Muharrem İnce’den kurultay açıklaması: Her türlü Ali Cengiz oyunu yaptılar

0

CHP kurultayında Kemal Kılıçdaroğlu’yla genel başkanlık yarışına giren Milletvekili Muharrem İnce, “Her türlü Ali Cengiz oyununu yaptılar. Çok daha fazla oy alacaktım” dedi

Demokrasinin düşmanının keyfilik olduğunu belirten İnce, demokrasinin oluşması için kuralların, geleneklerin ve değerlerin olması gerektiğini belirterek, kurultayda çok üzüntü verici olaylar bütünü yaşadıklarını aktardı.

Bunlardan birinin 49 mükerrer imza olduğuna değinen İnce, kurultay öncesi ziyaret ettiği CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na “Bir hata yapılıyor, insanlardan zorla imza alınıyor. Seni PM’ye alırız, seni belediye başkan adayı yaparız diyerek insanlar kandırılıyor. Bu olmasın” dediğini ve 166 imzayı teslim etmek istediğini anlattı.

CHP’li İnce, hem kendisine hem de Kılıçdaroğlu’na verilen 49 imza bulunduğunun söylendiğini, listeyi görmek için üç gündür beklediğini kaydetti.

CHP Tüzüğü’nün çok net olduğunu, tüzüğün 55-a maddesinin, “Eğer iki kişiye de imza verilmişse onlar divana çağrılır, tercihleri sorulur” şeklinde düzenlendiğine işaret eden Muharrem İnce, böyle bir işlemin de yapılmadığını belirtti.

Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun, “Bu mükerrer 49 imzayı bana değil, İnce’ye yazın” diyerek divana dilekçe gönderdiğini anımsatan İnce, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Genel Başkan, 49 delegenin sahibi mi? Devir hakkı mı var? Genel Başkan’ın, 49 delegenin imzasını, iradesini devretme hakkı mı var? Bu bir keyfiliktir. CHP’nin Genel Başkanı keyfi davranamaz, lütufta bulunamaz. Ben bu lütfu kabul etmedim. 127 imzayı bulamadı diye yaygara koparanlar, 447 oya ne diyecekler, nasıl açıklayacaklar? Genel Başkan, 291 delegenin imzasını almış, oyunu alamamış. Bana bağışladığı o 49 lütuftan, aldığım 447 oyun içinden 49’u kendisine iade ediyorum. CHP, AKP’ye benzememeli. Bu görüntüler, CHP’nin AKP’ye benzeme görüntüleridir. Sayın Genel Başkan, adalet yürüyüşünü gerçekleştirirken, Erdoğan, ‘Benim lütfumla yürüyorsun’ demişti. O zaman, ‘O senin lütfun değil, o demokratik bir haktır’ diyerek Sayın Genel Başkan’a sahip çıkmıştım. Bugün olsa yine aynı şeyi yaparım. Çünkü ben ülkemde demokrasi istiyorum.”