Onur Kipri,Yalova’yı önemsiyoruz..

0

Yalova’da 1977 yılında sadece 4 çalışanı ve yılda bin ton üretim kapasitesiyle kurulan bugün ise bini aşkın ürün, 800 bin ton kapasite ve 850 kişilik istihdamla yoluna devam eden Ak-Kim’in genel müdürü Onur Kirpi, Yalova basını ile bir araya geldi.

Ak-Kim’in bu yıl 40. yılını kutladığını hatırlatan Kirpi, 40 yıldır aynı heyecan ve motivasyonla işlerine odaklandıklarını belirtti. Ak-Kim’in 40 yılda elde ettiği başarıların arkasında Yalova’nın ayrı bir yeri olduğunu vurgulayan Kirpi, “Yalova’daki fabrikamız 600 bin ton kapasiteyle üretim yapıyor. Burada ürettiklerimizin yaklaşık yüzde 30’unu 70 ülkeye ihraç ediyoruz. Yalova’daki fabrikamızda çalışan 435 kişiyle büyük bir aileyiz. Önümüzdeki dönemde yapmayı planladığımız 300 milyon dolarlık yatırımın büyük bir kısmını yine Yalova’da gerçekleştireceğiz” dedi.

İnsan Kaynakları ve Yönetim Sistemleri Direktörü Sibel Bekler Keçeci, Fabrika ve Yatırımlar Direktörü Emre Tekol ve Ak-Kim Genel Müdürü Onur Kipri, Ramada Otel’de basın mensupları ile bir araya geldi. Yalova hakkında önemli açıklamalarda bulunan Ak-Kim Genel Müdürü Onur Kipri, Yalova’yı ayrıca önemsediklerini dile getirdi. Yalova’da 1977 yılında sadece 4 çalışan ve yılda bin ton üretim kapasitesiyle kurulan, bugün ise 6 kıtada 70 ülkeye ihracat gerçekleştiren, kimya sektörünün önemli aktörlerinden biri olduklarını söyleyen Ak-Kim Genel Müdürü Onur Kipri, büyüme hedefleri doğrultusunda yatırımlarını sürdüreceklerini dile getirdi. Ak-Kim Genel Müdürü Onur Kipri, 2023 yılında 750 milyon dolar ciro hedeflediklerini belirterek, “Türkiye kimya sanayisinde AR-GE, üretim ve istihdam konularında öncü bir şirket olarak, katma değeri yüksek ürünler geliştirmek için çalışıyoruz. Yalova’yı odağımıza alan yatırımlarımıza devam edeceğiz” diye konuştu.

Yalova’ya büyük yatırım

Ak-Kim’in bu yıl 40. yılını kutladığını hatırlatan Kipri, 40 yıldır aynı heyecan ve motivasyonla işlerine odaklandıklarını belirtti. Ak-Kim’in 40 yılda elde ettiği başarıların arkasında Yalova’nın ayrı bir yeri olduğunu vurgulayan Onur Kipri, “Yalova’daki fabrikamızda 600,000 ton kapasiteyle üretim yapıyoruz. Burada ürettiklerimizin yaklaşık % 30’unu 70 ülkeye ihraç ediyoruz. Yalova’daki fabrikamızda çalışan 435 kişiyle büyük bir aileyiz. Önümüzdeki dönemde yapmayı planladığımız 300 milyon dolarlık yatırımın önemli bir kısmını yine Yalova’da gerçekleştireceğiz” dedi.

Bütçenin yüzde 4’ü AR-GE’ye

Kimyanın her sektörün yapı taşı olduğunun altını çizen Genel Müdür Kipri, şöyle devam etti: “Bir ülkenin kimya sektörü ne kadar güçlenirse, sanayi ve teknoloji alanlarındaki gelişimi de o derece güçlü olur. 2012 yılında 5 milyon TL’lik yatırımla, 2.300 m2’lik bir alanda Ar-Ge merkezimizin kurulumunu gerçekleştirdik. Ar-Ge çalışmalarımızda dünyada az sayıda kuruluşun yapabildiği, yüksek katma değerli ve ileri teknoloji gerektiren ürünlere odaklanıyoruz. Her yıl bütçemizin yüzde 4’ünü Ar-Ge ve teknoloji yatırımlarına ayırıyoruz. Merkezimizde, alanında uzman yaklaşık 60 çalışan bulunuyor. Ar-Ge çalışmalarımız sayesinde 2023 yılında 750 milyon dolar ciro hedefimize her geçen gün bir adım daha yaklaşıyoruz.”

“Suyun geri kazanılması konusunda dünyada ultrafiltrasyon modülü üretebilen 6-7 civarında global şirket bulunurken, Türkiye ve çevre ülkelerdeki ilk ve tek üretici konumundayız” diyen Kipri, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Biz üretmeden önce tamamı ithal gelen bu üründe % 60 pazar payına ulaşmayı hedefliyoruz. Koç Üniversitesi’yle birlikte yeni kurduğumuz araştırma merkezi, bor tabanlı ürünler üzerinde çalışıyor. Bu projede bir partnerimiz de Nurol Savunma Sanayi. Birlikte geliştireceğimiz ürünler zırhlarda ve çelik yeleklerde kullanılacak.”

Anahtar teslim proje

Ak-Kim’in sadece ürün değil dünyaya know-how ihraç ettiğini de belirten Kipri, “Ak-Kim şu an yurtdışında anahtar teslim kimya şirketleri kurarak, 40 yılda biriktirdiği bilgi ve tecrübesini yurtdışındaki şirketlere aktarıyor. Sadece yurt dışında değil, yurt içinde de anahtar teslim tesis projeleri yapmak istiyoruz” dedi.

‘Yalova’yı ayrıca önemsiyoruz’

Ak-Kim olarak Yalova’yı ayrıca önemsediklerini söyleyen Kipri, sözlerini şu şekilde tamamladı: “Yalova’nın yeri Ak-Kim’de ayrıdır. Yalova fabrikasında 600 bin ton kapasite var. Ak-Kim üretim üssü Yalova’dır. Yalova’dan ülkeye farklı ve yeni ürünler kazandırmayı hedefliyoruz. 2016’dan 2017 yılına kadar Ak-Kim’de yüzde 20 civarında büyüme oldu. Türkiye’de başarı sıralamasında 6 ya da 7. sıradayız. Yatırımlarımız ile birlikte sektörün lider şirketi olma yolunda ilerliyoruz.”