AK Parti’de Lastik Patladı’

0

Başbakan Binali Yıldırım’ ın da katıldığı Ak Parti Merkez ilçe kongresinde kabul edilen İl Delege Listesine tepkiler büyüyor.

Umut Güçlü’nün yeniden Merkez İlçe Başkanı seçildiği kongrede son dakikalara kadar listenin oluşmadığı ve ardından İl Başkanı Yusuf Ziya Öztabak ve ekibinin ‘Tırpanladığı’ liste nerdeyse emri vaki bir zorlama ile sandıktan çıktı.

Bir çok kurucu üyenin,eski Ak partili yöneticilerin bile salona alınmadığı,alınmasında zorlukların çıkarıldığı iddia edilen Merkez İlçe Kongresi Yalova’da son zamanlarda kamuoyunda sıkça bahsedilen ŞANGAY BEŞLİSİ adı verilen etkin grubunda varlığını deşifre etmiş oldu.

ŞANGAY BEŞLİSİ Mİ TIRPANLADI?

Ak parti il yönetiminde varlığını sürdüren etkin grup merkez ilçe kongresin de son salvosunu yaparak geçmiş zamanlarda partiye hizmet etmiş bir çok ismi tırpanladı.Eski yöneticiler,belediye meclis üyeleri,başkan ve milletvekili adaylarının ve gençlik kolları başkanlığı yapmış isimlerin yer verilmediği delege seçimlerinde il yönetileri Yusuf Ziya Öztabak,Bülent Tanır,Şaban Balkaya,Ali Rıza Alkış ve Alpan Solmaz’ın koordinatör milletvekilleri aracılığı ile ‘tırpanlama’ yaptığı ise siyasi kulislerde konuşuluyor.

Ak Parti’nin yerel seçimleri kendi eliyle CHP Adayı Vefa Salman’a vermesinin ardından 3 yıldır adeta ‘danışıklı dövüş’ muhalefetini bile zoraki yapan Ak Parti Yalova İl Yönetimi,kendi iç hesaplaşmaları sebebi ile yine CHP’ye bu operasyonlarla su taşıyacağa benziyor.Milletvekili Fikri Demirel’in ise Yalova teşkilatına karışmaması,bürokrat atamaları ile bile ilgilenmemesi Ak Parti yönetiminin elini güçlendirip neredeyse kendine has bir yönetim anlayışı ile olası bir erken seçimde hezimete uğrayacağının sinyallerini veriyor.

Fetö örgütü ile adeta tek başına mücadele etmeye çalışan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlık seçimleri için ‘metal yorgunluğu’ olanlar derhal istifa etsin veya çekilsin uyarısının ise ‘kâle alınmadığının göstergesi olarak yorumlanan bazı belde başkanlığı seçimlerinin ardından bu merkez ilçe kongresinin sayısal olarak birçok Ak Partiliyi küstüreceği şeklinde yorumlanıyor.

BU İDDİA GERÇEK Mİ?

Merkez ilçe Kongresinde,İl seçim Müdürünün ve bir çok protokolün olduğu salonda delegelerin oy kullanmadan kullanılmış gibi gösterildiği ise yine Ak partililer tarafından iddia ediliyor.İddiada salonda olan ancak oy kullanmayan bazı delegeler oy kullanmak için sandık başına gittiklerinde listede oy kullanılmış gibi görüldüğünü de söylediler.
Konunun Ak parti Genel Merkezine ve Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da iletileceği gelen haberler arasında.