Irak Güvenlik Güçleri, Kerkük İçin Operasyon Başlattı

0

Irak ordusunun yaptığı açıklamaya göre merkezi hükümete bağlı güçlerin ele geçirdiği yerler arasında, Kuzey Petrol Şirketi’ne ait bir istasyon, yakınlarındaki bir işleme tesisi ve Kerkük kentinin güneyindeki sanayi bölgesi yer alıyor.

Peşmergenin ise güneydeki bölgelerden kent merkezinin iç kesimine doğru çekildiği belirtiliyor. Operasyonun amacı, Kürtlerin kontrolündeki K-1 hava üssü ve petrol kuyularını ele geçirmek.

Irak hükümeti, Kerkük’te Peşmergenin kontrolündeki tartışmalı bölgelerin merkezi hükümete teslimini istiyor. Ayrıca Kürt Bölgesel Yönetimi’ni PKK’lıları kerkük’e yerleştirmekle suçluyor. Erbil ise PKK varlığını reddediyor.
BARZANİ’DEN AÇIKLAMA
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, “Peşmergeye kendilerine ateş açılırsa karşılık vermeleri” çağrısı yaptı.

Barzani’nin bu çağrısının ardından Salahattin kentine bağlı Tuzhurmatu ilçesinde Haşdi Şabi ve Peşmerge güçleri arasında çatışma haberleri geldi.

Irak başbakanı Haydar El İbadi orduya “Kerkük’te tüm bileşenlerin can güvenliğini sağlamak için peşmergeyle işbirliği yapmaları” talimatını verdi.

Irak hükümeti, Kerkük’te peşmergenin kontrolündeki tartışmalı bölgelerin merkezi hükümete teslimini istiyor. Ayrıca Kürt Bölgesel Yönetimi’ni PKK’lıları Kerkük’e yerleştirmekle suçluyor.

Erbil ise PKK varlığını reddediyor.