CHP Genel Başkan Yardımcısı Cankurtaran Yalova’daydı

0

CHP’Lİ CANKURTARAN: ““AKP, KULLANMA SIRASININ ATATÜRKÇÜLERE GELDİĞİNİ DÜŞÜNÜYORSA ÇOK YANILIYOR” / “AKP, ATATÜRK SÖYLEMİNDE KENAN EVREN’DEN ESİNLENMİŞ OLABİLİR”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran, Yalova’da yaptığı basın açıklamasında AKP’nin daha önce amaçları için liberalleri ve FETÖ’yü kullandığını hatırlatarak, “Kullanma sırasının Atatürkçülere geldiğini düşünüyorsa çok yanılıyor. Şimdi de Atatürk’ü seviyor görünerek 2019’da seçimi kazanabileceğini hayal ediyor. Atatürk düşmanlarını baş tacı ederek, Atatürk’ü ders kitaplarından çıkararak, Atatürk devrimlerini yok ederek, sadece ‘Atatürk’ü sayıyorum’ diyerek Atatürkçü olunmaz” diye konuştu.

Cankurtaran ayrıca AKP’nin Atatürk söyleminde Kenan Evren’den esinlenmiş olabileceğine de dikkat çekerek, “12 Eylül’den sonra sıkıyönetim şartlarının geçerli olduğu günlerde Evren bir taraftan Atatürk’ü dilinden düşürmüyordu diğer taraftan da solu boğma adına sonraki yıllarda Siyasal İslam’ın önünü açacak girişimler yapıyordu. Şimdi ülkede 12 Eylül sonrasını aratmayan bir süreç ve OHAL var. AKP, bu aralar Kenan Evren gibi Atatürk’ü ağzına almaya başladı ama öte tarafta laikliği ortadan kaldıracak bütün çabalar da tam gaz sürüyor” dedi.

“HAYAT PAHALILIĞI DAHA DA ARTACAK”

Motorindeki artışın tarım üretimindeki maliyetleri yükselteceğini bunun da hayat pahalılığını yükselteceğini belirten Cankurtaran, eğitimde de tam bir karmaşa olduğunu belirterek, “AKP’nin imam hatiplerin sayısını artırmak dışında eğitimde bir hedefi, politikası yok” diye konuştu.

“MARX YAŞASAYDI MUHALİF DİYE ONA DA FETÖ’CÜ DERLERDİ”

İktidara yakın bazı gazetelerde Gazeteci Uğur Dündar hakkında da FETÖ soruşturması olduğu iddialarını da değerlendiren Cankurtaran, “Türkiye gerçekten bir akıl tutulması yaşıyor. İddia ediyorum sosyalizmin fikir babası Karl Marx, bugün AKP Türkiye’sinde yaşasaydı sırf muhalif diye ona bile Fetö’cü derler, hakkında soruşturma açıp hapse attırmaya kalkarlardı” diye konuştu.