Zorunda mıyım?

0

Femininzimin temeline inmeden önce gerçek anlamda feminizm terimi ne anlama geliyor bunu bir öğrenelim feminizmde ” herhangi bir cinsin bir diğerine üstün olduğunu savunmak, feminizmin varoluşuna aykırıdır.
Feministler kadınların üstünlüğünü değil, sahip olmaları gereken olanakları, fırsat eşitliğini ve toplumsal adaleti savunur. ”

Peki neyi yanlış biliyoruz ? Yanlış biliyoruz ki birşeyler yanlış ilerliyor feminizm herkes içindir ve insanlığın cinsiyeti yoktur. ben bu yazıyı yazarken erkeklerden çok kadınların sindirerek okumasını istiyorum.

Çünkü…
”Kadınların erkek korumasına ihtiyacı yoktur ama kendini korumayı öğrenmeye ihtiyacı vardır.” / Susan Brownell Anthony

Ben bugün dünyada olan tecavüzler, cinayetler ve kadınların kendini korumak zorunda kalmasının erkekçilik kültürüyle yetiştirilmekten kaynaklandığını düşünüyorum. Bunda da en büyük etken yine biz kadınlarızdır aslında neye gerçekten zorundayız neye kendimizi zorunda kılıyoruz bunu farketmeliyiz.

ZORUNDA MIYIM ?
Mesela gerçekten zorunda mıyız yemek yapmayı öğrenmeye, temiz olmaya diye başlıyorum evet zorundayız! Hayat kalitemiz için bu ikisi de önemli fakat sürekli bunun sadece kadınlar için önemli olduğunu öğreten bir sistem içerisinde yetişmiyor muyuz ?

Tertipli olmak zorundayız da neden sürekli sanki erkek için tertipli olmamız gerektiği vurgulanıyor mesela? Gerçekten zorunda mıyız ?

Elalem ne der ? Her zaman her insanın önce kendi karakterini bulması gerektiğine inanıyorum sonrada bu karaktere göre yaşaması gerektiğine. Yahu elalem dediğiniz insanların tek kişi mi ki tek bir doğrusu olsun ? Sınırlar çizmek zorunda mıyım ? sonra kendi çizdiğim sınırlar için açıklama yapmak zorunda mıyım ?

Sizi gerçekten yoran üzen şeyleri idare etmek zorunda olmadığınızı bilirseniz her zaman değerlerinizi konumlandırabilirsiniz.

Bazı şeylerin gerçekten ayıp olmadığını düşünüyorum. Ahlak ve terbiye kurallarının sadece kadınlar için olmadığını düşünüyorum. Terbiye ise sokaktaki bir kediye, köpeğe davranış şeklimizin bile terbiyemizle ilgisi olduğunu düşünüyorum. Gerçekten zorunda olduklarımızı düşünelim olur mu ?