Bu Meyveden Çok Fazla Yiyen Sarhoş Oluyor!

0

Dünyanın çeşitli yerlerinde yetişen ve ülkemizde adına sık rastlanmayan pek çok egzotik meyve çeşidi var. Rengarenk yapıları ve birbirinden farklı lezzetleriyle bu meyveler genellikle tropikal iklimin hakim olduğu bölgelerde yetişiyor. Görünüşleri ile oldukça albenili olan bu meyveler insanda adeta tadına bakma isteği uyandırıyor.İşte değişik lezzetlerinin yanında sayısız faydası olan egzotik meyveler:


Hindistan’da yetişen ve yöresel bir lezzet olan jackfruit ülkenin sevilen meyvelerinin başında geliyor. Üzüm ve muz karışımı bir tada sahip olan bu meyve içeriğindeki sayısız fayda ile bazılarını Hindistan’a kadar götürebilir. Jackfruit Asya ülkelerinde kızarmış olarak da yenilebiliyor.


Güney Asya’nın en ünlü meyvesi olan rambutan üstü kırmızı tüylerle kaplı ve hayli orijinal görünüşlü bir meyve. Kırmızı kabuğunun içindeki beyaz meyvesinin yenildiği rambutan üzüm tadında bir meyve olarak tanımlanıyor.
Sıcak ve kurak Afrika iklimini seven bir meyve olan marula sulu yapısı ile biliniyor. Bekletilerek tüketildiğinde içinde alkol de oluşturabilen bu meyveyi fazla tüketmek sarhoş olmanıza neden olabilir.


Oldukça lezzetli bir yapısı olan cupuaçu meyvesi, tatlı tadı ve ananas ile çikolata karışımı bir lezzete sahip olması ile ünlü. Cupuaçu yağmurlu Amazon ormanlarında yetişen bir meyve ve yağlı yapısı ile dikkat çekiyor. Cupuaçunun aroması ve kokusu kozmetik sektörünün de radarına girmiş durumda.


Rengi ve yapısı ile oldukça beğeni toplayan pitaya, egzotik meyve dünyasının en estetik meyveleri arasında. Orta ve Güney Amerika’da sıkça yetiştirilen pitaya, dış görünüşü itibariyle kivinin renk değiştirilmiş haline benziyor.
Hindistan topraklarında yetişen bael bir yıl gibi uzun bir sürede olgunlaşıyor. Marmelata benzeri bir tada sahip olan bael ayrıca taze olarak salatalarda veya kurutulmuş olarak da tüketilebiliyor.
Afrika’da yetişen safou avokado ile benzer özelliklere sahip. Dışı mor renkli ve elips şeklinde olan safou yağlı ve tereyağı kıvamında bir meyve. Safou pişirilerek de tüketilebiliyor.
Yıldız meyvesi de denilen karambola Güney Asya’ya özgü bir egzotik meyve. Ekşi bir tadı olan bu sarımsı meyve C vitamini ve potasyum deposu olması ile dikkat çekiyor.