Başkan Silpagar,Su konusunda halkımızı yorduk ama kana kana su içeceğiz..

0

BAŞKAN SİLPAGAR, “AZ KALDI, ARTIK KANA KANA SU İÇECEĞİZ”

Çiftlikköy Belediye Başkanı Ali Murat Silpagar, baştan sona yenilenen 140 km uzunluğundaki içme suyu hattından kısa süre sonra ilçenin her yerinde vatandaşların kana kana su içebileceğini söyledi. Silpagar, Çiftlikköy Belediyesi’nde düzenlenen toplantılarda vatandaşlarla bir araya gelerek yeni su hattının neden ve nasıl yapıldığını detaylarıyla anlattı. İçme Suyu Hattı Yenileme Projesi’nden sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı Yavuz Akgün’le birlikte sunumlar yapan Başkan Silpagar, eski hatlardan çıkan döküntü, asbestli ve kanserojen su borularını teşhir etti. Silpagar, yeni döşenen polietilen boru ve vanaları da vatandaşlara tanıttı.

“ÇOK CİDDİ SORUNLAR YAŞADIK”

Çalışmalar yapılırken çok ciddi sorunlar yaşadıklarını belirten Silpagar, “Eski hatların nereden geçtiğiyle ilgili ortada bir proje yoktu. Tek bilgi verebilen bu hatlarda çalışan Cengiz Usta idi. Çalışmalar boyunca ona bir şey olmasın diye dua ettik” dedi. Bu çalışmalar yapılırken kepçenin girdiği yerde kilit taşının 20 santim altından su borusu çıktığını söyleyen Başkan Silpagar, “Eski hatta kazılmamış, taşların altından geçirilmiş, güya hafriyattan kar edilmiş. Böyle bir şey olabilir mi” dedi.

“5 VANAYI 700’E ÇIKARDIK, HER SOKAĞA MÜDAHALE EDEBİLİYORUZ”

Çalışmalar yapılırken yaşanan kesintilerin nedenini anlatan Başkan Silpagar, “İlçenin tamamında sadece 5 tane vana vardı. Bir vanayı kapatıyorsunuz bütün Çiftlikköy susuz kalıyor. Bunun önüne geçebilmek için yeni projemizde yaklaşık 700 adet vana koyduk. Neredeyse bütün Çiftlikköy’de her sokağa ayrı ayrı müdahale edebilecek duruma geldik. Ayrıca şebekeye şu an suyu 5,5 – 6 Bar basınçla veriyoruz. Geldiğimizde Çiftlikköy 1,5 – 2 bar civarında su alıyordu. Ama eski hatta suyu verdiğimiz zaman basınca dayanamayan eski şebeke patlıyordu. Allah’ın izniyle o problemi çözdük” diye konuştu.

“BASINÇ SORUNUNU ÇÖZDÜK, ACİL MÜDAHALE SİSTEMİ GETİRDİK”

İlçe içinde yükselti farklarının olduğu Bayraktepe gibi bölgelerle, düz alanların arasındaki basınç farkını dengelemek için vantuz sistemini kullandıklarını aktaran Başkan Silpagar, “Böylece basıncı da standart hale getirebildik ve şebekede basınçla ilgili arıza ihtimalini düşürmüş olduk” dedi. Proje kapsamında 80 civarında yangın hidrantı kullanıldığını ifade eden Başkan Silpagar, “Tüm resmi kurumlar, okullar, camiler, sağlık ocakları, alışveriş merkezleri ve büyük yerleşimlere bakın, bu hidrantları göreceksiniz. Böylece anında müdahale imkanını sağladık. Acil durumlarda önemli bir müdahale imkanımız oldu” şeklinde konuştu.

“TÜM ŞEBEKEMİZ VE DEPOLARIMIZ BİRBİRİNE ENTEGRE”

İlçede toplam 3 derenin olduğunu hatırlatan Silpagar, “Dere geçişlerinde uzun ömürlü olması açısından çelik borular kullanıldı ve u şeklindeki dizayn ile hava geçirimi önlendi. Tam 11 noktada dere

geçişi bağlantı yapıldı ve hepsi birbirine entegre edildi. Yeni projemizle biz birbirini besleyebilen su depolarımız ve şebekemiz sayesinde ilçenin her yerine su verebilecek durumdayız. Bu da bizim için vatandaşa hizmet noktasında çok büyük bir artı” diye konuştu.

“ARTIK HİÇ BİR İL, İLÇE SUYUMUZU ÇEKEMEYECEK”

Artık Çiftlikköy’e gelen suyun hiçbir şekilde kayba uğramayacağını kaydeden Başkan Silpagar, “Bize Yeşil Körfez Su Birliği’nden verilen su Yalova’dan geçiyor. Yalova sınırında kotumuz biraz daha yüksek. Dolayısıyla su azaldığında, yani Yalova’da su kesintisi olduğunda Çiftlikköy’ün suyu geri basıyordu. Yalova’da su var, Çiftlikköy’de yok dedikleri o. Bunu da 2 adet çekbas koyarak, bizim hattımızdan suyun geri kaçışını engelleyerek çözdük. Artık bizim suyumuzu hiçbir il, ilçe, geri çekemeyecek. Gelen su bizdedir” dedi.

“BOŞ ARSALARA DAHİ PARSEL BAĞLANTILARI YAPILDI”

Yeni şebeke döşendikten sonra sadece binalara değil, boş arsalara dahi parsel bağlantılarının yapıldığının altını çizen Silpagar, “Bunu daha önce yapıldığı gibi pimaş borularla yapmadık. 16 ATÜ basınca dayanıklı, 160’lık ve 110’luk polietilen borularla yaptık. 650 civarında boş parsele vana çektik. Bir iki sene içinde inşaat yapılması muhtemel bu parsellere. Bunun bir nedeni de, yapacağımız asfaltı yeniden bozmak zorunda kalmamak, ömrünü uzatmaktı” dedi. Silpagar, tüm bağlantıların GPS verileriyle koordinatlarının, kot bilgilerinin kaydedildiğini de sözlerine ekledi.

“TÜM ŞEBEKE 4 AYRI BASINÇ TESTİNDEN GEÇTİ”

Tüm şebekenin ve vanaların Çiftlikköy Belediyesi’nin yaptığı bir test cihazı ile basınç testine tabii tutulduğunu belirten Başkan Silpagar, “140 km’lik şebekenin her bir noktası 10 bar, 18 bar, 12 bar ve 7 bar olmak üzere 4 basınç testinden geçirildi. Bu testlerde her bir lokal hatta 24 süreyle su tutuluyor. Ondan sonra bizim tarafımızdan kabulü yapılıyor. Bu testleri tamamladık. Sonrasında parsel ve bina bağlantıları için bir örnek proje veriyoruz vatandaşa. Vatandaşlarımızın çoğu uyuyor, uymayanlar da artık çok fazla yapabilecek bir şey yok. Daha sonra sıkıntılarını yaşarlar. Onu söyleyelim. PARSEL bağlantıları bittikten sonra da halk sağlığından test yaptırıp içilebilir raporu alıyoruz ve suyumuzu veriyoruz. O şekilde devam ediyoruz” dedi.

“SUDA SİZİ YORDUK, ÖZÜR DİLİYORUM AMA…”

Silpagar, “Sudan sizi 2 yıl çok yorduk, toz duman su çok yorduk. Onun için tekrar tekrar özür diliyorum ama, bu konuda bizim hakkımızda konuşanların iflah olmayacağını da göreceksiniz. Türkiye’de ilk defa polietilen boru döşemeye 20 yıl önce Urfa Belediyesi başladı. Urfa’da bu işi yapan genç şu an bizim yanımızda olan Başkan Yardımcım Yavuz Bey. Bize çok büyük katkı sağladı. Bunun tarihi daha eski, 40-50 yıllık bir teknoloji. Tamam Türkiye’ye teknoloji geç gelebilir, siz son teknolojiyi de kullanamayabilirsiniz, ama sizin vatandaşa su içirdiğiniz şebekenin bir defa sağlıklı ve temiz olması lazım” dedi.

“ASBESTLİ BORU YOK DİYENLER, BÖYLE Mİ BELEDİYECİLİK YAPTI?”

Salonda bulunanlara eski hatlardan çıkan çürümüş asbestli borulardan getirilen örnekleri gösteren Başkan Silpagar, “Asbestli boru yok diyorlardı. Çiftlikköy’de asbestli boru yok diyenlere ithaf olunur. Gereğini yapmaları lazım. İşte yavaş yavaş öldüren bu borular. Asbestli boruya filtre yapsan ne olur? Böyle mi belediyecilik yaptılar? Onları Allah’a havale ediyorum” diye konuştu. Ana şebekeden binalara giden bağlantı borularının pimaştan yani pvc’den döşenmiş olduğuna dikkat çeken Başkan Silpagar, “Bizim yaptıklarımız polietilen borular, bir de şunlara bakın, sizin balkondan suların aktığı pimaşlar var. Onlardan su içirdiler size. Bunların büyük çoğunluğu da çatlak. Maalesef kanalizasyon

hatlarında da kaçaklar var. Su hattı ile kanalizasyon altlı üstlü geçiyor. Çıkış bağlantıları C borularla yapılmadığı için, kırarak yapılan bağlantılar boruda çatlaklar yapıyor. O pis su nereye gidiyor? Evlerinize kadar geliyor, içiyorsunuz. Sonra da bunları yenilerken bizleri toz içinde bıraktınız diyorlar. Yazıktır. Biz bu nedenle Çiftlikköy’e verilen suyun ancak yüzde 45’inin parasını alabildik, yüzde 55’i kaçaktı. Ayrıca vanalar çalışmaz haldeydi, ne açabiliyorsun, ne kapatabiliyorsun. Şimdiki vanalarımız pirinç vanalar, 50 yıl geçse de sıkıntı çıkarmaz. Sahilde bir vanamız vardı, eski hattı iptal edin, vanayı kapatın dedik. Cengiz usta diyor ki, kapatamıyoruz, niye kapatamıyoruz, ölmüş diyor tamamen. Mecbur vanayı sağdan soldan kestik, körledik. Maalesef o şekilde iptal ettik. Bu kanserojen diyorum. Ve suç. İçinizden birisi Avrupa insan haklarına gidip, belediye bize asbestli, kanserojen su içiriyor deseydi belediye bütün 70 yıllık, 100 yıllık, 200 yıllık gelirini satsa yine ödeyemezdi. Sözde para bırakmışlar. İşte senin bıraktığın bunlar, bu anlattıklarımız. Ben ne diyordum size seçim öncesi, Allah rızası için su içmeyin. Bir zerre kadar da su içmeyin. Ve şu anda da diyorum ki, hala da içmeyin. 10-15 gün sonra vereceğiz suyu. Artık için diyeceğiz, kana kana için. Böylece Çiftlikköylülerin ayda damacana suya verdikleri 250 bin lira cebinde kalacak. Bunlardan sonra, damacanadan daha temiz. Bunlarla birlikte su depolarımızda klor cihazlarını da devreye soktuk. Şimdi her su deposunda enerji motorları devreye koyduk. Bunlar enerji sarfiyatını azaltıyor. Yani bizim elektrik giderleri de düştü. Bakın biz 2016’ya kadar sudaki kayıp kaçağı Yüzde 35’e kadar düşürdük. 2017’de Yüzde 52. Bunun nedeni yeni borularla ilgili çalışmalar, boruların yıkanması, basınç testlerinin yapılması” dedi.