Salman,Belediye’den Kovarım’ demiş!

0

Belediye Başkanı Veteriner ve eski gazeteci Vefa Salman’ın düzenlediği basın toplantılarına göreve geldiği günden beri ‘muhalif’ haberler yaptığımızdan davet edilmiyoruz.Bu nedenle aşağıdaki haber alıntıdır.

10 Ocak Gazeteciler Günü dolayısıyla basın mensupları ile Engelsiz Kafe’de düzenlenen kahvaltıda bir araya gelen Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman basın mensuplarının çok önemli bir görevi üstlendiklerini söyledi. Salman belediyede ki işten çıkartmalarla ilgili de açıklamada bulundu.

Belediye personel sayısını azaltmak için düğmeye basan Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, “Herkes yediği ekmeğin karşılığını verecek, hak etmeyen kimseyi belediyede tutmam” dedi.

100 kişi İşten çıkartıldı

Başkan Salman performansı düşük bulunan sözleşmeli işçiler ve emeklilik süresi dolanlarla yaklaşık 100 kişinin belediyeden ayrıldığını belirtti. Salman, “Bir işletmede eğer geliri yükseltemiyorsanız, gideri azaltırsınız. Bu kapsamda performans esasına göre, yeterli performansı göstermeyen yaklaşık 80-90 kişiyi çıkardık.

Emekliliği dolan 10 personelle birlikte yaklaşık 100 kişiyi işten çıkardık. Benim babadan gelen bir anlayışım var. Herkes yediği ekmeğin karşılığını verecek. Hak etmeyen kimseyi belediyede tutmam” dedi.

500 Taşeron çalışanı kadroya girecek

Öte yandan Taşeron Yasası kapsamında taşeron işçilerin belediyede kadroya alınması işlemlerinin de sürdüğünü dile getiren Salman, “Taşeron işçilerin kadro başvuruları başladı. Bu kapsamda 500 kişi kadroya alınacak. Ancak bu konuda ciddi boşluklar var. Örneğin kadroya alma işlemi 3 ay içerisinde tamamlanacak ancak iş araçlarının ne olacağı, bunların kiralanacağımı yoksa satın mı alınacağı belli değil. Bizce bu 3 aylık süre çok kısa. Yani sadece adı kadro olan bir sistemle karşı karşıyayız.

Öte yandan mevcut şirketlerin vergi borçları olduğundan taşeron işçilerin burada kadrolanması mümkün değil. Dolayısıyla yeni bir şirket kurduk. İşçileri burada kadrolayacağız. Bir diğer sıkıntı ise yasa gereği emekli ettiklerimizle ilgili. Zira bazı konularda elimizde tek deneyimli eleman var. O da yasa gereği emekli edilince yaptığı işi yapacak eleman bulamıyoruz. Ne yapacağımızı bilemiyoruz” diye konuştu.

Kaynak:Yalova Pusula Gazetesi

Foto: Atakent Gazetesi