerekiyor. Belediyelerin daha çok altyapıya önem vermesi gerekiyor.”

YARISI BOŞA AKIYOR
Merkez’de kayıp-kaçak suların 15 ton. Günde 40 bin ton su veriyoruz, 15 ton kayıp. Tasarrufu en iyi bilmesi gereken illerin başında geliyoruz. 2014 yılında bir kuraklık yaşadık. Kimse o kuraklığı bir daha yaşamak istemiyor. Yalova Merkez’e günlük yaklaşık 40 bin ton su veriyoruz. Yalova Belediyesi’nden veri istediğim zaman günlük tahakkuk eden 25 bin ton su. 15 bin ton günlük su kayıp- kaçak; nereye gittiği belli değil.