Faruk Kırtay; CHP, Yalova’daki tüm belediyeleri kaybedecek’

0

Bağımsız Yalova Belediye Meclis Üyesi Faruk Kırtay, 2019 Mart ayında yapılacak yerel seçimlere Yalova’nın bütünşehir olarak katılacağını ve CHP’nin elinde tuttuğu belediyeleri kaybedeceğini savundu.

Kırtay, “Yalova CHP’deki durum açıkçası; nasıl iktidar oluruzla değil, CHP’de nasıl iktidar oluruz düşüncesi ağır basmaktadır” dedi.

2019 Mart ayında yapılacak yerel seçimlere Yalova’nın bütünşehir olarak katılacağını dile getiren Bağımsız Yalova Belediye Meclis Üyesi Faruk Kırtay, İl Genel Meclisi’nin ve belde belediyelerin kapanarak bağlı bulundukları ilçelerin birer mahallesi olacağını, tüm ilçe, belde ve köylerin Yalova bütünşehir için oy vereceğini belirterek bunun sonucunda CHP’nin Yalova’daki tüm belediye başkanlıklarını kaybedeceğini söyledi.

Yalova’da bütünşehir uygulamasının tüm kapılarının AKParti’ye çıktığını anlatan Bağımsız Yalova Belediye Meclis Üyesi Faruk Kırtay, “Yalova’nın 44 köyünün 41’inde AK Parti ezici bir çoğunlukta önde. Sadece, Denizçalı, Tokmak ve Laledere köyleri olmak üzere 3 köyde CHP önde. Köylerden ve beldelerden gelecek oylarla CHP, Yalova’daki tüm belediye başkanlıklarını kaybedecek” dedi.

‘Bütünşehir’ düzenlemesine geçilmesi ile yerel seçimlerde belde ve köylerdeki oyların hem bütünşehir hemde ilçe belediye başkanlarına verileceğini kaydedenKırtay, CHP’nin kırsalı önemsemediğini, son dönemlerde tüm enerjisini parti içi çekişmelere harcadığını belirterek, “Son 2015 Kasım seçimlerine göre, Yalova’nın tüm köylerinden, beldelerinden, ilçelerinden çıkan sonuçlara baktığımızda böylesi bir tablodan CHP’nin belediye başkanı çıkarması pek mümkün gözükmüyor. Tablo bu kadar açık olmasına rağmen, CHP son dönemlerde parti içi rekabete kurban edilmektedir. Cumhuriyeti kuran iradenin partisinde yer almanın nimetini kendi çıkarı için kullananlar CHP’yi yıpratmaktadır. Yalova CHP’deki durum açıkçası; nasıl iktidar oluruz la değil, CHP’de nasıl iktidar oluruz düşüncesi ağır basmaktadır. Son günlerde mahalle delegeliği için bile gösterilen çabanın, enerjinin küçük bir bölümü halkla kucaklaşmak için harcansa CHP bugün Yalova’nın tüm köylerinde kırsal kesimde etkili olurdu. Ancak CHP,Yalova’da44 köyün sadece 3’ünde önde çıkmış bir parti iken, kırsal kesimden oy almadan nasıl seçimleri kazanacaktır” açıklamasında bulundu.

2019 yerel seçimlerinde ‘bütünşehir’ düzenlemesinin uygulanabilmesi için yasal çalışmaların başlatıldığını ifade eden Faruk Kırtay, çalışmaların 25 Mart 2018 tarihine kadar tamamlanması düşünüldüğünü, yasanın yürürlüğe girebilmesi için 1 yıl geçmesi gerektiğine dikkat çekerek,“Bu da yerel seçimlerin 2019 Mart ayında yapılması öngörülüyor demektir. Böylelikle büyükşehirlerin dışındaki Yalova’da dahil tüm illerde bütünşehir uygulamasıyla gerçekleşecek bir seçim yaşanacak” dedi.

‘YALOVA’DA BELDE BELEDİYELERİ KAPANARAK KÖYLERLE BİRLİKTE MAHALLE OLACAK’

Faruk Kırtay, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Bu kapsamda, hazırlanan taslağa göre, nüfus sınırı şartı olmadan 30 büyükşehrin dışında kalan tüm iller ‘bütünşehir’ sayılacak. Büyükşehirlerde olduğu gibi tüm belde belediyeleri kapanacak ve merkeze bağlanacak. Bu belediyelerde çalışan personeller ise ilgisine göre bakanlıklara yada il ilçe belediyesine devredilecek. Yalova’da; Kaytazdere, Subaşı, Tavşanlı, Taşköprü, Kadıköy, Koru, Teşvikiye, Esenköy belde belediyeleri kapanacak. Merkeze bağlı köyler de mahalleye dönüştürülecek. İl Genel Meclisi de kalkacak. İl özel idareleri aracılığı ile verilen hizmetler kaynaklarıyla birlikte il belediyesi (Yalova Bütünşehir’e) geçecek. Bir başka ifadeyle; bütünşehir, ilin tamamının tek bir belediyeye bağlanarak yönetilmesidir. Daha açık bir ifadeyle tüm ilçelerin tek bir belediyeye bağlanmasıdır. Her ilçenin yine kendi belediyeleri olacak. Bunlar küçük yatırımları ve yönetimleri gerçekleştirecek.

YALOVA’NIN İLÇELERİ VE KÖYLERİ YALOVA BELEDİYE BAŞKANLIĞI İÇİN OY KULLANACAK

‘Bütünşehir’ düzenlemesine geçilmesi ile yerel seçimlerde kırsaldaki seçmen de il belediyesine oy atmış olacak. Yerel seçimlerde köylerdeki oylar da il belediye başkanlığına etki etmiş olacak. ‘Bütünşehir’ düzenlemesine geçilmesi ile yerel seçimlerde kırsaldaki seçmen de il belediyesine oy atmış olacak. Yasa çıktığı takdirde;2019 yılında yapılacak olan yerel seçimlerde Yalova’nın 5 ilçesi, Altınova, Çiftlikköy, Termal, Çınarcık ve Armutlu ile 45 köyünde yaşayan seçmenler de Yalova belediye başkanını (BütünşehirBelediye Başkanını)seçmek için oy kullanacaklar.

YALOVA BÜTÜNŞEHİR OLURSA NELER OLACAK?

Bütünşehir uygulaması ile birlikte Yalova’daki tüm ilçelerin imar yetkisi de Yalova Belediyesi’ne devredilecek. İlçe belediyelerinin imar yetkileri ile itfaiye ve zabıta hizmetleri bütünşehire devrolacak. Buna göre ilçelerde ve tüm yerleşim yerlerinde ana arterlerinden, su, elektrik ve kanalizasyon gibi temel hizmetlerden Yalova Belediyesi sorumlu olacak. Köylerin mahalle olmasıyla birlikte, köyde oturan bir vatandaş bulunduğu yere tek odalı bir yer ilave etmek isterse; şehre gelecek, para ödeyerek mimara çizdirecek, para ödeyerek yapı denetim firması bulacak, inşaat ruhsatı iskan raporu alacak. Yalova’nın köylerine cephe düzenleme, tabela vergisi, otopark ücreti, yol ve altyapı katılım payı gibi fazladan harcama yükü getirebilecek.

NÜFUSU AZ OLAN YERLERE HİZMET YETERİNCE GİTMEYECEK

Hal böyle olunca, belediye başkanları oy odaklı çalıştıklarından dolayı nüfusu daha az bölgelere daha az yatırım götürürken, nüfusu çok olan bölgelere daha çok yatırım gidecek. Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana faaliyette bulunan il özel idarelerin kapatılması ile ilçe ve köylere tecrübesiz belediyelerin hizmet verecek olması beraberinde birçok sorunu getirecek. Köylerin tüzel kişiliğinin kaldırılması ve belediye sınırlarına alınması ile bu alanlarda tarım arazileri imara açılarak hatta yabancılara toprak satışının da önü de açılabilecek.

YALOVA BÜTÜNŞEHİR OLURSA BELEDİYELERİ KİM KAZANIR?

2019 Mart ayında bütünşehir yasasıyla yapılacak olan seçimlerde sadece Yalova ve 5 ilçesi, Altınova, Çiftlikköy, Termal, Çınarcık Armutlu’da belediye başkanları seçilirken, tüm ilçelerde, beldelerde ve köylerde bütünşehir belediyesi için seçmenler oy kullanacak. Altınova’dan Armutlu’ya kadar tüm seçmenler hem ilçe belediyesi hemde Yalova Bütünşehir belediyesi için sandığa gidecekler. Hal böyle olunca da son yapılan 2015 Kasım seçimlerine baktığımızda, Yalova’nın 5 ilçesinde de AK Parti ezici bir çoğunlukta olduğundan, gerek bütünşehiri, gereksede ilçe belediye başkanlarını kazanmış olacak. Çünkü; Yalova’nın merkez köylerinin tamamında AK Parti üstünlük sağlarken, Yalova’nın toplam 44 köyünden CHP sadece 3 köyde birinci parti çıkmıştır.

AK PARTİ 5 İLÇE VE BÜTÜNŞEHİRİ ALABİLECEK

Son yapılan 2015 Kasım seçim sonuçlarına baktığımızda Yalova ve ilçelerinde bütünşehir yasasıyla birlikte AK Parti tüm belediyeleri toplayacak. Armutlu ilçesindeki seçmenlere baktığımızda; son 2015 Kasım seçimlerinde AK Parti, %53,5, CHP 23,4 oy almış. Armutlu köylerinin tamamında ezici bir farkla AK Parti önde. CHP’nin kalesi durumundaki Çınarcık ilçesini Koru beldesi de kurtaramayacak. Son 2015 seçimlerinde Çınarcık’ta AK Parti, %42,8, CHP 38,6 oy almıştı. Çınarcık Belediyesi’ne oy verecek olan Esenköy’de ise AK Parti %60, CHP %15, Teşvikiye beldesinde ise AK Parti %51, CHP %22 oy almış durumda. Çınarcık ilçesinin 4 köyünde ise tamamında AK Parti, CHP’yi ikiye katlamış durumda. Termal ilçesinde AK Parti %60, CHP %23 oy alırken Termal köylerinde de AK Parti ezici bir çoğunlukta önde. Çiftlikköy ilçesindeAK Parti %49,6, CHP %32,3 oy alırken Çiftlikköy Belediyesi’ne oy verecek olan Taşköprü’de AK parti %49, CHP %35 oy alırken, Çiftlikköy ilçesinden 9 köyden 7’sinde AK parti birinci, 2 köy de ise CHP birinci çıktı. Altınova ilçesinde ise AK Parti %53,6, CHP %29,9 oy aldı. Altınova köylerinden AKParti 11 köyden ezici bir farkla önde çıkarken, CHP sadece Tokmak köyünde birinci parti olabildi.